Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Dokument / Přírodní svět

Nejsou vidět, ale zastávají obrovskou práci. Armáda drobných živočichů umí o půdu pečovat lépe než člověk. Chraňme je, pomáhají řešit zásadní výživu lidstva i klimatické změny. Připravili L. Miko a I. Stříteský


Dlouhý popis
Nejsou vidět, ale zastávají obrovskou práci. Armáda drobných živočichů umí o půdu pečovat lépe než člověk. Chraňme je, pomáhají řešit zásadní výživu lidstva i klimatické změny. Připravili L. Miko a I. Stříteský
Dokument Nech půdu žít poutavým způsobem seznamuje širokou veřejnost s nezastupitelnou rolí půdních organismů na tvorbě půdních agregátů, a tím i na utváření vlastností půdy. Připomíná význam žížal a způsoby navracení organické hmoty do půdy. Překvapuje sdělením o "obchodování" mezi kořeny rostlin a mikroby. Objasňuje podmínky šíření pancířníků, chvostoskoků, mnohonožek, stonožek a dalších zástupců edafonu.
Vznik, údržba a správné fungování půdy není možné bez půdních organismů. Armáda mikrobů i drobných půdních živočichů je tak naším nejlepším spojencem, který navíc pracuje zadarmo a zcela spolehlivě. Proto se vyplatí pečovat o půdu a krajinu takovým způsobem, abychom jim v tom nebránili. Ušetří nám spoustu nákladů a starostí. Pomáhají totiž řešit tak zásadní problémy, jakými jsou výživa lidstva nebo klimatická změna.
Problémy s naší půdou a její strukturou nevyřeší nakonec nikdo jiný než ti co na ní hospodaří. Vlastníci, nájemci, zemědělci. Půdní organismy jim v tom mohou výrazně pomoci, stejně jako přirozené procesy. Stačí jim poskytnout organickou hmotu jako stavební materiál a zdroj energie a také správnou strukturu krajiny. Záleží jenom na nás, jestli jim dáme šanci. Je to konec konců i šance pro nás pro všechny.
Dokument Nech půdu žít nabízí volné pokračování vyprávění o životě v půdě. Předcházející dokument Geoderma - živý plášť planety Země představil vybrané zástupce edafonu, objasnil jejich význam pro rozklad organické hmoty a končil sdělením o nutnosti půdní organismy krmit.
Oběma dokumenty provází půdní biolog, osvědčený vypravěč doc. RNDr. Ladislav Miko, Ph.D.


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT2
Datum
Pá. 11.6.2021
Čas
18.55 - 19.20
Délka
25 min.
Typ
dokument
Specifikace
stereo, širokoúhlé vysílání, skryté titulky, HD

Podobne televizni porady

Napajedlo - africká zvířecí oáza (3/3)
(Africa's Greatest Waterhole) Kolem zdrojů vody se každoročně odehrává holý boj o přežití....
dnes 09.00
ČT2
Nejbližší krajina
Proč ovlivňovat a spoluvytvářet prostředí, ve kterém žijeme? Připravil I. Stříteský
dnes 11.55
ČT2
David Attenborough a obří dinosaurus
(Attenborough and Giant Dinosaurs) Slavný biolog a mediální průvodce byl nejen u vykopávek...
dnes 13.40
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníÚterý 15. 6. 2021 Svátek má Vít
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz