Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Dokument / Reality TV, Zdraví

Příroda.
Každý z nás může zlepšit svůj život. Zážitky, zkušenosti i rady odborníků na téma harmonie duše a těla. Pořadem provází Klaudia Zusková. Režie: V. Karas


Dlouhý popis
Každý z nás může zlepšit svůj život. Zážitky, zkušenosti i rady odborníků na téma harmonie duše a těla. Pořadem provází Klaudia Zusková. Režie V. Karas (Premiéra)
Proč je příroda pro naše psychické i tělesné zdraví tak blahodárná? Jak se pobyt v přírodě může jednoduše a přirozeně integrovat do života moderního člověka, který strádá stresem, uspěchaností či prostě neochotou vystoupit ze své komfortní zóny?
Do přírody chodíme běžně, ale dnes ji spolu s Magdou a Jiřím a autorkou a moderátorkou pořadu Klaudií prožijeme trochu jinak - a to díky terapii přírodou. Jde o způsob terapeutické práce, kde hlavním léčebným nástrojem je příroda, v ideálním případě příroda divoká. Pobyt s průvodcem probíhá na místě, kde člověk není rušen hlasy jiných lidí nebo zvuky spojenými s civilizačním stresem. Využity jsou podpůrné aktivity, rituály a metafory.
Terapie přírodou má obecně tři fáze. První je přípravná a seznamovací, druhá, ta hlavní, je vícedenní expedicí do přírody, a ta třetí je podpůrná a slouží k hledání či udržení možných změn.
Divákovi ovšem nabízíme jen jednodenní "ochutnávku" terapie, kterou ho provede pedagog a terapeut Michal Petr z Palackého univerzity v Olomouci. Ten společně s Magdou, Jiřím a Klaudií najde místo, kde postaví vstupní bránu - symbol zahájení procesu. Mobil při terapii nepřichází v úvahu, i když pro řadu lidí je však nepřijatelná i představa, že by se bez něj měli na několik hodin obejít. V přírodě je totiž důležité používat všechny smysly - naslouchat, pozorovat, čichat a dotýkat se. Pak se můžeme ztišit a naladit se na přirozený rytmus, soustředit se na přítomný okamžik a rozvíjet všímavost (mindfullness) - a tak lépe porozumět sami sobě a možná i druhým.
V teoretické linii tohoto dílu se dozvíme, že pobyt v přírodě kromě jiného zlepšuje i rozumové funkce a schopnosti, redukuje depresivní nálady a konfliktní chování vůči ostatním i suicidní tendence. Zelená barva vyvolává pocity klidu, štěstí a bezpečí. Michal Petr objasní i to, proč má pozitivní vliv na lidskou kondici i přítomnost pokojových rostlin v domovech či kancelářích nebo pouhý výhled oknem na stromy.


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT1
Datum
So. 11.6.2022
Čas
17.55 - 18.25
Délka
30 min.
Typ
dokument
Specifikace
širokoúhlé vysílání, skryté titulky, premiéra, HD

Podobne televizni porady

Policie v akci
Čtyři případy, čtyři lidské osudy. Reální policisté, případy ukazující skutečný život a vo...
dnes 15.50
Prima
Nebezpečné vztahy
Láska je krásná věc, dokud se nezvrhne v nenávist. Podívejte se s námi na neuvěřitelné živ...
dnes 15.50
Barrandov
Agáta Jaromíra Soukupa
První skutečně hvězdná show, u které se rozhodně nebudete nudit. Prožívejte radosti a star...
dnes 17.00
Barrandov
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníÚterý 4. 10. 2022 Svátek má František
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz