Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Dokument, Věda / Technologie

Rudá planeta inspirovala celé generace snílků a průkopníků kosmonautiky k úvahám o překonání propastné vzdálenosti, jež nás od ní dělí. Jaká je budoucnost lidstva ve vesmíru? Skutečně se může Mars stát naším druhým domovem? Americký dokument


Dlouhý popis
Rudá planeta inspirovala celé generace snílků a průkopníků kosmonautiky k úvahám o překonání propastné vzdálenosti, jež nás od ní dělí. Jaká je budoucnost lidstva ve vesmíru? Skutečně se může Mars stát naším druhým domovem? Americký dokument (Premiéra)
Vědci a inženýři plánující kosmické lety dávno vědí, že přistát na Marsu je velmi obtížné. Atmosféra je dost hustá, aby se v ní sonda letící rychlostí více než 16 000 kilometrů za hodinu roztavila. Je však tak tenká, že ani široký tepelný štít a velký padák nedokážou pád plně zabrzdit. Při misi Mars 2020, jejíž hlavní částí je rover Perseverance, byl využit inovativní systém raket a důmyslný létající jeřáb k měkkému dosednutí. Jak bezpečně přistát s lidskou posádkou je však stále problém, který teprve čeká na své řešení. Perseverance patří k nejdůmyslnějším mobilním zařízením, jaká kdy byla vyrobena. Její drobný společník, vrtulníček Ingenuity, je speciální dron, který poprvé v historii otestoval řízený let na jiné planetě. Ze záběrů, které nám poslaly různé povrchové přístroje, by se mohlo zdát, že se Mars příliš neliší od pouští na Zemi. Přinejmenším jedno století si vizionáři představovali, že pokud bychom se tam dostali, nemělo by být obtížné zkoumat planetu osobně, překročit hranici svobody a prosperity, a možná dokonce vytvořit záložní kopii zemské biosféry pro případ katastrofy.


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT2
Datum
Ne. 11.12.2022
Čas
11.20 - 12.15
Délka
55 min.
Typ
dokument
Specifikace
duální vysílání, skryté titulky, repríza, premiéra, HD

Podobne televizni porady

Bilance: Dopady války na ČR
Největší ekonomické výzvy a šoky současnosti pod drobnohledem reportérů ČT. Jak velká čísl...
zítra 02.11
ČT1
Pohoda u krbu
zítra 06.00
Prima
Letecké katastrofy
(Mayday 19) Extrémní úhel 7. srpna 1997. Let společnosti Fine Air Cargo 101 mířící do Dom...
zítra 17.47
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníNeděle 5. 2. 2023 Svátek má Dobromila
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz