Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    Videoarchiv    

obrazek
Dokument / Přírodní svět, Cestování

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem na cestě po zemi klidného rána, do vesnice z dob čosonské dynastie, za tajemstvím bojového umění sunmudo i do tajemných útrob travnatých pyramid


Dlouhý popis
S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem na cestě po zemi klidného rána, do vesnice z dob čosonské dynastie, za tajemstvím bojového umění sunmudo i do tajemných útrob travnatých pyramid (Premiéra)
Oblast Kjongsang, ležící v jižní části východního pobřeží korejského poloostrova, je jakýmsi kulturním depozitářem Korejské republiky. Region se vyznačuje nejen přírodními krásami, ale hlavně historickými památkami z dob království Silla, fascinujícími chrámy, sochami Buddhů vytesaných do skal i staletými tradicemi. Tradiční vesnici Hahoe přenese každého návštěvníka do dávných dob. A to nejen díky starobylému představení v dřevěných, vyřezávaných maskách. Zdejších 230 obyvatel žije postaru, a i jejich příbytky vypadají jak ze starých obrazů. Do nízkých, dřevěných domů s doškovými střechami proniká světlo skrze okna zakrytá jen ručně vyráběným papírem hanji. Tisíciletou tradici výroby papíru lze vidět i dnes, v nedaleké přízemní továrně plné páry a lidské dřiny. Přístavní město Pohang nepatří k malebným místům. Jeho dominantu totiž tvoří největší ocelárna na světě. Nedaleký, nejvýchodnější výběžek Korejské republiky tak zdobí obří ocelové Ruce soužití. Jedna ruka vystupuje ještě z pevniny, druhá z oceánu. Symbol lidského soužití a spolupráce. Uprostřed hor je skrytý chrám Golgul -sa. Jeho dominantou je Buddha, kterého indičtí mniši vytesali do jednoho kusu skály v 6. století. Klášter Golgul -sa je hlavním korejským místem, kde lze studovat metodu sunmudo - korejské bojové umění spojující bojové dovednosti s meditací. Na závěr dílu se přesuneme do královského města dynastie Silla, kde byly uvnitř vzácných kopek nalezeny skvostné poklady dávných dob - zlaté koruny, nefritové ozdoby, zbraně a také desky s vyrytými texty. Kjongdžu neboli Zlaté město, je po právu označované za "Muzeum beze zdí", protože se v něm nachází více hrobek, Buddhů a chrámů, než v jakémkoliv jiném městě v zemi.


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT2
Datum
Čt. 4.6.2020
Čas
18.15 - 18.45
Délka
30 min.
Typ
dokument
Specifikace
stereo, širokoúhlé vysílání, skryté titulky, HD

Podobne televizni porady

Delfíni jižních moří
(Wild Dolphins) Některé druhy delfínů z novozélandských vod disponují jedinečnými strategi...
dnes 17.00
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Planeta Země
(Planet Earth) Hory Svět hor a živočichů, kteří jej obývají, očima Davida Attenborougha v...
zítra 08.30
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Příběh liščí rodiny
(A Foxes' Tale) Po celý rok budeme sledovat tvora, který žije v naší blízkosti a je součás...
zítra 16.30
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníStředa 8. 7. 2020 Svátek má Nora
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz