Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Dokument / Historie

(The Deception World War II) Poslední dny války.
Přiblížíme vám největší špionážní operace a pozadí nejrozsáhlejších lstí válečné historie. Změnily charakter a průběh války. Britský dokumentární cyklus


Dlouhý popis
Začalo osvobozování Západní Evropy. Zatímco se druhá světová válka blížila ke svému vrcholu, ukradená tajemství, klamné mise a mezinárodní špionáž na obou stranách rozhodujícím způsobem ovlivnily výsledek konfliktu a navždy změnily poválečný svět. Pár týdnů po tom, co se spojenci vylodili v Normandii, zahájil Sovětský svaz na východní frontě rozsáhlou protiněmeckou ofenzívu. Německé priority se změnily, východní fronta přestala být nejdůležitějším bojištěm. Úsilí se přesunulo na západ, a na východní frontě měly být jen udržované dříve dosažené úspěchy. Zpravodajství se tak stalo ještě důležitější než kdykoli předtím. Sovětská zpravodajská služba s využitím utajení a klamu přiměla Němce udělat osudnou chybu. V červnu 1944 již byly německé jednotky v Sovětském svazu téměř tři roky. Po počátečním rychlém postupu musely čelit narůstajícímu zuřivému sovětskému odporu, složitým meteorologickým podmínkám a špatné dopravní infrastruktuře. Ve snaze docílit rychlé porážky Sovětského svazu, začali Němci ztrácet dech. V létě 1944 postupovala Rudá armáda v severní části fronty a především na jihu, kde leží Ukrajina. Důsledkem bylo, že pozice skupiny armád Střed, rozmístěné v Bělorusku, vyčnívaly z frontové linie, a byly více zranitelné. 22. června za úsvitu zahájila Rudá armáda palbu na německý výběžek fronty kolem Minsku, známý jako "běloruský balkon". Německá skupina armád Střed musela odrážet ze tří stran útok milionu sedmi set tisíc sovětských vojáků. Němci byli zcela zaskočeni. Sovětská "maskirovka", což je ruský termín pro klamnou operaci, přesvědčila Adolfa Hitlera, že k sovětské ofenzívě dojde o stovky kilometrů jižněji. Sovětská rozvědka už měsíce hlásila, že Hitler očekává sovětský útok na Ukrajině. Proto Josif Stalin nařídil dvojitou klamnou operaci, aby zakryl skutečné plány. Sověti začali předstírat vojenské přípravy na Ukrajině, aby Němce svedli od skutečného cíle připravované operace Bagration, kterým byl "běloruský balkon".
Přiblížíme vám největší špionážní operace a pozadí nejrozsáhlejších lstí válečné historie. Změnily charakter a průběh války. Britský dokumentární cyklus (Premiéra)


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT2
Datum
St. 3.4.2024
Čas
12.43 - 13.32
Délka
49 min.
Typ
dokument
Specifikace
duální vysílání, širokoúhlé vysílání, skryté titulky, HD

Podobne televizni porady

Velká Británie z výšky
(Aerial Britain) Skotsko Na severu ostrova leží země úchvatné krásy a nesmrtelných legend...
dnes 08.00
ČT2
Zašlapané projekty
Příběh zvaný flexareta Proč skončila výroba legendárního fotoaparátu? Dokument z cyklu o ...
zítra 02.30
ČT2
Hrdinové před tabulí
Neprožili nacismus ani komunismus. Jak mladí Češi vnímají předky, kteří se postavili zvůli...
zítra 02.45
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníSobota 15. 6. 2024 Svátek má Vít
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz