Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Dokument / Historie

Daczičtí z Heslowa.
Čest a spravedlnost. Tak by znělo rodové heslo, kdyby si ho dnes měli zvolit potomci starobylého rodu, jejichž předkové si žádné neurčili. Třetí řada dokumentárního cyklu o české šlechtě, která hrdě navazuje na kořeny svých slavných předků. Režie: A. Činčerová


Dlouhý popis
Čest a spravedlnost. Tak by znělo rodové heslo, kdyby si ho dnes měli zvolit potomci starobylého rodu, jejichž předkové si žádné neurčili. Třetí řada dokumentárního cyklu o české šlechtě, která hrdě navazuje na kořeny svých slavných předků. Režie A. Činčerová (Premiéra)
Kde se vzal onen Heslow, který mají Daczičtí ve jméně, praví dávná legenda. Praprapředek rodu při obraně jakéhosi hradu zaslechl, či zpozoroval nepřítele. Vyžadoval od něj heslo, a protože nedostal žádnou odpověď, vystřelil šípem do křoví a zabil nepřítele. Tím ovlivnil výsledek nadcházející bitvy. Byl pak povýšen do rytířského stavu a do erbu si na památku dal hradební zeď, šíp a rytířskou rukavici.
Skutečným zakladatelem rodu byl Ondřej Krziwolaczek, kráječ suken z Kutné Hory, rychtář a hofmistr. Ten si zažádal o erb a získal jej roku 1564 s predikátem z Lorce. O sedm let později získal od Maxmiliána II. erb v nynější podobě s predikátem z Heslowa. Z patnácti Ondřejových dětí se zapsal zlatým písmem do historie i čítanek Mikuláš Daczický z Heslowa. Na sklonku století osmnáctého byli Daczictí povýšeni do stavu rytířského a roku 1814 do stavu svobodných pánů. Bernard Josef Daczický se tehdy stal prvním baronem rodu. S pokračovateli slavného rodu si bude opět povídat František Kinský.


Komentáře k pořadu: 10 přečíst / napišStanice
ČT2
Datum
St. 8.2.2023
Čas
20.00 - 21.00
Délka
60 min.
Typ
dokument
Specifikace
stereo, širokoúhlé vysílání, skryté titulky, premiéra, HD

Podobne televizni porady

Krásné živé památky
Střední Čechy Jak se opravuje větrný mlýn nebo parostrojní pivovar? Mirek Vladyka objevuj...
dnes 19.21
ČT2
Nejdůležitější události 2. světové války v barvě
(Greatest Events of World War Two, the) Bitva v Ardenách Spojenečtí vojáci pokračovali po...
zítra 01.18
ČT2
Peklo pod hladinou II (4/6)
(Hell Below II) Porazit Rommela V průběhu jara a léta 1941 bojovaly britské ponorky neúnav...
zítra 07.00
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníSobota 1. 4. 2023 Svátek má Hugo
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz