Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Dokument / Přírodní svět

Teplomilné.
Ty nejvzácnější houby lze nalézt na rozpálených svazích Českého krasu. Jen málokdy můžeme obdivovat majestát přísně chráněné muchomůrky císařky (2011). Provázejí: A. Goldflam, J. Polášek a O. Jindřich. Režie: P. Jirásek


Dlouhý popis
V ateliéru výtvarníka Tomáše Hlavenky začíná další díl populární naučné série. Tomáš je nejen vášnivým praktickým houbařem, ale především obdivuje svět hub z výtvarného hlediska. Známé jsou jeho kamenné skulptury na téma hřibů, vytváří také surrealistické myko-objekty pomocí polyuretanové pěny či kombinací nejrůznějších lepidel a vybělených kostí. Mimochodem houbařská berla, kterou vlastní tata (A. Goldflam) a kterou po lesích musí vláčet kluk (J. Polášek), pochází právě z dílny tohoto renomovaného umělce.

Z výtvarného ateliéru míří tata a kluk do lesa za mykologem Oldřichem Jindřichem, s nímž se pokusí proniknout do tajů teplomilných hub. Nahlédnou do tajuplného života houby květnatec Archerův - houby, která se do Evropy dostala až z tropů. Objeví jednu z posledních lokalit, kde se na našem území dá nalézt přísně chráněná muchomůrka císařka, která je v jižních zemích, např. Itálii, vyhledávanou delikatesou. Jako už po několikáté dojde na krátký rozbor zažitých houbařských mýtů a pověr. Chutnou tečkou za celým příběhem budou houbové bramboráky, které Oldřich Jindřich připraví na rozpáleném lávovém kameni.

Muchomůrka císařka
Bezesporu jedna z nejkrásnějších a nejvzácnějších hub, která se dá v České republice najít. Vlastně spíš nedá, než dá. Známější lokality, na kterých tento druh roste, můžete spočítat na prstech ruky: několik míst na jižní Moravě a jedno v Českém krasu. Ve všech případech se jedná o prosluněné stráně s řídkým dubovým porostem a téměř žádnou vegetací. Sytě oranžové klobouky muchomůrek září ze strání jako drahokamy z císařské koruny. Na muchomůrku císařku si dejte pozor – její utržení by Vás mohlo přijít velmi draho! Ne, nebojte, muchomůrka císařka není jedovatá, ale je to jedna z našich nejpřísněji chráněných hub! Pokud byste ji chtěli ochutnat, můžete se o to pokusit nejspíš v Itálii, kde se tato houba nachází v hojnějším množství a od nepaměti je zde pokládána za delikatesu. Mimo jiné byla oblíbeným pokrmem římských císařů – odtud také pochází její jméno!

Hřib královský
Nález tohoto hřibu bývá i pro zkušené mykology malým svátkem, a není proto divu, že jsme měli obrovskou radost, když se nám podařilo v Českém krasu najít hned tři dospělé a nádherně vybarvené exempláře. Tento hřib je přísně chráněný a nesmí se vůbec sbírat! Jelikož je to druh zároveň velmi dobře rozpoznatelný, měl by každý jen trochu zdatný houbař znát jeho znaky. Ostatně, pokuty za utržení přísně chráněných hub mohou dosahovat až výše 50 000 korun; chlubit se tedy plodnicí hřibu královského v hospodě opravdu nedoporučujeme.

Hřib roste v listnatých lesích na teplých vápencových stráních. Barva klobouku je červená až vínová s prosvítajícími odstíny žlutorůžové. Noha a rourky pak mívají zářivou zlatožlutou barvu. Celý hřib bývá urostlý, masivní třeň se směrem k zemi hruškovitě rozšiřuje. Pokud budete mít to štěstí a někdy jej v lese potkáte, zkuste si jej vyfotit. Do důsledku vzato: bude to jedna z nejunikátnějších fotografií, kterou kdy v životě uděláte.

Květnatec Archerův
Houba s příběhem. Houba cestovatel. Ještě před padesáti lety byste ji v naší přírodě hledali marně. Poprvé byla nalezena v jižních Čechách v roce 1963 – a její pouť byla vskutku mimořádná. Vždyť tato houba příbuzná naší hadovce smrduté je původem až z opačného konce světa, z Austrálie a Tasmánie. Poprvé se v Evropě objevila ve Francii, kam se omylem dostala s lodní zásilkou. Přestože byla od šedesátých let nalezena u nás už na mnoha místech, jedná se stále o dosti vzácnou houbu. Roste z „vajíčka“ a, metaforicky řečeno, „rozkvétá“ na velmi krátkou dobu: po rozpuku vajíčka se objeví bílý třeň, z něhož se do všech stran rozvinou červená chapadla, nejvíce připomínající mořskou hvězdici. Houba v tomto stádiu mrtvolně páchne, čímž láká hmyz, který je přenašečem jejích výtrusů.

Lanýž letní
Přestože jsme si zvykli lanýže spojovat s jižními státy, jako jsou Francie či Itálie, také u nás můžete o zástupce tohoto druhu zakopnout. Tedy budete-li mít velké štěstí a plodnici před vámi ze země vyrýpne divoká zvěř. Lanýž letní totiž roste v listnatých, teplých lesích asi do deseti centimetrů pod povrchem půdy. Plodnice bývají kulovité, mají maximálně deset centimetrů v průměru, povrch houby je načernalý a tvořený sítí pyramidálních, zhruba třímilimetrových bradavek. Na řezu houba může připomenout grafické zobrazení mozkových záhybů – barva dužniny je bělavá, přecházející do okrových až hnědých tónů. Přestože lanýž letní nedosahuje chuťových kvalit tzv. bílého a černého lanýže, jedná se o houbu velmi aromatickou a dobrou, používanou k přípravě pokrmů i v jižní Evropě.

Hřib satan
Démonizovaný zástupce hřibovitých hub – v minulosti byl pokládán za prudce až smrtelně jedovatý. V syrovém stavu je satan skutečně nebezpečný, jelikož však obsahuje termolabilní jedy, dá se po důkladné a dlouhé tepelné úpravě jíst. Otázkou však je, zda to není škoda, když si můžeme dopřát chutnější hřibovité houby a poměrně vzácný a krásný satan raději v přírodě pouze obdivovat. Autor těchto řádků na něj ostatně v České republice narazil pouze jedenkrát v jižních Čechách a ve větším množství ho našel v Rumunsku v hlubokých smíšených lesích vápencového pohoří Piatra Craiului. Hřib satan je zaměnitelný pouze za některé příbuzné druhy (např. za hřib nachový nebo hřib Le Galové). Má bělavý klobouk, červené rourky a červený kyjovitý třeň, jehož barva směrem ke klobouku přechází do žluté

Recept pana Oldřicha Jindřicha:

Bramborák je pokrm, který má několik místních názvů a několik místních obměn. V jižních Čechách ho nazývají cmundou, jinde sejkorami, u nás na hořovicku kecíny. Pekli jsme je na žulovém kameni, na přímém ohni.


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT2
Datum
Čt. 16.5.2019
Čas
04.35 - 05.00
Délka
25 min.
Typ
dokument
Specifikace
skryté titulky, HD

Podobne televizni porady

Madagaskar plný života
(Madagascar: Grandeur Nature (2005)) Romantický ostrov panenské přírody. Francouzský dokum...
dnes 12.00
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Dramatické příběhy z divočiny
(24/7 Wild/24/7 Wild: A Tale of Three Bears) Medvíďata Aby přežila, musí se rychle učit. ...
dnes 12.50
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Divočina bez hranic (10/13)
Magurski Park Narodowy S Tomášem Kočkem za Jurkovičovými hřbitovy z 1. světové války, na ...
dnes 14.25
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníPátek 29. 5. 2020 Svátek má Maxmilián
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz