Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Dokument / Přírodní svět, Cestování

Kolem Velkého Krtíše.
Václav Žmolík putuje od středověkého kláštera v Bzovíku půvabnou podzimní krajinou kolem Velkého Krtíše, kde není o památky nouze, až na hrad Modrý Kameň. Je po vinobraní a vinice se pomalu připravují na zimu. Režie: J. Těšitel


Dlouhý popis
Málokteré místo na Slovensku má tak sugestivní atmosféru jako opevněný klášter v Bzovíku sevřený čtvercovými hradbami s pitoreskní věží v každém rohu. A právě odtud pocházejí první písemné zprávy o pěstování vína ve zdejším kraji, neboť klášteru patřily od středověku rozsáhlé vinice. O vinařské tradice se pak zasloužili mj. i přistěhovalci z Německa, horníci, kteří začali kopat sklepy v sopečném podloží podhůří Štiavnických vrchů. Krásu slovenských "pivnic" můžeme obdivovat dodnes například v památkově chráněných sklepních uličkách Staré Hory u obce Sebechleby. Václav Žmolík bude obdivovat i jedny z nejmalebnějších vinic: na terasách nad řekou Ipeľ. Nechá se ohromit freskovým sálem na zámku v Haliči a dozví se ledacos o historii slovenského loutkářství v muzeu na bývalém hradu v Modrém Kameni. Průběžným motivem tohoto dílu pak budou bio-vína a ekologicky šetrné pěstování révy. Hned několik prestižních vinařství, jejichž vína sbírají ceny i po světě, hospodaří v tomto kraji v přísném bio-režimu. Slovensko si český turista spojuje většinou s Tatrami a dalšími divokými pohořími, jenže právě zvlněné území Středoslovenské vinohradnické oblasti, kde i řada vinic leží v poměrně vysoké nadmořské výšce, je přírodním rájem, který zatím neobjevily davy.
Václav Žmolík putuje od středověkého kláštera v Bzovíku půvabnou podzimní krajinou kolem Velkého Krtíše, kde není o památky nouze, až na hrad Modrý Kameň. Je po vinobraní a vinice se pomalu připravují na zimu. Režie J. Těšitel (Premiéra)


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT2
Datum
St. 3.4.2024
Čas
21.00 - 21.30
Délka
30 min.
Typ
dokument
Specifikace
stereo, širokoúhlé vysílání, skryté titulky, premiéra, HD

Podobne televizni porady

Stezka Českem (6/10)
Orlické hory Nádherná krajina i příběhy z dávné i nedávné historie. Takové je putování po...
dnes 08.38
ČT2
Středomoří - soužití člověka a přírody (1/5)
(The Mediterranean: Life Under Siege) Pouť za novým životem Na rozhraní mezi Evropou, Asi...
dnes 09.06
ČT2
Krásy evropského pobřeží
(Europe Coastlines From Above) Dalmátská města Jedinečné letecké pohledy ve francouzském ...
dnes 11.40
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníSobota 13. 4. 2024 Svátek má Aleš
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz