Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Dokument, Doprava

(Mayday 20) Výbušné přistání.
24. srpna 1999. Po dvacetiminutovém vnitrostátním letu z Tchaj-peje dosedl let společnosti UNI Air 873 v tchajwanském Chua-lienu. Dvoumotorový Boeing MD-90 se chystal zastavit, když jím otřásla exploze a rychle jej pohltily plameny. Kanadský cyklus dokumentárních rekonstrukcí


Dlouhý popis
24. srpna 1999. Po dvacetiminutovém vnitrostátním letu z Tchaj-peje dosedl let společnosti UNI Air 873 v tchajwanském Chua-lienu. Dvoumotorový Boeing MD-90 se chystal zastavit, když jím otřásla exploze a rychle jej pohltily plameny. Kanadský cyklus dokumentárních rekonstrukcí (Premiéra)
Cestující se v panice snažili uniknout před rychle se šířícím požárem. Hasičům trvalo víc než hodinu, než jej zlikvidovali. Desítky lidí utrpěly zranění, jeden pasažér později v nemocnici zemřel. Tchajwanský Výbor pro leteckou bezpečnost existoval teprve necelý rok. Proto se k místnímu týmu připojila skupina amerických vyšetřovatelů. Policie mezitím rozjela vlastní kriminální vyšetřování. Na ranveji se nenašlo nic, co by požár vysvětlovalo. Svědectví cestujících potvrzovala, že k výbuchu došlo uvnitř kabiny. Zatímco kokpit, křídla nebo podvozek zůstaly nepoškozeny, kabina byla zcela zničena. Při procházení trosek vyšetřovatelé určili, že k detonaci nejspíš došlo v zavazadlové schránce nad řadou číslo 8. Místo charakteristických stop po tříštivém účinku výbušniny nalezli plášť roztržený podél řad nýtů, které jednotlivé části trupu drží pohromadě. Nahrávka z kokpitu odhalila, že až na poněkud tvrdší přistání proběhl let zcela normálně. Bylo zjevné, že piloty před výbuchem nic nevarovalo. Zařízení ovšem zaznamenalo zvuk, který byl sám o sobě nejlepším vodítkem. Porovnáním se zvuky známých typů explozí se zjistilo, že se dokonale shoduje s výbuchem plynu. Toto zjištění korespondovalo s poškozením kabiny. Účinky odpovídaly spíše pomaleji postupující tlakové vlně než razanci trhaviny. Takové exploze bývají vzácné, ale smrtící. A když zapisovač letových údajů neodhalil žádné mechanické problémy, vyšetřovatelé se zaměřili na inkriminovanou zavazadlovou schránku. Bylo možné, že někdo přinesl na palubu výbušný materiál? O jednu řadu vepředu byla nalezena horní část plastové láhve od pracího prostředku. Chemický rozbor však odhalil, že obsahovala benzín. Mohlo se jednat o zdroj výbuchu? Kamerové záznamy z tchajpejského letiště odhalily, že dvě láhve od pracího prostředku na palubu pronesl slavný tchajwanský desetibojař Ku Čchin Šuej. Zatímco mu pracovník kontroly zabavil plynovou náplň do vařiče a sprej proti hmyzu, láhve s pracím prostředkem mu vrátil, aniž k nim přičichl. Zatímco byl Ku Čchin Šuej trestně stíhán, museli vyšetřovatelé stanovit, zda dvě láhve naplněné benzínem opravdu způsobily výbuch, a vypátrat, co je zapálilo. Nebyly nalezeny žádné obnažené vodiče, které by mohly vyvolat jiskru. Nedaleko od místa, kde ležel zbytek láhve, se ovšem našla dvanáctivoltová baterie do motocyklu. Měla poškozený kryt a k pólům byly připojené zbytky drátů. Vyšetřovatelé se domnívali, že se při tvrdém přistání letu 873 odizolované vodiče dotkly a zkrat způsobil jiskru, která odstartovala celou katastrofu. S použitím identické baterie prokázali tchajwanští forenzní odborníci, že zkratovaná baterie zažehla benzínové výpary z netěsnících lahví. Jasnou odpověď na otázku, proč se na palubě ocitly zakázané materiály v podobě baterie a benzínu, se nalézt nepodařilo. Soud s Ku Čchin Šuejem se vlekl dlouhá léta. Po šesti samostatných procesech byl nakonec zproštěn viny.


Komentáře k pořadu: 17 přečíst / napišStanice
ČT2
Datum
St. 20.10.2021
Čas
23.25 - 00.10
Délka
45 min.
Typ
dokument
Specifikace
širokoúhlé vysílání, skryté titulky, premiéra, HD

Podobne televizni porady

Nádherná americká města
Den v New Yorku Sonda do života města, které nikdy nespí. Americký dokumentární cyklus
dnes 14.10
ČT2
Výjimečný náklad
Přeprava letadel Unikátní pohled do logistického zákulisí Airbusu, který přepravuje obří d...
dnes 18.20
ČT2
Za minutu 12
Nový dokumentární cyklus o skutečných případech zdravotnické záchranné služby, policie a h...
dnes 22.05
ČT1
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníPondělí 17. 1. 2022 Svátek má Drahoslav
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz