Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Dokument, Doprava

(Mayday 20) Výbušné přistání.
24. srpna 1999. Po dvacetiminutovém vnitrostátním letu z Tchaj-peje dosedl let společnosti UNI Air 873 v tchajwanském Chua-lienu. Dvoumotorový Boeing MD-90 se chystal zastavit, když jím otřásla exploze a rychle jej pohltily plameny. Kanadský cyklus dokumentárních rekonstrukcí


Dlouhý popis
24. srpna 1999. Po dvacetiminutovém vnitrostátním letu z Tchaj-peje dosedl let společnosti UNI Air 873 v tchajwanském Chua-lienu. Dvoumotorový Boeing MD-90 se chystal zastavit, když jím otřásla exploze a rychle jej pohltily plameny. Kanadský cyklus dokumentárních rekonstrukcí (Premiéra)
Cestující se v panice snažili uniknout před rychle se šířícím požárem. Hasičům trvalo víc než hodinu, než jej zlikvidovali. Desítky lidí utrpěly zranění, jeden pasažér později v nemocnici zemřel. Tchajwanský Výbor pro leteckou bezpečnost existoval teprve necelý rok. Proto se k místnímu týmu připojila skupina amerických vyšetřovatelů. Policie mezitím rozjela vlastní kriminální vyšetřování. Na ranveji se nenašlo nic, co by požár vysvětlovalo. Svědectví cestujících potvrzovala, že k výbuchu došlo uvnitř kabiny. Zatímco kokpit, křídla nebo podvozek zůstaly nepoškozeny, kabina byla zcela zničena. Při procházení trosek vyšetřovatelé určili, že k detonaci nejspíš došlo v zavazadlové schránce nad řadou číslo 8. Místo charakteristických stop po tříštivém účinku výbušniny nalezli plášť roztržený podél řad nýtů, které jednotlivé části trupu drží pohromadě. Nahrávka z kokpitu odhalila, že až na poněkud tvrdší přistání proběhl let zcela normálně. Bylo zjevné, že piloty před výbuchem nic nevarovalo. Zařízení ovšem zaznamenalo zvuk, který byl sám o sobě nejlepším vodítkem. Porovnáním se zvuky známých typů explozí se zjistilo, že se dokonale shoduje s výbuchem plynu. Toto zjištění korespondovalo s poškozením kabiny. Účinky odpovídaly spíše pomaleji postupující tlakové vlně než razanci trhaviny. Takové exploze bývají vzácné, ale smrtící. A když zapisovač letových údajů neodhalil žádné mechanické problémy, vyšetřovatelé se zaměřili na inkriminovanou zavazadlovou schránku. Bylo možné, že někdo přinesl na palubu výbušný materiál? O jednu řadu vepředu byla nalezena horní část plastové láhve od pracího prostředku. Chemický rozbor však odhalil, že obsahovala benzín. Mohlo se jednat o zdroj výbuchu? Kamerové záznamy z tchajpejského letiště odhalily, že dvě láhve od pracího prostředku na palubu pronesl slavný tchajwanský desetibojař Ku Čchin Šuej. Zatímco mu pracovník kontroly zabavil plynovou náplň do vařiče a sprej proti hmyzu, láhve s pracím prostředkem mu vrátil, aniž k nim přičichl. Zatímco byl Ku Čchin Šuej trestně stíhán, museli vyšetřovatelé stanovit, zda dvě láhve naplněné benzínem opravdu způsobily výbuch, a vypátrat, co je zapálilo. Nebyly nalezeny žádné obnažené vodiče, které by mohly vyvolat jiskru. Nedaleko od místa, kde ležel zbytek láhve, se ovšem našla dvanáctivoltová baterie do motocyklu. Měla poškozený kryt a k pólům byly připojené zbytky drátů. Vyšetřovatelé se domnívali, že se při tvrdém přistání letu 873 odizolované vodiče dotkly a zkrat způsobil jiskru, která odstartovala celou katastrofu. S použitím identické baterie prokázali tchajwanští forenzní odborníci, že zkratovaná baterie zažehla benzínové výpary z netěsnících lahví. Jasnou odpověď na otázku, proč se na palubě ocitly zakázané materiály v podobě baterie a benzínu, se nalézt nepodařilo. Soud s Ku Čchin Šuejem se vlekl dlouhá léta. Po šesti samostatných procesech byl nakonec zproštěn viny.


Komentáře k pořadu: 17 přečíst / napišStanice
ČT2
Datum
St. 20.10.2021
Čas
23.25 - 00.10
Délka
45 min.
Typ
dokument
Specifikace
širokoúhlé vysílání, skryté titulky, premiéra, HD

Podobne televizni porady

Bilance: Kdy se zastaví zdražování?
Největší ekonomické výzvy a šoky současnosti pod drobnohledem reportérů ČT. Jak velká čísl...
dnes 22.05
ČT1
České Expo v Dubaji: Český design a české poklady
Dokumentární série o české účasti na světové výstavě EXPO v Dubaji představí českou expozi...
dnes 22.05
ČT2
Neumlčené hlasy Beslanu
Svědectví přeživších a pozůstalých po masakru v beslanské škole před 16 lety. Režie: T. Po...
zítra 01.10
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníStředa 8. 12. 2021 Svátek má Květoslava
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz