Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    Videoarchiv    

obrazek
Dokument / Přírodní svět, Cestování

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem na cestě po zemi klidného rána, do vesnice z dob čosonské dynastie, za tajemstvím bojového umění sunmudo i do tajemných útrob travnatých pyramid


Dlouhý popis
S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem na cestě po zemi klidného rána, do vesnice z dob čosonské dynastie, za tajemstvím bojového umění sunmudo i do tajemných útrob travnatých pyramid (Premiéra)
Oblast Kjongsang, ležící v jižní části východního pobřeží korejského poloostrova, je jakýmsi kulturním depozitářem Korejské republiky. Region se vyznačuje nejen přírodními krásami, ale hlavně historickými památkami z dob království Silla, fascinujícími chrámy, sochami Buddhů vytesaných do skal i staletými tradicemi. Tradiční vesnici Hahoe přenese každého návštěvníka do dávných dob. A to nejen díky starobylému představení v dřevěných, vyřezávaných maskách. Zdejších 230 obyvatel žije postaru, a i jejich příbytky vypadají jak ze starých obrazů. Do nízkých, dřevěných domů s doškovými střechami proniká světlo skrze okna zakrytá jen ručně vyráběným papírem hanji. Tisíciletou tradici výroby papíru lze vidět i dnes, v nedaleké přízemní továrně plné páry a lidské dřiny. Přístavní město Pohang nepatří k malebným místům. Jeho dominantu totiž tvoří největší ocelárna na světě. Nedaleký, nejvýchodnější výběžek Korejské republiky tak zdobí obří ocelové Ruce soužití. Jedna ruka vystupuje ještě z pevniny, druhá z oceánu. Symbol lidského soužití a spolupráce. Uprostřed hor je skrytý chrám Golgul -sa. Jeho dominantou je Buddha, kterého indičtí mniši vytesali do jednoho kusu skály v 6. století. Klášter Golgul -sa je hlavním korejským místem, kde lze studovat metodu sunmudo - korejské bojové umění spojující bojové dovednosti s meditací. Na závěr dílu se přesuneme do královského města dynastie Silla, kde byly uvnitř vzácných kopek nalezeny skvostné poklady dávných dob - zlaté koruny, nefritové ozdoby, zbraně a také desky s vyrytými texty. Kjongdžu neboli Zlaté město, je po právu označované za "Muzeum beze zdí", protože se v něm nachází více hrobek, Buddhů a chrámů, než v jakémkoliv jiném městě v zemi.


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT2
Datum
St. 3.6.2020
Čas
20.55 - 21.25
Délka
30 min.
Typ
dokument
Specifikace
stereo, širokoúhlé vysílání, skryté titulky, premiéra, HD

Podobne televizni porady

Kanárské ostrovy
(The Canary Islands - World of the Fire Mountains) Život na hraně Fascinující pohled na s...
dnes 16.55
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Tři koťata
(Kittenhood) Tři kočky, tři osudy, tři různé světy. Francouzský dokument
dnes 17.50
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Sedm světů - jedna planeta (1/7)
(One Planet: Seven Worlds) Antarktida Nikdy v historii nebylo tak důležité odhalit lidem ...
zítra 09.00
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníPondělí 28. 9. 2020 Svátek má Václav
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz