Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Dokument, Doprava

(Mayday 22) Pád bombardéru.
23. února 2008. Major Ryan Link a kapitán Justine Grieve končili čtyřměsíční nasazení. Jeden z nejmodernějších vojenských letounů na světě se řítil po dráze na Guamu. Kanadský cyklus dokumentárních rekonstrukcí


Dlouhý popis
Andersenova letecká základna zajišťuje výcvik pilotů i podporu amerických vojenských operací v západním Pacifiku. Jejich mise toho dne byl návrat domů. Nasazení na Guamu skončilo, čekal je šestnáctihodinový let do Knob Nosteru v Missouri, kde se nachází domovská letecká základna. Byli jednou ze dvou posádek, které se toho dne vracely domů v unikátním vojenském stroji, bombardéru B-2. Jejich konstrukce označovaná jako "létající křídlo", patří k zázrakům techniky. Letectvo za vývoj a výrobu letky těchto bombardérů utratilo čtyřiačtyřicet miliard dolarů. Letoun byl vyvíjen v období studené války v osmdesátých letech minulého století s cílem unikat sovětským radarům. Existuje pouhých jednadvacet kusů. Dokáže výrazně snáz proniknout nad střežené území, aniž by ho odhalila protivzdušná obrana či nepřátelští stíhači. Během 11 000 kilometrů dlouhého letu měla posádka doplnit palivo poblíž Havajských ostrovů a pak nad Kalifornií, odkud měla směřovat na Whitemanovu leteckou základnu v Missouri. Major Link působil jako instruktor pro B-dvojku. Kapitán Grieve byl zkušený pilot, u letectva měl nalétáno víc než 2500 hodin. Patřili mezi pouhé tři stovky pilotů oprávněných řídit neviditelný bombardér. Grieve a Link byli druzí v pořadí na vzletu, jejich stroj nesl jméno Spirit of Kansas. Piloti museli 168 tun vážící bombardér na práh dráhy navést opatrně, aby se neporušila celistvost pláště. Velitelem mise byl tentokrát kapitán Grieve, Spirit of Kansas se odpoutal od dráhy. Mohutný bombardér se téměř okamžitě prudce naklonil.
23. února 2008. Major Ryan Link a kapitán Justine Grieve končili čtyřměsíční nasazení. Jeden z nejmodernějších vojenských letounů na světě se řítil po dráze na Guamu. Kanadský cyklus dokumentárních rekonstrukcí (Premiéra)


Komentáře k pořadu: 21 přečíst / napišStanice
ČT2
Datum
St. 3.4.2024
Čas
22.00 - 22.45
Délka
45 min.
Typ
dokument
Specifikace
duální vysílání, širokoúhlé vysílání, skryté titulky, premiéra, HD

Podobne televizni porady

Top Gear XIV (7)
(Top Gear XIV) Nejslavnější motoristický magazín světa, který pravidelně sleduje tři sta m...
dnes 09.20
Prima Cool
Když tvůj život není tvůj
Otevřené svědectví o životě v sektě, o nástrahách a manipulaci, a také o tom, kudy může vé...
dnes 13.11
ČT2
Refreš/h/ (1/5)
Kryt Studénka Česká televize dobývá veřejný prostor (2013). Z vojenského krytu kulturní c...
dnes 19.21
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníSobota 13. 4. 2024 Svátek má Aleš
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz