Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Dokument / Přírodní svět, Cestování

Od Vihorlatu k Tokaji.
Sopečné hory oblečené do podzimních barev, prastaré dřevěné kostelíky, bludiště tufových sklepů na Tokaji a řadu dalších úžasných míst objevuje Václav Žmolík při svém putování za vínem po nejvýchodnější výspě Slovenska. Režie: J. Těšitel


Dlouhý popis
Vihorlat. Perla mezi slovenskými horami, bývalá sopka ukrývající vodopády a jezera. Jako chapadla se do krajiny roztahují prastaré lávové splazy, dnes porostlé listnatými lesy, které pozdní podzim zbarvil do barev plamene. A v nejnižších polohách se zvlášť od 70. let minulého století začaly vysazovat obří vinice, byť je třeba poznamenat, že tradice pěstování révy i zde sahá až do středověku. Objet jen ta nejzákladnější místa tentokrát zabralo Václavu Žmolíkovi pět dní, a pokud se sem někdy vypravíte sami, nechte si také dost času. Vždyť jen pokochat se krásou dřevěných kostelíků poblíž hranic s Ukrajinou zabere nejméně den. Václav navíc neměl v plánu navštívit pouze nejvýchodnější výspu slovenského vinohradnictví. Zavítal i směrem k jihu do sice miniaturní, ale o to významnější oblasti slovenského Tokaje. Počasí mu přálo, na rozhledech obdivoval západy slunce, po ránu se procházel po březích Bodrogu v nejnižším místě Slovenska, degustoval Tokajské v bludištích tufových sklepů - v těch moderních, i těch, které vznikly jako úkryty před nájezdníky dávno před tím, než se zde začalo pěstovat proslavené a technologicky zcela mimořádně vyráběné víno. Na vinicích ochutnal cibéby, z nichž se vyrábí zdejší zlatý poklad, tzv. putňová vína. Krásnější zakončení šestidílného putování po slovenských vinicích snad ani není možné!
Sopečné hory oblečené do podzimních barev, prastaré dřevěné kostelíky, bludiště tufových sklepů na Tokaji a řadu dalších úžasných míst objevuje Václav Žmolík při svém putování za vínem po nejvýchodnější výspě Slovenska. Režie J. Těšitel (Premiéra)


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT2
Datum
Pá. 12.4.2024
Čas
17.45 - 18.15
Délka
30 min.
Typ
dokument
Specifikace
stereo, širokoúhlé vysílání, skryté titulky, HD

Podobne televizni porady

Stezka Českem (10/10)
Beskydy Poslední etapa putování bude mimořádně náročná, stezkaře čeká více než čtyři kilo...
dnes 18.30
ČT2
Vinorodé břehy Sáry (7/7)
Lodí či na kole za ochutnávkou skvělých vín ze strmých vinic podél Rýna, Mosely a Sáry a z...
zítra 00.45
ČT1
Krásy evropského pobřeží
(Europe Coastlines From Above) Napněte všechny plachty Jedinečné letecké pohledy ve franc...
zítra 04.30
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníPondělí 20. 5. 2024 Svátek má Zbyšek
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz