Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    Videoarchiv    

obrazek
Dokument / Přírodní svět, Cestování

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem na cestě po temně zeleném jezeře Fewa, k obrysům Annapurny, do posvátné jeskyně i za rozličnými obyvateli města Pokhara


Dlouhý popis
S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem na cestě po temně zeleném jezeře Fewa, k obrysům Annapurny, do posvátné jeskyně i za rozličnými obyvateli města Pokhara (Premiéra)
Pokhara, rušné a zároveň malebné panoptikum Nepálu. Místo plné protikladů. Druhé největší město Nepálu je zároveň klidnou zelenou oázou na břehu sytě zeleného jezera Fewa. V příjemně teplém podnebí lze ze břehu paradoxně sledovat zledovatělé vrcholy Annapurny, jejíž obrysy se za klidných dní vynořují z mlhy nad městem.
Pokhara se stala křižovatkou mnoha náboženství, směrů a kultur. Všichni obyvatelé, bez rozdílů kořenů a vyznání, společně nakupují na rušné hlavní třídě a s širokým úsměvem zdraví: "namasté". Kolem břehu jezera proudí hinduisté, buddhisté i křesťané. Nepálské město se stalo druhým domovem pro četnou komunitu uprchlíků z Tibetu, přistěhovalců z Indie i západních "bílých" lidí, kteří v horském středisku hledají životní balanc anebo zde odpočívají po některém z náročných výstupů do přilehlých hor.
V 60. letech se do Pokhary uchýlilo mnoho utečenců z Tibetu. Rozsáhlý uprchlický tábor oplývá dodnes specifickou atmosférou. Dominantou čtvrti se stal rozsáhlý buddhistický klášter, v němž desítky mnichů denně recitují mantry za doprovodu bubnů a chrámových rohů.
Brzy ráno bývá hladina jezera zcela klidná. Z oparu občas dokonce vystoupí obrysy Annapuren a posvátný vrchol Mačapučare. Mezi prvními vstávají ve vesnicích na břehu rybáři. V barevných loďkách vyrážejí na klidnou hladinu jezera, křižují vodní plochu a vytahují sítě.
V "hippie" čtvrti zase začínají ranní lekce jógy. Evropské a americké návštěvnice si dávají záležet na správném provedení pozdravu slunce při venkovní lekci vedené indickým jogínem.
Půjčovna lodí na břehu jezera Fewa bývá nejčastěji v obložení Indů. Muži s vážným výrazem a ženy oděné do zářivých sárí se strkají v hloučcích, pokřikují a zmatečně nastupují na barevné loďky doonga a míří na projížďku po jezeře.
Jezero se stalo křižovatkou turistických, rybářských i osobních lodí. Na vodě se etnické, národností i kastovní rozdíly stírají. Zelená hladina jezera Fewa kolébá všechny úplně stejně.


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT2
Datum
Ne. 8.12.2019
Čas
14.40 - 15.10
Délka
30 min.
Typ
dokument
Specifikace
stereo, širokoúhlé vysílání, skryté titulky, repríza, HD

Podobne televizni porady

Setkání s ježkem
(Meet the Hedgehogs) Tajnůstkářské, funící zvířátko z našich zahrad, které v srdcích mnoha...
dnes 17.56
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Alžírsko
(Algeria) Unikátní výprava Yanna Arthuse-Bertranda a Yazida Tiziho na sever Afriky. Franco...
dnes 21.40
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Komunikace s delfíny (2/2)
(Conversations With Dolphins) Co nás na těchto mořských živočiších tak fascinuje? A proč s...
zítra 08.30
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníČtvrtek 6. 8. 2020 Svátek má Oldřiška
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz