Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Dokument, Doprava

(Mayday 20) Vrah v kokpitu.
29. listopadu 2013. Let Mozambických aerolinií LAM 470 směřující do angolské Luandy vzlétl z mezinárodního letiště Maputo a brzy dosáhl cestovní výšky 1(1500) metrů. Jakmile vstoupil do vzdušného prostou Botswany, posádka se podle očekávání ohlásila oblastnímu středisku řízení. Kanadský cyklus dokumentárních rekonstrukcí


Dlouhý popis
Avšak o hodinu později, když ji měli převzít angolští dispečeři, letadlo záhadně zmizelo. Nikdo nezachytil tísňové volání ani signály nouzového polohového radiomajáku. Úřady vystopovaly poslední zaznamenaný radarový signál. Informace ukazovaly let v cestovní hladině. Potom však letadlo začalo klesat a po 6 minutách zmizelo z obrazovek radarů. Do pátrání po zmizelém letu zapojili záchranáři množství letounů. Jako první však trosky objevili strážci namibijského národního parku. Všech 33 osob na palubě zahynulo. K týmu namibijského DAAI se připojili vyšetřovatelé amerického NTSB. Místo nehody odhalilo, že letadlo bylo v okamžiku nárazu celé, letělo ve správném kursu, ale podvozek nebyl vysunutý. Dlouhé a úzké pole trosek naznačovalo, že Embraer byl srovnaný a pod kontrolou. Do země však narazil pod prudkým úhlem a dvojnásobnou rychlostí, než je běžné. Oba motory byly v té chvíli plně funkční. Otázkou bylo, proč letadlo havarovalo, jestli ho piloti ovládali. Mozambické LAM jsou uznávané aerolinie a jejich záznamy údržby neobsahovaly nic, co by naznačovalo jakýkoliv technický problém. Rok starý Embraer 190 byl v dokonalém stavu a den před nehodou absolvoval důkladnou prohlídku. Poté, co bylo ze seznamu možných příčin vyloučeno počasí, se pozornost zaměřila na piloty. Tím se záhada ještě prohloubila. Oba piloti měli odpovídající zkušenosti a skvěle se doplňovali. Ačkoliv bylo záznamové zařízení poškozeno, nahrávka z kokpitu odhalila, že let 470 probíhal běžným způsobem, až do chvíle, kdy si druhý pilot odskočil na záchod. Po několika minutách se vrátil, ale nedokázal se dostat dovnitř. Než letadlo krátce poté narazilo do země, bylo slyšet, jak buší na dveře a pilotní kabinou zní výstražné signály. Proč ale kapitán nereagoval? Při pozornějším poslechu zvukového záznamu vyšetřovatelé slyšeli kapitánův dech a zároveň s tím zvuk otáčených voličů. Zapisovač letových údajů potvrdil, že letadlo bylo v pořádku. To vedlo k mrazivému závěru. Kapitán úmyslně nastavil autopilota, aby klesl do výšky 180 metrů, což v dané oblasti znamenalo pod úroveň terénu. Zatímco se ho druhý pilot snažil přimět k tomu, aby otevřel dveře, kapitán stáhl výkon motorů na volnoběh a vysunul vzdušné brzdy. Po celou dobu klesání nechal zapnutý autopilot a vůbec se nedotýkal řízení. Z kapitánova jednání bylo zjevné, že velmi dobře znal aerodynamiku letadla a chování jeho systémů. Projevilo se to tím, že stroj naprosto hladce klesal z cestovní hladiny až k zemi. Zdálo se nemyslitelné, že by profesionální pilot záměrně havaroval. Vyšetřovatelé se proto snažili pochopit, co k tomu kapitána vedlo. Jeho služební ani zdravotní záznamy žádné problémy nenaznačovaly. Ačkoliv v soukromém životě prodělal řadu traumat, ve finále se nepodařilo stanovit, zda sebevraždu naplánoval dopředu nebo až během letu. Letecký průmysl nyní uznává, že je důležité prověřovat psychickou kondici pilotů, a přijal pravidlo vyžadující, aby v kokpitu byli neustále dva lidé.
29. listopadu 2013. Let Mozambických aerolinií LAM 470 směřující do angolské Luandy vzlétl z mezinárodního letiště Maputo a brzy dosáhl cestovní výšky 11500 metrů. Jakmile vstoupil do vzdušného prostou Botswany, posádka se podle očekávání ohlásila oblastnímu středisku řízení. Kanadský cyklus dokumentárních rekonstrukcí (Premiéra)


Komentáře k pořadu: 17 přečíst / napišStanice
ČT2
Datum
So. 11.12.2021
Čas
11.30 - 12.15
Délka
45 min.
Typ
dokument
Specifikace
duální vysílání, skryté titulky, HD

Podobne televizni porady

Tajemství noci a spánku (2/2)
(The Secrets of the Night, The) Město Noc nabízí ochranu, ale stále v nás probouzí i odvě...
dnes 16.40
ČT2
Člověk plus - budoucnost našich smyslů (4/5)
(Human – The Future of Our Senses) Chuť a čich Co se změní v našem vnímání okolního světa...
zítra 01.45
ČT2
Život je pes
Jak se vesnickým Alíkům a Brokům změnil život i jméno (2005). Režie: M. Petrov
zítra 04.40
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníSobota 29. 1. 2022 Svátek má Zdislava
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz