Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Dokument / Historie

Třebaže výstřely Velké války utichly, o Československo bylo zapotřebí ještě svést poslední zápas. Na dokumentární cestu do míst, kde se před stoletím bojovalo za československou samostatnost, se s hercem Jiřím Dvořákem vydáváme v roce 100. výročí založení Československé obce legionářské. Režie: J. Tabery


Dlouhý popis
Třebaže výstřely Velké války utichly, o Československo bylo zapotřebí ještě svést poslední zápas. Na dokumentární cestu do míst, kde se před stoletím bojovalo za československou samostatnost, se s hercem Jiřím Dvořákem vydáváme v roce 100. výročí založení Československé obce legionářské. Režie J. Tabery (Premiéra)
Poslední výstřely první světové války dozněly 11. listopadu 1918 dopoledne, ale pro československé legionáře to zdaleka neplatilo. Maďaři se odmítli smířit s údělem poražené země a nehodlali se vzdát svých nároků na Slovensko, které se mělo stát součástí společného státu Čechů a Slováků. Tíži bojů s Maďary nejprve nesly především dobrovolnické jednotky, neboť ostřílení legionáři se z evropských válčišť teprve přesouvali domů, do nové československé vlasti. Když dorazili, byla válka o Slovensko již v plném proudu. Tehdy poprvé stanuli bok po boku s bývalými vojáky, kteří válku prožili v rakouských uniformách, a tehdy také vznikla skutečná československá armáda.
S hercem Jiřím Dvořákem se vypravíme do míst, kde se tenkrát sváděly nejtěžší boje. Potkáme se s potomky tehdejších hrdinů, pro které není slovenská válka jen heslem z učebnice, nýbrž podstatnou kapitolou z rodinné historie.


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT2
Datum
St. 15.9.2021
Čas
17.25 - 18.20
Délka
55 min.
Typ
dokument
Specifikace
stereo, širokoúhlé vysílání, skryté titulky, HD

Podobne televizni porady

Zašlapané projekty
Pod značkou ČSA Československé aerolinie byly až do listopadu 1989 odkázány pouze na sově...
zítra 02.45
ČT2
Přísně tajné vraždy
Mrtvý v horách Josef Zákravský v roce 1953 zmizel. Nikdo o něm nevěděl, neslyšel, nikdo a...
zítra 03.05
ČT2
Co naše babičky uměly a na co my jsme zapomněli
Třešně, višně Kachní prsa na třešních či domácí recept na višně v čokoládě. Čtvrtá série ...
zítra 06.00
ČT1
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníPátek 24. 9. 2021 Svátek má Jaromír
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz