Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Dokument / Přírodní svět

Zánik a záchrana.
Lucie Výborná s pomocí vědců objevuje, že na pohled divukrásná česká podvodní příroda je ve skutečnosti těžce nemocná. Jaká je naděje na záchranu a obnovu? Režie: P. Jirásek


Dlouhý popis
Lucie Výborná s pomocí vědců objevuje, že na pohled divukrásná česká podvodní příroda je ve skutečnosti těžce nemocná. Jaká je naděje na záchranu a obnovu? Režie P. Jirásek (Premiéra)
Meliorace, velkoplošné zemědělství, vysušování mokřadů. Pojmy dobře známé. Děje, které kdysi vypadaly logicky a měly usnadnit naše žití v krajině. Ve skutečnosti přinášejí smrt. Zanikají celé ekosystémy, bez kterých ale v důsledku bude těžko udržitelný náš pohodlný život. Vymření jednoho druhu hmyzu či obojživelníků si musíme představit jako soustavné nahlodávání pilířů, na kterých stojí civilizace. Až se tyto pilíře zhroutí, bude pozdě. Bylo by ale hloupé propadat beznaději. I v české krajině najdeme příklady, kdy se podařilo alespoň v malém zastavit devastaci. Kdy jsme dali přírodě čas, aby se vyléčila. Obnovené mokřady začaly plnit svou vyvažovací funkci. Vzácný hmyz, který zázračně přežil v malém rybníčku na Třeboňsku, začal opět kolonizovat okolní krajinu. Na Kokořínsku se podařilo vědcům objevit nový živočišný druh. A do šumavských jezer proti proudu potoků opět míří pstruzi, jejichž výskyt byl v roce 2020 potvrzen v jezeře Laka. Trvalo to 30 let po přijetí tvrdších zákonů na ochranu ovzduší, než se voda vyčistila a vrátil se do ní nejprve hmyz, za kterým přišly i ryby. A každá tato malá naděje prosvěcuje naši civilizační poušť!


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT2
Datum
Čt. 8.12.2022
Čas
21.05 - 21.35
Délka
30 min.
Typ
dokument
Specifikace
skryté titulky, premiéra, HD

Podobne televizni porady

Moja
Životní příběh nejslavnější české gorily Moji, jejího stěhování do Španělska a narození dc...
dnes 11.27
ČT2
Špióni v přírodě II (3/4)
(The Spy in The Wild series II) Ostrovy jižní polokoule Život divokých zvířat nás nepřest...
dnes 14.05
ČT2
Krásy evropského pobřeží
(Europe Coastlines From Above) Nejsevernější mys Jedinečné letecké pohledy ve francouzské...
zítra 04.57
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníSobota 4. 2. 2023 Svátek má Jarmila
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz