Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Dokument

Na valašském hamru.
Bratři Ondřej a Martin Krausovi, herci a milovníci koní, se na hřbetech starokladrubských hřebců toulají českou krajinou a objevují zajímavá místa podél hipostezek a venkovských cest. První zastávkou na severní Moravě bylo dřevěné městečko v Rožnově pod Radhoštěm, pak se vydali přes Pustevny lesem na vrchol hory Radhošť, a ve Frenštátu vyzkoušeli jezdeckou disciplínu voltiž. Režie: J. Škopková


Dlouhý popis
Bratři Ondřej a Martin Krausovi, herci a milovníci koní, se na hřbetech starokladrubských hřebců toulají českou krajinou a objevují zajímavá místa podél hipostezek a venkovských cest. První zastávkou na severní Moravě bylo dřevěné městečko v Rožnově pod Radhoštěm, pak se vydali přes Pustevny lesem na vrchol hory Radhošť, a ve Frenštátu vyzkoušeli jezdeckou disciplínu voltiž. Režie J. Škopková (Premiéra)
Dřevěné městečko v Rožnově pod Radhoštěm je součástí rozlehlého muzea v přírodě. Vedle originálních domků z 18. a 19. století, jsou tu i stavení postavená nově, ale podle původních historických plánů. Kromě domků řemeslníků - tkalců, ševců či provazníků, je tu samozřejmě i stará kovárna. K ní zamířili i Martin s Ondřejem na starokladrubských koních. Dozvěděli se, že kovářské řemeslo v té době obnášelo výrobu a údržbu různého zemědělského nářadí a také kovářské práce na vozech a výrobu podkov. První podkovy dávali koňům už Keltové, kteří skvěle zvládali zpracování kovů. Pak je vyráběli kováři a v 19. století vzniklo speciální řemeslo - podkovářství. Vyžádala si to nová doba, protože městští kováři byli úzce specializovaní a stávalo se, že po jejich nesprávném podkování zvíře zchromlo. Bílý s Černým ale okovat nepotřebovali, a tak se mohli pustit přes Pustevny, lesní cestou až na samotný vrchol hory Radhošť. Tam si prohlédli největší symbol tohoto kraje, sochu Radegasta, pohanského boha slunce, hojnosti a úrody. Kousek níž, ve Frenštátu pod Radhoštěm, objevili Martin s Ondřejem halu, kde trénovali jezdeckou disciplínu zvanou voltiž. Soutěžní tým tvoří voltižér, lonžér, který vede koně a kůň. Ten má místo sedla voltyžní pás, na němž jsou umístěna madla a zádová poduška. Prý je to sport, který mohou provozovat již poměrně malé děti. Bratři Krausovi si voltiž vyzkoušeli a rozhodně si to nemysleli.


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT2
Datum
So. 4.12.2021
Čas
08.45 - 09.15
Délka
30 min.
Typ
dokument
Specifikace
skryté titulky, HD

Podobne televizni porady

Legendy kriminalistiky II
Velký bratr Druhá řada dokumentární série o novodobých českých zločinech. Dva případy dvou...
zítra 02.45
ČT2
Pohoda u krbu
Uklidňuje vás praskání dřeva v krbu? Pak si neváhejte zapnout prima noční pohodičku!
zítra 05.25
Prima
Nedej se
30 let neklidu Dokument mapuje třicet let bojů o podobu šumavského národního parku a zamýš...
zítra 05.30
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníStředa 19. 1. 2022 Svátek má Doubravka
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz