Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Dokument / Přírodní svět, Cestování

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem pěšky, lodí, na kajaku i vrtulníkem na cestě po panenské přírodě jihozápadu Nového Zélandu, nad zasněžené vrcholky hor, do věčně zelené džungle, i mezi houževnaté farmáře


Dlouhý popis
S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem pěšky, lodí, na kajaku i vrtulníkem na cestě po panenské přírodě jihozápadu Nového Zélandu, nad zasněžené vrcholky hor, do věčně zelené džungle, i mezi houževnaté farmáře (Premiéra)
Oblast Te Wahipounamu se rozkládá na ploše 26,000 km2 a pokrývá oblast čtyř národních parků. Z hlediska přírodního bohatství jde o naprosto unikátní místo, které je od roku 1990 zapsané na seznamu UNESCO.
Naše putování nemůžeme začít nikde jinde než ve Fjordlandu. Největší národní park v zemi je tak odlehlý, že v něm existuje jedna jediná silnice. Nejlepším a často i úplně jediným způsobem dopravy tak zůstávají vrtulníky.
Hluboko pod nejvyššími vrcholky leží desítky kilometrů dlouhé fjordy. Jedním z těch nejrozlehlejších je Doubtful sound. Idylická plavba po jeho ramenech nás zavede za lachtany, tučňáky, delfíny, ale i pod vodní hladinu za divokými, zato velmi chutnými humry.
Kvůli intenzivnímu lovu jejich populace v minulosti rapidně klesala, po zavedení kvót však došlo ke stabilizaci a v současnosti jich naopak každoročně přibývá. Humři odsud míří do celého světa. Jak celý byznys funguje, zjistíme blíže v továrně největšího exportéra v zemi.
Ve Fjordlandu se v minulosti ve velkém odchytávali také jeleni. Po zlaté horečce v 60. a 70. letech ale byly jejich počty výrazně zredukovány a dnes se chovají společně s ovcemi už jenom na místních farmách.
Putování po Te Wahipounamu nás dále zavede na divoké západní pobřeží. V jedné z nejméně osídlených oblastí v zemi má příroda stále ještě navrch. V malých vesničkách žijí hlavně farmáři starající se o početná stáda krav.
Na západním pobřeží často prší. Místní flora je díky tomu neskutečně pestrá a září snad všemi odstíny zelené. Milovníci dobrodružných treků si tu rozhodně přijdou na své. Jednou z nejoblíbenějších túr je Copland trek s mnoha lanovými mosty a přírodními termálními prameny.
Ze zelené džungle se na závěr vrátíme zpět k oceánu. Laguna Okarito se nachází v jeho těsné blízkosti a představuje důležitý přírodní biotop. Rozlehlé mokřady se při přílivu naplňují vodou a poskytují útočiště mnoha druhům vzácných ptáků. Lodě sem proto vůbec nesmějí a jediný povolený dopravní prostředek je kajak.
Ráz krajiny celé oblasti v minulosti formovaly ledovce. Ty sice v posledních letech masivně ustupují, stále však právem budí respekt. Získaly si i fotografa Petra Hlaváčka, který tu před několika lety otevřel vlastní galerii a dnes patří k předním novozélandským fotografům.


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT2
Datum
Pá. 2.12.2022
Čas
18.22 - 18.51
Délka
29 min.
Typ
dokument
Specifikace
skryté titulky, repríza, HD

Podobne televizni porady

Život a smrt v ráji (2/2)
(Life and Death in Paradise) Krokodýlí odysea Karibské ostrovy symbolizují tropický ráj n...
dnes 13.35
ČT2
Vydry - ilegální obchod s exotickými zvířaty
(Otters And The Exotic Pet Trade) Šokující skutečnosti o ilegálních obchodech s vydrami. R...
dnes 23.50
ČT2
Příroda Kantaberských hor (1/2)
(Cantabria: Spain Magical Mountains) Čtyři roční období v úchvatné Galicii. Španělský doku...
zítra 09.50
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníNeděle 5. 2. 2023 Svátek má Dobromila
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz