Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Dokument / Historie, Cestování

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem na cestě po nostalgické perle západní Ukrajiny, do města několika národů i náboženství, pohnuté historie a výborné kuchyně


Dlouhý popis
S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem na cestě po nostalgické perle západní Ukrajiny, do města několika národů i náboženství, pohnuté historie a výborné kuchyně (Premiéra)
Ukrajinci mu neřeknou jinak než Ľviv, pro Poláky je to Lwów, Rakušané jej nazývají Lemberg a Rusové zase Lvov. Město mělo tolik názvů, kolik vládců. A národů tu žije ještě víc. Dříve hlavní město historického území Haliče je dnes architektonickou perlou západní Ukrajiny.
Krom úřední němčiny zde návštěvníci koncem 19. století slyšeli na ulicích spíše polštinu, neboť většina obyvatel Lvova se hlásila k polské národnosti, včetně těch s židovským vyznáním. Městu dodávali dynamiku četní obchodníci z Arménie, vzdělaní Němci či Rakušané a také obyvatelé českých zemí, kterým se zde podařilo významně zapsat. Dodnes ve Lvově funguje Česká beseda, kterou místní Češi založili už roku 1867.
Historické centrum města jako zázrakem přežilo řádění nacistů i správu sovětů. Náměstí Rynok a okolní ulice, které UNESCO zařadilo na seznam světového dědictví, bylo postavené jako dort s několika vrstvami - neoklasicistní architektura na rokokovém, barokním, renesančním a gotickém slohu. Díky pestrému složení obyvatel během staletí je Lvov nazýván městem kostelů a to pro svou pestrou nabídku církevních památek.
Ze židovských památek však nezbylo ve městě skoro nic. Před druhou světovou válkou žilo ve Lvově více než 100 000 Židů, kteří tak tvořili takřka třetinu obyvatel města. Téměř všechny zavraždili nacisté ve lvovském koncentračním táboře Janowska.
Zdejší obyvatelé se dnes rádi chlubí tím, že se jedná o "nejukrajinštější" město v zemi. Vždyť právě tady, ve Lvově, se začala rodit revoluce Majdan. Město hrálo také důležitou roli v hnutí, které vedlo roku 1991 k ukrajinské nezávislosti.
Dnes je Lvov moderně rozvíjející se město plné studentů a také hudebníků a umělců. Na samý západ země se z celé Ukrajiny stahují intelektuálové a digitální nomádi, které učarovala zdejší podmanivá atmosféra, pohnutá historie a hlavně tvůrčí prostředí.
Křivolaké uličky starého města jsou prošpikovány literárními kavárnami, hudebními kluby a tradičními i netradičními galeriemi. Tajemný Lvov je tak moderní i historický, melancholický i plný smíchu.


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT2
Datum
Čt. 29.9.2022
Čas
21.30 - 22.00
Délka
30 min.
Typ
dokument
Specifikace
stereo, širokoúhlé vysílání, skryté titulky, premiéra, HD

Podobne televizni porady

Historie.cs
Husitský král z Kunštátu a Poděbrad. Legendární Jiřík, který pozvednul český stát z marasm...
zítra 01.55
ČT2
Hinduismus dnes
Proměny indických náboženství v dějinách (2009). Připravil M. Kratochvíl
zítra 03.15
ČT2
Kouzelný život
O vile literární, filmové, osudové (2008). Režie: M. Sklář
zítra 04.13
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníStředa 7. 12. 2022 Svátek má Ambrož
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz