Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Dokument / Přírodní svět, Cestování

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem pěšky, lodí, na kajaku i vrtulníkem na cestě po panenské přírodě jihozápadu Nového Zélandu, nad zasněžené vrcholky hor, do věčně zelené džungle, i mezi houževnaté farmáře


Dlouhý popis
S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem pěšky, lodí, na kajaku i vrtulníkem na cestě po panenské přírodě jihozápadu Nového Zélandu, nad zasněžené vrcholky hor, do věčně zelené džungle, i mezi houževnaté farmáře (Premiéra)
Oblast Te Wahipounamu se rozkládá na ploše 26,000 km2 a pokrývá oblast čtyř národních parků. Z hlediska přírodního bohatství jde o naprosto unikátní místo, které je od roku 1990 zapsané na seznamu UNESCO.
Naše putování nemůžeme začít nikde jinde než ve Fjordlandu. Největší národní park v zemi je tak odlehlý, že v něm existuje jedna jediná silnice. Nejlepším a často i úplně jediným způsobem dopravy tak zůstávají vrtulníky.
Hluboko pod nejvyššími vrcholky leží desítky kilometrů dlouhé fjordy. Jedním z těch nejrozlehlejších je Doubtful sound. Idylická plavba po jeho ramenech nás zavede za lachtany, tučňáky, delfíny, ale i pod vodní hladinu za divokými, zato velmi chutnými humry.
Kvůli intenzivnímu lovu jejich populace v minulosti rapidně klesala, po zavedení kvót však došlo ke stabilizaci a v současnosti jich naopak každoročně přibývá. Humři odsud míří do celého světa. Jak celý byznys funguje, zjistíme blíže v továrně největšího exportéra v zemi.
Ve Fjordlandu se v minulosti ve velkém odchytávali také jeleni. Po zlaté horečce v 60. a 70. letech ale byly jejich počty výrazně zredukovány a dnes se chovají společně s ovcemi už jenom na místních farmách.
Putování po Te Wahipounamu nás dále zavede na divoké západní pobřeží. V jedné z nejméně osídlených oblastí v zemi má příroda stále ještě navrch. V malých vesničkách žijí hlavně farmáři starající se o početná stáda krav.
Na západním pobřeží často prší. Místní flora je díky tomu neskutečně pestrá a září snad všemi odstíny zelené. Milovníci dobrodružných treků si tu rozhodně přijdou na své. Jednou z nejoblíbenějších túr je Copland trek s mnoha lanovými mosty a přírodními termálními prameny.
Ze zelené džungle se na závěr vrátíme zpět k oceánu. Laguna Okarito se nachází v jeho těsné blízkosti a představuje důležitý přírodní biotop. Rozlehlé mokřady se při přílivu naplňují vodou a poskytují útočiště mnoha druhům vzácných ptáků. Lodě sem proto vůbec nesmějí a jediný povolený dopravní prostředek je kajak.
Ráz krajiny celé oblasti v minulosti formovaly ledovce. Ty sice v posledních letech masivně ustupují, stále však právem budí respekt. Získaly si i fotografa Petra Hlaváčka, který tu před několika lety otevřel vlastní galerii a dnes patří k předním novozélandským fotografům.


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT2
Datum
St. 30.11.2022
Čas
21.05 - 21.35
Délka
30 min.
Typ
dokument
Specifikace
skryté titulky, premiéra, HD

Podobne televizni porady

Příroda Kantaberských hor (1/2)
(Cantabria: Spain Magical Mountains) Čtyři roční období v úchvatné Galicii. Španělský doku...
dnes 09.50
ČT2
Kapverdy, duhová země
(Lands of the Earth) Půvab portugalské kolonie na křižovatce námořních tras mezi Evropou, ...
dnes 11.15
ČT2
Divočina Afriky kolem řek
(Africa River Wild) Limpopo Neuvěřitelně proměnlivý a pestrý život na šesti afrických toc...
dnes 13.20
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníPondělí 6. 2. 2023 Svátek má Vanda
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz