Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Dokument / Válečný

(Dogfights II) Rychlost jako zbraň.
Prožijte s válečnými piloty dramatické okamžiky bojového vypětí! Díky realistické animaci se ocitneme v kokpitu DeHavillandu D. H. 98 Mosquito, nejrychlejší noční stíhačky Spojenců používané v Evropě, ve stíhačce F4U Corsair v Pacifiku, v F-86A Sabre ve válce v Koreji a nakonec v F-4 Phantom ve vietnamské válce. Americká dokumentární rekonstrukce


Dlouhý popis
Prožijte s válečnými piloty dramatické okamžiky bojového vypětí! Díky realistické animaci se ocitneme v kokpitu DeHavillandu D.H. 98 Mosquito, nejrychlejší noční stíhačky Spojenců používané v Evropě, ve stíhačce F4U Corsair v Pacifiku, v F-86A Sabre ve válce v Koreji a nakonec v F-4 Phantom ve vietnamské válce. Americká dokumentární rekonstrukce
Velkým hrdinou nočních stíhacích operací Spojenců nad evropským bojištěm byl letoun DeHavilland D.H. 98 Mosquito. Byl jedním z nejrychlejších letadel druhé světové války.
Měl lehký drak postavený ze dřeva a poháněly ho dva motory Merlin, každý s výkonem 1620 koňských sil. Dosahoval rychlosti přes 600 kilometrů v hodině a byl známý pod přezdívkou Wooden Wonder - Dřevěný zázrak. Neexistovalo žádné letadlo, které by bylo v té době výkonnější. Vyzbrojené bylo čtyřmi kulomety ráže 7,7 milimetru a čtyřmi kanóny ráže 20 mm.
Mosquita mohla plnit celou řadu různých úkolů. Meteorologický průzkum, fotografický průzkum, útočné mise spojené s bombardováním nebo hloubkové nálety a ostřelování pozemních cílů. Mosquito si na evropském válčišti získalo výbornou pověst díky vysoké rychlosti a silné výzbroji.
Ale v Tichomoří náležel titul nejrychlejší spojenecké stíhačky jinému letounu, Corsairu F4U.
Corsair ve své době překonával každého japonského protivníka. Výkonnost Corsairu zajišťoval legendární hvězdicový motor R-2800, stejný, jaký poháněl Hellcaty nebo Thunderbolty. Motor R-2800 byl synonymem pro stíhačky druhé světové války. Byl to spolehlivý a mimořádně výkonný motor. Corsair s ním létal maximální rychlostí přes 700 kilometrů v hodině, což z něho dělalo nejrychlejší stíhačku zavedenou tehdy do výzbroje.
Ale konec druhé světové války přinesl obrovský technický pokrok. Piloti vycvičení na letounech s pístovými motory se přeškolovali na rychlé proudové letouny. Válka v Koreji se stala první válkou proudových letadel. A rychlost byla opět důležitým faktorem boje.


Komentáře k pořadu: 11 přečíst / napišStanice
ČT2
Datum
Čt. 29.9.2022
Čas
11.35 - 12.25
Délka
50 min.
Typ
dokument
Specifikace
stereo, širokoúhlé vysílání, skryté titulky, HD

Podobne televizni porady

Největší tankové bitvy
(Greatest Tank Battles) Hochwaldský les 26. února 1945. Časně ráno zahájila kanadská tank...
út. 7.2. 13.25
ČT2
Tajemství 2. sv. války
(Secrets Of WW II) Bombardování Německa Na začátku války bylo kvůli krátkému doletu brits...
út. 7.2. 14.12
ČT2
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníSobota 4. 2. 2023 Svátek má Jarmila
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz