Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Dokument / Reality TV, Zdraví

Příroda.
Každý z nás může zlepšit svůj život. Zážitky, zkušenosti i rady odborníků na téma harmonie duše a těla. Pořadem provází Klaudia Zusková. Režie: V. Karas


Dlouhý popis
Každý z nás může zlepšit svůj život. Zážitky, zkušenosti i rady odborníků na téma harmonie duše a těla. Pořadem provází Klaudia Zusková. Režie V. Karas (Premiéra)
Proč je příroda pro naše psychické i tělesné zdraví tak blahodárná? Jak se pobyt v přírodě může jednoduše a přirozeně integrovat do života moderního člověka, který strádá stresem, uspěchaností či prostě neochotou vystoupit ze své komfortní zóny?
Do přírody chodíme běžně, ale dnes ji spolu s Magdou a Jiřím a autorkou a moderátorkou pořadu Klaudií prožijeme trochu jinak - a to díky terapii přírodou. Jde o způsob terapeutické práce, kde hlavním léčebným nástrojem je příroda, v ideálním případě příroda divoká. Pobyt s průvodcem probíhá na místě, kde člověk není rušen hlasy jiných lidí nebo zvuky spojenými s civilizačním stresem. Využity jsou podpůrné aktivity, rituály a metafory.
Terapie přírodou má obecně tři fáze. První je přípravná a seznamovací, druhá, ta hlavní, je vícedenní expedicí do přírody, a ta třetí je podpůrná a slouží k hledání či udržení možných změn.
Divákovi ovšem nabízíme jen jednodenní "ochutnávku" terapie, kterou ho provede pedagog a terapeut Michal Petr z Palackého univerzity v Olomouci. Ten společně s Magdou, Jiřím a Klaudií najde místo, kde postaví vstupní bránu - symbol zahájení procesu. Mobil při terapii nepřichází v úvahu, i když pro řadu lidí je však nepřijatelná i představa, že by se bez něj měli na několik hodin obejít. V přírodě je totiž důležité používat všechny smysly - naslouchat, pozorovat, čichat a dotýkat se. Pak se můžeme ztišit a naladit se na přirozený rytmus, soustředit se na přítomný okamžik a rozvíjet všímavost (mindfullness) - a tak lépe porozumět sami sobě a možná i druhým.
V teoretické linii tohoto dílu se dozvíme, že pobyt v přírodě kromě jiného zlepšuje i rozumové funkce a schopnosti, redukuje depresivní nálady a konfliktní chování vůči ostatním i suicidní tendence. Zelená barva vyvolává pocity klidu, štěstí a bezpečí. Michal Petr objasní i to, proč má pozitivní vliv na lidskou kondici i přítomnost pokojových rostlin v domovech či kancelářích nebo pouhý výhled oknem na stromy.


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT1
Datum
So. 11.6.2022
Čas
17.55 - 18.25
Délka
30 min.
Typ
dokument
Specifikace
širokoúhlé vysílání, skryté titulky, premiéra, HD

Podobne televizni porady

Nebezpečné vztahy
Láska je krásná věc. Dokud se nezvrhne v nenávist. Podívejte se s námi na neuvěřitelné živ...
dnes 13.50
Barrandov
Ano, šéfe!
Majitel hospody Vídeň, Arnošt Petráň, zkusil za svůj život ledacos. Dokonce se vydal i na ...
dnes 14.40
Prima
Jak to dopadlo!?
Honzy Musila se diváci stále více ptají, jak jednotlivé příběhy Nebezpečných vztahů dopadl...
dnes 14.50
Barrandov
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníČtvrtek 29. 9. 2022 Svátek má Michal
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz