Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    Videoarchiv    

obrazek
Dokument / Slavní lidé

Zdeněk Koníček.
Unikátní dokumentární cyklus o podobách stoletých životů pohledem šesti režisérů. Připravil Karel Smyczek


Dlouhý popis
Unikátní dokumentární cyklus o podobách stoletých životů pohledem šesti režisérů. Připravil Karel Smyczek (Premiéra)
7. října 1918 se důstojníkovi rakousko-uherské armády Koníčkovi narodil na území Bosny a Hercegoviny syn Zdeněk. Otec byl jako armádní důstojník pověřen vybudováním vojenské posádky, ale především zřízením několika poštovních úřadů na území pozdější Jugoslávie. Po vzniku republiky jeho mise skončila a rodina se přestěhovala do Bratislavy. Do místa svého rodiště se už Zdeněk Koníček nikdy nepodíval.
Rodiče lpěli na tom, aby děti byly vedeny k vlastenectví, ale i ke kultuře. Učily se jazyky, zároveň dostávaly hudební vzdělání, a tak se záhy ukázalo, že malý Zdeněk má absolutní sluch. Učil se hře na klavír, což se mu hodilo za války, kdy si přivydělával hrou po barech. Po prvním dotyku s houslemi se začal věnovat violoncellu. Na přání otce, aby vystudoval s vidinou větší jistoty zajištění, odešel do Prahy na Vysokou školu obchodní a získal titul inženýra.
V padesátých letech však přece jen zvítězila hudba a začal hrát v Symfonickém orchestru hlavního města Prahy FOK. S přáteli založil Kvarteto města Prahy, které si rychle získalo skvělé renomé a s tím přišlo i množství dlouhých cest po celém světě.
Poměrně záhy se poprvé oženil. Přišel rok 1968 a srpnové události, rodina se rozhodla emigrovat, čemuž napomohla i skutečnost, že obě děti byly v té době v zahraničí. Dcera Vlaďka, která byla na zkušené v Austrálii, ale podlehla vábení své lásky tady v Praze a vrátila se do republiky. Syn Jiří získal okamžitě dobré místo ve Švédsku. Koníčkovi odjeli nejdříve do Vídně, záhy vzniklo kvarteto nové, protože další dva kolegové se rozhodli zůstat v Československu. Díky vybudované prestiži kvarteto vystupovalo na Novém Zélandu, Austrálii, ale také v západní Evropě. Nakonec se Koníčkovi rozhodli usídlit v Kanadě, kde Zdeněk až do svých 86 let učil na univerzitě. Účinkoval v nejprestižnějších hudebních domech v Americe i po celém světě. V sedmdesátých letech paní Koníčková zemřela na rakovinu, a tak se Zdeněk po čase znovu oženil s paní Lídou, která také po srpnu odešla do zahraničí.
Rozhodnutí emigrovat a začít nový život v padesáti letech bylo složité, neméně tak rozhodnutí se vrátit, vždyť Zdeňku Koníčkovi se v té době blížila devadesátka. A vracel se vlastně do nového prostředí, v němž už měl jen velmi málo známých... Zdeněk Koníček zemřel na podzim roku 2019.


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT2
Datum
St. 11.12.2019
Čas
17.50 - 18.45
Délka
55 min.
Typ
dokument
Specifikace
širokoúhlé vysílání, skryté titulky, premiéra

Podobne televizni porady

Úsměvy dr. Jana Pixy
Vzpomínka na vynikajícího konferenciéra a scenáristu televizních zábavných pořadů, od jeho...
dnes 14.30
NAHRAT
ZDARMA
ČT1
Po stopách hvězd
Obrazový životopis slavných – tentokrát Heleny Vondráčkové – díky kterému si uvědomíte, ja...
čt. 24.9. 10.35
NAHRAT
ZDARMA
ČT1
Muž, který chtěl létat
Tragická touha herce Jiřího Hrzána po výškách a létání. Na mimořádně nadaného umělce, kter...
pá. 25.9. 15.35
NAHRAT
ZDARMA
ČT1
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníÚterý 22. 9. 2020 Svátek má Darina
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz