Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Dokument / Přírodní svět

Kozí hřiby.
Červené kloboučky křemenáčů svítí z trávy a opodál se ve stínu ukrývá celý pluk kozáků! Jaké exempláře naleznou na své houbařské výpravě A. Goldflam a J. Polášek s mykologem J. Šutarou? (2011)


Dlouhý popis
Názory na kozáky, křemenáče či klouzky se mezi praktickými houbaři liší. Někteří je považují za méně kvalitní houby než klasické hřiby, jiní na ně nedají dopustit. Společně s mykologem Josefem Šutarou se dozvíme nejen to, že název kozák není odvozen od proslulého donského bojovníka, ale jeho původ je spojen se souslovím kozí hřib. Tedy hřib podřadný, méně kvalitní či zkrátka obyčejný. Během sběru však našim houbařům přálo štěstí - opět se jim podařilo najít nejen nejobvyklejší druhy křemenáčů a kozáků většinou vázané na březové a osikové háje, ale i vzácnější a méně vídané odrůdy. Překvapením pro mnohé praktiky může být také informace, že hřib strakoš, jedna z nejhojnějších chutných hub, je druh klouzka. Od klasických klouzků, jako je např. modřínový, se však liší tím, že nemá klobouk se slizkou kůží, která tak často odrazuje houbaře. Klouzek, ač jinak velmi chutný, vyžaduje od sběrače nejlépe už přímo v lese rychlou úpravu - totiž sloupnutí slizkého a prakticky nestravitelného povrchu klobouku, který by jinak slizem potřísnil i jiné houby v košíku. A co si nakonec tata s klukem z hub uvaří? Falešný kozákový ovar!
Červené kloboučky křemenáčů svítí z trávy a opodál se ve stínu ukrývá celý pluk kozáků! Jaké exempláře naleznou na své houbařské výpravě A. Goldflam a J. Polášek s mykologem J. Šutarou? (2011)


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT2
Datum
Čt. 6.10.2022
Čas
15.05 - 15.35
Délka
30 min.
Typ
dokument
Specifikace
stereo, širokoúhlé vysílání, skryté titulky, HD

Podobne televizni porady

Poutníci moří nám ukazují cestu
V mořských hlubinách se opět rozléhají tajemné zpěvy. K ostrovu Reunion se vrátili keporka...
zítra 00.56
ČT2
Svět zvířat
(Just Animals) Hmyz Přehlídka živých zázraků přírody. Australský dokumentární cyklus
zítra 06.47
ČT2
Magické hlubiny II (7/7)
Zánik a záchrana Lucie Výborná s pomocí vědců objevuje, že na pohled divukrásná česká pod...
zítra 11.27
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníPátek 9. 12. 2022 Svátek má Vratislav
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz