Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    Videoarchiv    

obrazek
Dokument / Civilizace, Dokument / Historie

(Mankind: Story of All of Us) Jak se lišil a jakými změnami procházel život na různých kontinentech? Sedmá část vyprávění o dějinách lidstva připomíná vikinské výpravy, oběť tlaxcalteckého bojovníka Tlahuicoleho, zajatého Aztéky, dobytí Konstantinopole i objevitelské cesty Bartolomeo Diaze, Hernána Cortése a Kryštofa Kolumba. Americký doku-dramatický cyklus


Dlouhý popis
Jak se lišil a jakými změnami procházel život na různých kontinentech? Sedmá část vyprávění o dějinách lidstva připomíná vikinské výpravy, oběť tlaxcalteckého bojovníka Tlahuicoleho, zajatého Aztéky, dobytí Konstantinopole i objevitelské cesty Bartolomeo Diaze, Hernána Cortése a Kryštofa Kolumba. Americký doku-dramatický cyklus (Premiéra)
Vikingové pronikli ze Skandinávie po moři nejen do Evropy, ale vydali se také na západ napříč Atlantským oceánem, aby jako první Evropané přistáli u břehů Ameriky. Jejich kultura byla válečnická. Vikingovo nejvroucnější přání, zemřít v bitvě jako hrdina, zajišťovalo válečníkovi místo ve Valhale. Na americkém kontinentu svedli Vikingové boj s původními obyvateli, příslušníky kmene Innuů. Severský vůdce, Thorvald Eriksson, se tak měl stát prvním Evropanem, který zahynul na americké půdě. Teprve o pět set let později, 12. října 1492, na půdu Nového světa vkročil Kryštof Kolumbus, jenž se vylodil na Bahamách. Než k tomu došlo, na území dnešního Mexika vzkvétala aztécká civilizace, jejíž bohové si žádali krvavé obětní rituály. Připomínkou Aztéků nám může být ale i kukuřice, jež byla jejich základní zemědělskou plodinou, a kterou dnes obsahuje až čtvrtina všech potravinových výrobků.
Dobytí a obsazení Konstantinopole Mehmedem II. přimělo Evropany hledat nové obchodní cesty na východ. Čtyřiatřicet let po pádu Konstantinopole zamířil portugalský mořeplavec Bartolomeo Diaz z Lisabonu do nezmapovaných vod s cílem najít novou obchodní trasu do Asie. Po strastiplné plavbě se mu jako prvnímu podařilo obeplout jižní cíp Afriky. Ztělesněním evropské touhy po dobývání a bájném Eldorádu byl také španělský conquistador Hernán Cortés, jenž zajal aztéckého vládce Montezumu II. a získal tak pro Španělsko mexické území.


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT2
Datum
Ne. 1.3.2020
Čas
14.56 - 15.45
Délka
49 min.
Typ
dokument
Specifikace
širokoúhlé vysílání, skryté titulky, repríza, HD

Podobne televizni porady

Náš venkov
Don Quijote z Hartenbergu Nápad Bedřicha Loose přinesl šanci středověké zřícenině i nezam...
dnes 09.10
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Prima ZOOM SVĚT
To nejzajímavější ze světa. Už od roku 1995!
zítra 09.15
NAHRAT
ZDARMA
Prima
Atlantida: Důkaz
(Atlantis: The Evidence) Nové informace o bájné Atlantidě a Minojské civilizaci pohlcené m...
po. 6.4. 20.00
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníSobota 4. 4. 2020 Svátek má Ivana
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz