Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Dokument / Civilizace, Dokument / Historie

(Mankind: Story of All of Us) Jaký dopad měly klimatické změny ve starověku a středověku na historické události? Americký dokudramatický cyklus


Dlouhý popis
Jaký dopad měly klimatické změny ve starověku a středověku na historické události? Americký dokudramatický cyklus
Sucho v Mongolsku proměnilo pastviny v poušť. Snaha přežít a vydobýt nová území žene Mongoly na čínské území. Koňmo zdolávají dlouhé vzdálenosti a jsou schopní bleskově útočit. V roce 1215 získávají hlavní čínské město, Čung - tu. Díky rychlým jízdním kurýrům vytváří Mongolové komunikační stezky napříč rozsáhlým územím, které si podmaňují.
Hedvábná stezka i v době mongolské nadvlády zůstala důležitou obchodní spojnici a zůstane jí i po Čingischánově smrti. Archeologické nálezy z pohřebišť v Issyk-kulu na Hedvábné stezce mohly by být podle některých epidemiologů důkazem, že právě v tomto místě vypukla pandemie takzvaného černého moru, smrtelné nemoci způsobené bakterii Yersinia Pestis. Zavlečení moru do Evropy se přisuzuje potomku Čingischána, chánovi Džanibegovi, který své mrtvé muže, nakažené nemocí, použil jako munici při obléhání města Kaffy. V evropských městech pak byly pro šíření moru ideální podmínky: špína, hlodavci a obyvatelstvo žijící ve stísněných podmínkách. Lidé hledali viníky a našli je v Židech. 14. února 1349 ve Štrasburku na základě falešné zvěsti upálili 900 Židů, dokonce dříve než mor město zasáhl.
Na americkém kontinentu v té době žili lidé v jiných podmínkách a sváděli jiné boje. V hornatém andském území se rodila incká říše. Její první historický doložený panovník Pachacútec Yupanqui bránil své hlavní město Cuzco proti kmeni Chanků, vedené idolem zesnulého vojevůdce Uskovilky. Po chrabrém vítězství vybudoval prosperující stát, jehož připomínkou jsou dodnes ruiny Machu Picchu.


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT2
Datum
Út. 5.10.2021
Čas
23.55 - 00.40
Délka
45 min.
Typ
dokument
Specifikace
širokoúhlé vysílání, skryté titulky, HD

Podobne televizni porady

Zatopené osudy
Žermanická přehrada Co se ukrývá na dně vodní nádrže? Jaké osudy potkaly obyvatele zatopen...
zítra 02.20
ČT2
Hranice dokořán - Rozmówki polsko-czeskie
Pořad o problémech, radostech a spolupráci v příhraničních oblastech podél společné česko-...
zítra 03.45
ČT2
Babylon
Svůj život spojil Jan Jelínek se Sokolem Sydney, který mu poskytl druhý domov i pocit svob...
zítra 11.05
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníNeděle 16. 1. 2022 Svátek má Ctirad
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz