Informace    Fotky    Recenze    Komentáře    Obsazení    Ukázka    Podobné filmy    

74%
film / komedie, drama, romantický, USA, , 109 min., od 12 let
Up in the Air
Kinopremiéra v ČR a SK 28.1.2010, DVD od 23.6.2010 Magicbox

Režie:
Herci: , , , , , více...

Ocenění: 2009, Nominace na Oskara, Nejlepší film


V TV televize út. 2.7. Paramount Network 20.00
Paramount Network 20.00
Ukázka
02:25Příběh muže, který žil s hlavou v oblacích.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Naozaj skvelý film. Stiahol som si ho kvôli George Clooney, pretože už dlhší čas som s ním nevidel žiadny film. A úplne som si tu zamiloval Veru Farmigu a predovšetkým Annu Kendrick, tá je momentálne jednou z mojích najobľúbenejších herečiek... Hodnotenie: 7.7/10
Všechny komentáře k filmu 33+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Recenze

George Glooney (Dannyho parťáci, Po přečtení spalte) se dal dohromady s režisérem Jasonem Reitmanem (Juno) a společně natočili komedii s lidským humorem a odzbrojujícím scénářem. Do toho dvě ženy a náš hlavní hrdina se pořádně zapotí.    Ryan Bingham je přitažlivý a nezávislý muž ve středních letech, který rád létá. To mu jeho zaměstnání, ve kterém patří k nejlepším, dokonale umožňuje. Pracuje pro firmu, kterou si najímají jiné firmy, aby za ně dala padáka jejich zaměstnancům a postarala se o ně do budoucnosti. Jinými slovy, Ryan přiletí do cizí země, suverénně nakráčí do jedné místnosti firmy, pozve si cizího člověka na kobereček a (zjednodušeně řečeno) mu oznámí: "Máte padáka a tady je složka, která vám poradí, co dál. Hezký den."  Ale když se objeví na scéně ambiciózní Natalie Keenerová a přijde se způsobem, jak propouštět přes obrazovku (a tedy bez cestování), Ryanovi se to nelíbí a z mladé Natalie si udělá sokyni. Jaká škoda, že mu jeho šéf nařídil, aby ji do řeme... Celá recenze
Sniper.girl, 8 z 10

Popis filmu Lítám v tom

Hrdina komedie Lítám v tom, Ryan Bingham, je šťastný člověk. S hlavou v oblacích neochvějně míří za splněním životního snu, jenže život bývá pěkná mrcha. A ta dokáže i v cílové rovince říct: „Hochu, běžíš po špatné trati.“ Režisér Jason Reitman má slabost pro anithrdiny, ať už je to lobbista hájící zájmy tabákových firem (Děkujeme, že kouříte) nebo těhotná teenagerka. Tentokrát se zahleděl do stoprocentního sobce a to tak neodolatelně, že stvořil jeden z nejlepších filmů uplynulého roku. Životní cíl Ryana Binghama asi většině z vás bude připadat směšný. Chtěl by nalétat 10 miliónů leteckých mil a díky tomu vstoupit do elitní společnosti několika málo vyvolených. Pravděpodobnost splnění téhle „mission impossible“ je velmi vysoká, protože Ryan prakticky žije v letadle. Jako zaměstnanec společnosti, která se zabývá podnikovou optimalizací (v překladu to znamená, že jde o profesionální vyhazovače z práce), nepřetržitě létá po Spojených státech a snižuje stavy ve firmách, jejichž šéfové nemají dost odvahy na to, aby své lidi propustili sami. Nomádský život Ryanovi naprosto vyhovuje. Jeho vlastní byt je méně útulný než libovolný hotelový pokoj, rodina s ním už dávno přestala počítat a všechno, co má, se vejde do jediného kufru, který ovšem musí splňovat kritéria pro příruční zavazadlo. Na letištích se navíc dají potkat dost zajímaví lidé jako například příležitostná spolucestující podobného ražení, ochotná mít vztah „když to letové řády dovolí“. Žádný strom ale neroste až do nebe a Ryanovo ohrožení má podobu mladé ambiciózní kolegyně, která v rámci úspor vymyslela propouštění lidí online. To by znamenalo, že se Ryan snese z nebes zpátky na zem a ztratí tak všechno, na čem mu záleželo. Tváří v tvář téhle nejpříjemné pravdě začne trochu přemýšlet o tom, jestli by se smysl života nedal nakonec najít i na zemi.


O filmu

obrazek
Odlet

Jason Reitman má slabost pro antihrdiny, což ukázal už ve svých prvních filmech - ať už to byl tabákový lobbyista nebo těhotná teenagerka. Vždy vypráví hluboce lidské, zábavné a působivé příběhy, jejichž hlavní hrdinové se vzepřou neradostným vyhlídkám. I nyní ve své zálibě pokračuje, tentokrát přivádí Ryana Binghama, který má na první pohled poměrně nezáviděníhodnou práci: v rámci optimalizace společností vyhazuje jejich nepotřebné zaměstnance.

Ryanův příběh je o muži, který na první pohled vystupuje z davu - je to okouzlující gentleman, který si plnými doušky užívá současný svět spěchu, technologií, pohodlí, individuálních ambicí a hmotných statků; je to muž, který vede bezproblémový, zábavný život; muž, který má všechno a přesto má najednou pocit, že mu něco zásadního schází. Jeho příběh navozuje otázky, jak se v době rychlého cestování a konverzací, které můžete vést se strojem, dostaneme ke skutečným, trvajícím vztahům a co se stane, když se těmto vztahům vyhneme?

Tyto otázky jsou podstatou scénáře filmu Lítám v tom, který navrhl Sheldon Turner a dopiloval ho s Jasonem Reitmanem. Ryan Bingham ztělesňuje současný způsob života, kdy je vše postaveno na technologických vymoženostech a nedostatku komunikace.

“Je to příběh člověka, který se musí vyrovnat s faktem, že ačkoliv měl pocit, že jeho život je úplný, zapomněl na něco velmi důležitého, a to je být něčeho součástí, někam patřit,” říká Reitman. “Ryan Bingham se tak bojí závazků z toho vyplývajících, že úplně přehlíží, jaké to může mít výhody.”

“Toto nyní naše společnost zažívá také. Všichni používáme mobilní telefony, emaily a sociální sítě, díky čemuž se zdá, že jsme propojeni víc než kdy před tím, ale ve skutečnosti se vídáme míň a míň a udržujeme míň a míň skutečných vztahů. Ryanův život na letištích jsme zvolili jako metaforu. Když přijdete na jakékoliv letiště na světě, hned se zorientujete a víte, kde co je, kde je restaurace, toalety a stánek s novinami. Všechno se zdá být důvěrně známé, přesto nikde to není “doma”. Jsme tak celosvětoví, že jsme zapomněli, co to znamená někam patřit.”

Reitman našel inspiraci pro svůj nový film ve stejnojmenné novele Waltera Kirna. “Ta kniha mne oslovila v mnoha rovinách,” říká Reitman, “ale velký vliv mělo především to, že během psaní se zásadně změnil můj vlastní život. Potkal jsem svoji ženu, zamiloval se a narodilo se mi dítě. Uprostřed tohoto procesu začal Ryan Bingham dospívat a hledat v životě něco víc. Scénář přerostl v poselství o tom, jak zásadní jsou v našem životě vztahy a pouta.”

Spisovatel Kirn našel inspiraci přímo v letadle, když vedle něj seděl muž přesně ztělesňující Ryana Binghama. Vzhledem k tomu, že byl tento muž 300 dní v roce na cestách, prodal svůj byt a místo toho si koupil úložnou kabinu na své věci.

Ryanova práce je brát ji jiným. Je jako masér, který přijde, masíruje vám ramena a přitom posouvá váš pracovní stůl do výtahu. Vyhazovat lidi se stalo uměním a Ryan to vypiloval k dokonalosti.

Scénáristé upravili postavu klasického obchodního cestujícího, který na své cestě přes kontinent prodává sny lidem zničeným nenadálou ztrátou zaměstnání. Místo ode dveří ke dveřím chodí Ryan od jednoho letištního koridoru ke druhému.

Spisovatel Kirn říká, že byl nadšený, když se dozvěděl, že Reitman chce podle jeho díla natočit film. “A když mi přišel jím upravený scénář, uvědomil jsem si, že tomu Jason dodal další rozměr potřebný pro kinové plátno. “

Reitman udělal mnohem víc než že jen přepracoval knihu na scénář. Vytvořil kolem ústřední postavu množství dramatických okolností a vymyslel další dvě důležité postavy, které nabourávají Binghamovu dobře zabalenou individualitu. Je to Natalie, horlivá a naivní dvacítka, odbornice na efektivitu, kterou je Bingh nucen vzít pod svá křídla, přesto, že ohrožuje jeho existenci a Alex, která sdílí jeho nadšení pro život na cestách, a která v něm vůbec poprvé zažehne touhu být někomu blíž než jen na chvíli kvůli náhodnému flirtu.

“Ryan projde během filmu zajímavým procesem, nechtěně přijme podivnou, otcovskou roli vůči Natalii, která mu neustále šlape na paty a začne přemýšlet, jaké by to mohlo být, kdyby si vzal Alex za ženu,” vysvětluje Reitman.

Kromě toho, že se ve scénáři projevují změny v osobním životě režiséra Reitmana, důležitou roli sehrála i současná ekonomická krize. Vedlejší téma ztráty zaměstnání a jistot se stalo o to víc aktuální. Pro tuto část filmaři vyzkoušeli nezvyklou metodu natáčení. V Detroitu a St. Louis, městech nejvíce postižených propouštěním, podali inzerát hledající lidi, kteří nedávno ztratili práci a byli o této nelehké situaci ochotni mluvit na kameru. Přihlásilo se tolik zájemců, že to celý štáb šokovalo.

Filmový producenti nedokázali film zařadit do žádné kategorie. Výkonný producent Tom Pollock upřesňuje: “Je to vážný film, který je mimořádně vtipný. Jde mimo jakýkoliv žánr, jako všechny Jasonovy filmy.”

Jedním z producentů se stal režisérův otec, sám úspěšný filmař, Ivan Reitman. “Jako producent i jako otec můžu říct, že je to jeden z nejlepších scénářů, jaké jsem kdy četl.” “Myšlenka muže, který miluje létání a propouštění lidí, je zasazena do nového příběhu, který je v dnešní době mimořádně aktuální. Jason má schopnost vyprávět vážná témata s jedinečným vtipným nádechem. Lítám v tom má v sobě svěží humor, který umožňuje vidět vážné věci s nadhledem. Je to film, který vychází rovným dílem z jeho hlavy I srdce.”

obrazek
Změna nadmořské výšky

Jason Reitman věděl, že stejně jako u předchozích filmů, Lítám v tom bude postaven na ústřední postavě, která musí být okouzlující, rázná a čitelná a zároveň skrývající na první pohled nerozeznatelnou prázdnotu, kterou maskuje radostí ze “života bez zavazadel”.

Scénář byl od úplného začátku psán pro George Clooneyho. “Tu roli jsem mu šil na míru a okamžik, kdy dočetl scénář a řekl “Jasone, je to skvělé” patří k mým nejradostnějším.“

Clooney ztvárnil širokou škálu rolí, od sympatického trestance Ulyssese v komedii Bratříčku, kde jsi, přes lupičského experta Dannyho v trháku Dannyho parťáci po právnického vyjednavače v thrilleru Michael Clayton.

Clooney dodal Ryanu Binghamovi různé odstíny lidskosti, díky kterým tato postava s černým humorem nesklouzne do frašky.

Clooneymu v hlavní roli dělají společnost dvě výjimečné ženy, které přimějí Ryana přemýšlet o své budoucnosti zcela jinak, než tomu bylo doposud. Do role vitální Alex, jejíž elitní cestovní program Ryana ošidí, ale která v Ryanovu vzbudí touhu po skutečném souznění, byla obsazena Vera Farmiga, jež je nejvíce známa díky roli ve Scorseseho Skryté identitě.

Farmigu zajímal příběh i spolupráce s Reitmanem. “Dialogy jsou skvělé a postavy kousavé a vtipné. Hrdinky ve filmech Jasona Reitmana jsou rychlejší, ostřejší, chytřejší a otevřenější než většina jiných filmových žen. To mě na Alex lákalo.”

Žhavá romance s Georgem Cloonym jí samozřejmě nebyla proti mysli, ve skutečnosti ji vývoj jejich vztahu překvapil. “Ryan je přesvědčený, že potkal tu pravou, ženu, o kterou se nemusí starat, která nechce víc než, co mají. Alex přesně zapadá do jeho filozofie života bez závazků - až na to, že je to on, kdo se stane připoutaný.”

Spolupráci s Clooneym shrnuje herečka takto: “George byl přesně takový partner, jakého jsem potřebovala. Nikdy jsem nebyla tak nejistá jako na začátku tohoto natáčení. Dva týdny před první kostýmní zkouškou jsem porodila své první dítě. Potřebovala jsem spojence a on byl prostě skvělý. Nejúžasnější na něm je jeho humor.”

Ve stejnou chvíli jako Alex vstupuje do Ryanova života další žena - mladá, ambiciózní Natalie Keener, kolegyně, která přišla do firmy, aby ohrozila svobodu jeho hypermobilního života. Je autorkou úsporného opatření, které by mělo snést Ryana a jeho kolegy zpět na zem a přinutit je pracovat z kanceláře pomocí on-line systému. Když ji ale Ryan vezme na jednu ze svých “misí”, aby jí ukázal, jak systém funguje, uvědomí si, jak otřesné a obtížné může být přijít o práci. Ukáže se, že toto poznání na ní má větší vliv než dokáže unést.

Natalii hraje Anna Kendrick, jež je známá především rolí v sáze Twilight. “Tajemstvím je, že jsem tu roli psal pro Annu,” přiznává režisér. “Viděl jsem ji v jejím debutu Rocket Science, kde byla skvělá, což při castingu jen potvrdila. Má jedinečný hlas, který ji zcela odlišuje od jejích vrstevníků.”

Pokračuje: “Jsem na postavu Natalie hrdý, je jiná než typická dvacetiletá ženská postava. To je obvykle romantická dívka, zatímco Natalie je tvrdohlavá , neromantická byznysmenka.”

I Anně Kendrick se její postava moc líbila. “Natalie je zábavná, která si ale vůbec nemyslí, že je vtipná. Chce mít vše pod kontrolou, ale najednou si připadá úplně ztracená. Navíc si začne uvědomovat, že možná nedokáže tuto práci dělat.” Osobní ironií pro herečku je, že osobně letiště nesnáší.

Jason Bateman, který ztvárnil adoptivního otce nenarozeného dítěte ve filmu Juno, navázal na spolupráci s Reitmanem rolí Ryanova šéfa Craiga Gregoryho. “Hned podle scénáře jsem věděl, že Craig Gregory se bude skvěle hrát. Je to prototyp člověka, se kterým nechcete pracovat, svým způsobem takový bezcitný Darth Vader.”

obrazek
Připoutejte se

Cesta Ryana Binghama se začne měnit při návštěvě sestřiny svatby. Zde je konfrontován s faktem, že celý svůj dospělý život svoji rodinu ignoroval. A zároveň se v něm probudí nečekaná touha po něčem hlubším. Podle režiséra je Ryanovo setkání s rodinou zásadní jak pro komedii, tak drama filmu.

Ryanovu sestru Julii hraje australská herečka Melanie Lynskey. Jejího nastávajícího manžela Jima hraje Danny McBride. Jim je typický maloměšťák, podle kterého smyslem života je oženit se, koupit si dům a mít děti. Zásadním okamžikem filmu je svatební ráno, kdy se Jim zalekne přicházející reality. Stejná chvíle je zásadní i pro Ryana, který v okamžiku, kdy hledá správná slova, aby svého budoucího švagra povzbudil, začne vidět další stránku vlastního života.

V letadlech, v hotelích, ve městech

Lítám v tom je film, který stejně jako hlavní hrdina, cestuje z města do města, z terminálu na terminál, který se nikdy nezastaví ve své cestě k neznámé destinaci.

Vzhled filmu byl scénograficky poměrně náročný. Film, který je zasazen do Anglie v 17. století, můžete natáčet na jakémkoliv hradu. A podle dobového nábytku nepoznáte, jestli skutečně patřil do daného století nebo ne. U filmu jako je Lítám v tom musí být kulisy a prostředí naprosto důvěryhodné. Při pohledu na scénu okamžitě vidíte, jestli tomu věříte nebo ne. Je to opravdu to město? Opravdu takto vypadají naše kanceláře?

Režisér Reitman ke scénografii říká: “Skutečně jsme natáčeli v pěti městech, ale ve filmu se jich objeví dvacet. Architekt Steve Saklad odvedl skvělou práci, když například poskládal pět různých měst do jedné budovy. Jednou jsme byli ve slunné Miami, za chvíli v zasněženém Detroitu.”

Vizuální změny odpovídají i vnitřním změnám hlavní postavy. Na začátku filmu přijdeme na letiště, které je moderní a superčisté, lidé, které potkáváme, jsou skvěle oblečeni. Na konci filmu dojde i zde, stejně jako v Ryanově životě, ke změnám, najednou letiště vypadají chaoticky a ušmudlaně. Změny jsou cítit v hudbě, osvětlení I oblečení postav.

Města byla vybraná tak, aby vystihovala krizi, propouštění a bankroty uplynulých měsíců. Zaletíme si do Detroitu (automobilový průmysl), Phoenixu (centrum zdravotního pojištění), St. Louis (výroba lahví) a Wichity (pojišťovací společnosti). Dále se podíváme do Omahy, Miami a Las Vegas. Ve výše zmiňovaných městech se opravdu natáčelo, další (Phoenix, Chicago, Houston a Waupaca) byla nahrazena.

Více než 50 scén bylo natočeno na letištích a v letadlech, což bylo po 11. září poněkud obtížnější. Naštěstí produkce uzavřela partnerství se společností American Airlines, takže zásahy do skutečného letištního provozu byly minimální, naopak cestující a zaměstnanci mohli mít to štěstí, že nenadále potkali George Clooneyho.

Ve filmu se objeví 7 různých hotelových pokojů. I zde bylo natáčení usnadněno, a to díky spolupráci s hotely Hilton.

Přistání

Režisér Reitman svoji cestu s Ryanem Binghamem uzavírá: “Natočil jsem tři filmy a každý jsem začal zásadní otázkou. První film byl o mým zásadách. Druhý film byl o dospívání a o tom, jaké je to stát se otcem. Tento poslední si klade otázku nejdůležitější: Jak chcete strávit svůj život, sami nebo s lidmi, chcete utéct nebo se nebojíte? Během natáčení jsem se utvrdil v tom, že život je lepší ve společnosti ostatních.”

Podobné filmy

Já to tedy beru, šéfe...!
Satirická komedie o podivném náboru pracovních sil, manželských trampotách a žárlivosti (1...
dnes 09.50
ČT1
Karlík a továrna na čokoládu
(Charlie and the Chocolate Factory) Karlík Bucket žije se svými rodiči a prarodiči v polor...
dnes 10.00
Nova Cinema
Lepší pozdě nežli později
(Something's Gotta Give) Stárnoucí sukničkář Jack Nicholson právě vyrazil na milostný víke...
dnes 17.30
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.


Stanice
Nova Cinema
Datum
St. 22.5.2024
Čas
02.10 - 03.50
Délka
100 min.
Typ
film
Specifikace
stereo, širokoúhlé vysílání, HD


Registrace
PřihlášeníÚterý 25. 6. 2024 Svátek má Ivan
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz