Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Dokument / Historie

V roce 1939 inicioval Říšský vůdce SS Heinrich Himmler zřízení koncentračního tábora Ravensbrück. Toto místo nacházející se devadesát kilometrů na sever od Berlína bylo určeno převážně ženám. Francouzský dokument


Dlouhý popis
V roce 1939 inicioval Říšský vůdce SS Heinrich Himmler zřízení koncentračního tábora Ravensbrück. Toto místo nacházející se devadesát kilometrů na sever od Berlína bylo určeno převážně ženám. Francouzský dokument (Premiéra)
Během druhé světové války táborem prošlo na 110 000 žen z celé Evropy. Byly zapojeny do otrocké práce organizované SS. Špatné ubytování v otřesných hygienických podmínkách, nedostatečná strava, totální tělesné vyčerpání, sadismus dozorkyň, zrůdné lékařské pokusy nebo popravy prováděné z nejrůznějších důvodů stály život 75 000 vězeňkyň. Francouzští dokumentaristé se pokusili připomenout život v tomto pekle prostřednictvím výpovědí posledních pamětnic a historiček, které se Ravensbrückem zabývají. Epilogem nápadu Heinricha Himmlera se stalo několik poválečných procesů s esesáky působícími v Ravensbrücku (táborový velitel, lékaři, dozorci a dozorkyně), při kterých padlo několik rozsudků smrti. Ze třiceti osmi obžalovaných bylo dvacet jedna dozorkyň. Jedna z francouzských pamětnic na ně vzpomíná takto: "Nenapadlo mne, že ženy se mohou chovat ještě hůře než muži." Ravensbrück má i svou českou stopu. Do tábora bylo deportováno na 5000 československých občanek. Tři roky zde bylo vězněno 196 lidických žen, smrt zde našly Milena Jesenská nebo Jožka Jabůrková.


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT2
Datum
Po. 17.1.2022
Čas
16.05 - 17.05
Délka
60 min.
Typ
dokument
Specifikace
duální vysílání, skryté titulky, premiéra, HD

Podobne televizni porady

Co naše babičky uměly a na co my jsme zapomněli
Naše česká klasika Odkud se vzala nejoblíbenější česká jídla? A jak na to, aby se nedělní...
dnes 06.00
ČT1
Hra špionů: Příběhy studené války (2/3)
(The Spying Game: Tales from Cold War) Rozvědky obou stran shromažďovaly informace, aby od...
dnes 06.00
ČT2
Infarkt v Srdci Evropy
Probíhá v naší zemi vzpoura euroskeptiků? (2009). Připravili M. Červenka a P. Lokaj
zítra 02.30
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníSobota 21. 5. 2022 Svátek má Monika
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz