Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Dokument / Umění, Komedie, Talk Show

Jiří Sovák Petr Nárožný vzpomíná na skvělého herce, mistra ironie a suchého humoru, který se narodil před 100 lety (2012). Dále účinkují: I. Janžurová, J. Bohdalová a V. Vorlíček. Režie: A. Činčerová


Dlouhý popis
Jiří Sovák se narodil 27. prosince 1920 v Praze jako Jiří Schmitzer do rodiny hospodského. Roku 1941 absolvoval dramatické oddělení pražské Státní konzervatoře a následně se živil jako úředník v pojišťovně a jako skladník, ale v té době již vystupoval v pražském kabaretu Živé jeviště.

Posléze nastoupil na profesionální hereckou dráhu - hrál v třebíčském Horáckém divadle, v Armádním uměleckém souboru Víta Nejedlého, v Divadle E. F. Buriana, ve Vinohradském divadle i v pražském Národním divadle. Přes různé komické a milovnické role se Sovák vyvinul ve zkušeného herce s osobitým projevem, který předváděné postavy přizpůsobuje vlastní individualitě.

Jeho herecký projev spočíval v herecké zkratce, charakterizováním role drobnými detaily, které byly úsporným prostředkem k vyjádření vnitřního stavu postavy. Zvláštní význam pokládal na svůj hlas, který dokázal vyjádřit tónem mentorské podrážděnosti či s podtextem laskavého pochopení.

Své postavy často zlidšťoval svou hranou ironickou bodrostí, lidskostí a suchým humorem. Sovákovo herectví dokázal však více využít film, který mu dokázal přinést u diváků nevídanou popularitu, a který mu nabízel často velké komické i dramatické role. Nezapomenutelné jsou jeho role ve Světácích, Marečku, podejte mi pero!, Co je doma, to se počítá, pánové!, Uspořená libra, Bohouš, Chalupáři nebo Byli jednou dva písaři a mnoho dalších.


Komentáře k pořadu: 6 přečíst / napišStanice
ČT1
Datum
St. 2.12.2020
Čas
23.20 - 00.15
Délka
55 min.
Typ
zábava
Specifikace
skryté titulky

Podobne televizni porady

Všechnopárty
Zábavná talk show Karla Šípa. Režie: M. Čech
dnes 21.30
NAHRAT
ZDARMA
ČT1
Exkluziv Kateřiny Brožové
Nahlédněte spolu s námi do světa hvězd a jejich nejbližších
zítra 01.45
NAHRAT
ZDARMA
Barrandov
Banánové rybičky
Zábavná talk show Haliny Pawlowské, tentokrát na téma "jak využít investice" (2006). Spolu...
zítra 02.00
NAHRAT
ZDARMA
ČT1
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníPátek 22. 1. 2021 Svátek má Slavomír
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz