Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Dokument / Přírodní svět, Cestování

Kolem Velkého Krtíše.
Václav Žmolík putuje od středověkého kláštera v Bzovíku půvabnou podzimní krajinou kolem Velkého Krtíše, kde není o památky nouze, až na hrad Modrý Kameň. Je po vinobraní a vinice se pomalu připravují na zimu. Režie: J. Těšitel


Dlouhý popis
Málokteré místo na Slovensku má tak sugestivní atmosféru jako opevněný klášter v Bzovíku sevřený čtvercovými hradbami s pitoreskní věží v každém rohu. A právě odtud pocházejí první písemné zprávy o pěstování vína ve zdejším kraji, neboť klášteru patřily od středověku rozsáhlé vinice. O vinařské tradice se pak zasloužili mj. i přistěhovalci z Německa, horníci, kteří začali kopat sklepy v sopečném podloží podhůří Štiavnických vrchů. Krásu slovenských "pivnic" můžeme obdivovat dodnes například v památkově chráněných sklepních uličkách Staré Hory u obce Sebechleby. Václav Žmolík bude obdivovat i jedny z nejmalebnějších vinic: na terasách nad řekou Ipeľ. Nechá se ohromit freskovým sálem na zámku v Haliči a dozví se ledacos o historii slovenského loutkářství v muzeu na bývalém hradu v Modrém Kameni. Průběžným motivem tohoto dílu pak budou bio-vína a ekologicky šetrné pěstování révy. Hned několik prestižních vinařství, jejichž vína sbírají ceny i po světě, hospodaří v tomto kraji v přísném bio-režimu. Slovensko si český turista spojuje většinou s Tatrami a dalšími divokými pohořími, jenže právě zvlněné území Středoslovenské vinohradnické oblasti, kde i řada vinic leží v poměrně vysoké nadmořské výšce, je přírodním rájem, který zatím neobjevily davy.
Václav Žmolík putuje od středověkého kláštera v Bzovíku půvabnou podzimní krajinou kolem Velkého Krtíše, kde není o památky nouze, až na hrad Modrý Kameň. Je po vinobraní a vinice se pomalu připravují na zimu. Režie J. Těšitel (Premiéra)


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT2
Datum
St. 3.4.2024
Čas
21.00 - 21.30
Délka
30 min.
Typ
dokument
Specifikace
stereo, širokoúhlé vysílání, skryté titulky, premiéra, HD

Podobne televizni porady

Kouzlo Velké Británie
(The Britain From The Air) Tudorovci Po celé Británii se nachází mnoho míst, která jsou n...
dnes 17.15
ČT2
Hranice bez hranic
Jizerské hory Proč se magickým pláním pod Ještědem říká "hory temného nebe"? Zastavení na...
zítra 02.05
ČT2
Divoká Austrálie
(Wild Australians) Velké dobrodružství Kontinent, jehož obyvatelé žijí trochu svérázným z...
zítra 06.50
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníPátek 19. 4. 2024 Svátek má Rostislav
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz