Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Dokument / Přírodní svět

Rovnováha a ohrožení.
Je ideální příroda neměnná, nebo podléhá neustálým změnám? A jak ji ovlivňuje člověk. Nové trendy v udržitelné ochraně vodních ekosystémů převracejí naše zažité představy. Režie: P. Jirásek


Dlouhý popis
Je ideální příroda neměnná, nebo podléhá neustálým změnám? A jak ji ovlivňuje člověk. Nové trendy v udržitelné ochraně vodních ekosystémů převracejí naše zažité představy. Režie P. Jirásek (Premiéra)
Přístup veřejnosti někdy trpí zažitou, ale mylnou představou, že ideální a krásná příroda je neměnná. Že chránit máme stav. Jenže příroda nikdy neměnná nebyla. Krajinou procházely požáry a povodně, měnilo se klima - a příroda se vždy nacházela ve stádiu permanentní změny. Člověk ovšem změny urychluje a navíc nedává přírodě možnost, aby se po zranění vyléčila sama. Lucie Výborná hledá místa, kde ještě funguje očistný rytmus povodní a nachází je na Třeboňsku, v meandrech horního toku Lužnice. Podívá se, jaká rovnováha vzniká v zatopeném lomu Velká Amerika. Vrací se na některá místa, kde byla před lety: na líhniště skokanů ostronosých na Moravě a pátrá po příčinách úbytku žab. Verdikt je zdrcující: žáby v suchých letech ztrácejí místa k rozmnožování, neboť jsme vysušili příliš mnoho mokřadů a příliš zarybňujeme malé vodní plochy. Ani pohádkové rosničky už nevídáme nijak často. A nakonec se Lucie vypraví na vřesoviště v Brdech, kde armáda po desetiletí ničila terén. Jenže právě to vyhovovalo vodnímu životu, který jinde nenajdeme.


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT2
Datum
Čt. 24.11.2022
Čas
21.05 - 21.35
Délka
30 min.
Typ
dokument
Specifikace
skryté titulky, premiéra, HD

Podobne televizni porady

Divoká tvář Thajska (2/2)
Boj o nesmrtelnost Pestré lovecké strategie, způsoby ochrany vlastního života a zachování ...
dnes 09.25
ČT2
Psí příběhy
Jsou výjimeční. Umí nám pomoci jako vodící psi a napomáhají nám zvládnout těžké životní si...
dnes 10.11
ČT2
Objevování světa II
(World Discoveries II) Srí Lanka Malebný ostrov posetý čajovými plantážemi na úbočích hor,...
dnes 11.35
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníPondělí 28. 11. 2022 Svátek má René
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz