Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    Videoarchiv    

obrazek
Dokument / Civilizace, Dokument / Historie

(Mankind: Story of All of Us) Jak vypadal a jak se proměňoval člověk v průběhu lidských dějin? Jaký dopad měly klimatické změny ve starověku a středověku na historické události? V páté části fascinující pouti po dějinách lidstva se rozkrývá pozadí mongolské invaze do Číny a osvětlují důvody smrticí epidemie dýmějového moru. Americký doku-dramatický cyklus


Dlouhý popis
Jak vypadal a jak se proměňoval člověk v průběhu lidských dějin? Jaký dopad měly klimatické změny ve starověku a středověku na historické události? V páté části fascinující pouti po dějinách lidstva se rozkrývá pozadí mongolské invaze do Číny a osvětlují důvody smrticí epidemie dýmějového moru. Americký doku-dramatický cyklus (Premiéra)
Sucho v Mongolsku proměnilo pastviny v poušť. Snaha přežít a vydobýt nová území žene Mongoly na čínské území. Koňmo zdolávají dlouhé vzdálenosti a jsou schopní bleskově útočit. V roce 1215 získávají hlavní čínské město, Čung - tu. Díky rychlým jízdním kurýrům vytváří Mongolové komunikační stezky napříč rozsáhlým územím, které si podmaňují.
Hedvábná stezka i v době mongolské nadvlády zůstala důležitou obchodní spojnici a zůstane jí i po Čingischánově smrti. Archeologické nálezy z pohřebišť v Issyk-kulu na Hedvábné stezce mohly by být podle některých epidemiologů důkazem, že právě v tomto místě vypukla pandemie takzvaného černého moru, smrtelné nemoci způsobené bakterii Yersinia Pestis. Zavlečení moru do Evropy se přisuzuje potomku Čingischána, chánovi Džanibegovi, který své mrtvé muže, nakažené nemocí, použil jako munici při obléhání města Kaffy. V evropských městech pak byly pro šíření moru ideální podmínky: špína, hlodavci a obyvatelstvo žijící ve stísněných podmínkách. Lidé hledali viníky a našli je v Židech. 14. února 1349 ve Štrasburku na základě falešné zvěsti upálili 900 Židů, dokonce dříve než mor město zasáhl.
Na americkém kontinentu v té době žili lidé v jiných podmínkách a sváděli jiné boje. V hornatém andském území se rodila incká říše. Její první historický doložený panovník Pachacútec Yupanqui bránil své hlavní město Cuzco proti kmeni Chanků, vedené idolem zesnulého vojevůdce Uskovilky. Po chrabrém vítězství vybudoval prosperující stát, jehož připomínkou jsou dodnes ruiny Machu Picchu.


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT2
Datum
Ne. 16.2.2020
Čas
14.57 - 15.45
Délka
48 min.
Typ
dokument
Specifikace
širokoúhlé vysílání, skryté titulky, repríza, HD

Podobne televizni porady

Prima ZOOM SVĚT
To nejzajímavější ze světa. Už od roku 1995!
zítra 09.15
NAHRAT
ZDARMA
Prima
Atlantida: Důkaz
(Atlantis: The Evidence) Nové informace o bájné Atlantidě a Minojské civilizaci pohlcené m...
po. 6.4. 20.00
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Zatopené osudy (1/13)
Žermanická přehrada Co se ukrývá na dně vodní nádrže? Jaké osudy potkaly obyvatele zatope...
út. 7.4. 02.15
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníSobota 4. 4. 2020 Svátek má Ivana
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz