Informace    Fotky    Komentáře    Obsazení    Ukázka    Podobné filmy    

68%
film / thriller, akční, krimi, drama, USA, , 123 min., od 12 let
The Score
Kinopremiéra v ČR 22.11.2001, DVD od 15.4.2002 Hollywood

Režie: ,
Herci: , , , , , více...


V TV televize dnes Paramount Channel (pl) 14.40
Paramount Channel (pl) 14.40
Ukázka
02:26Zločin nezná bratra.
Stárnoucí kasař Nick Wells, navenek počestný majitel montrealského jazz klubu, se chystá na odpočinek Jen kvůli svému příteli gangsteru Maxovi je ochoten za pořádný balík peněz „ udělat " ještě jeden sejf. S krajní nevolí přitom poruší svá ustálená pravidla: pracuje totiž vždy sólově a nikdy ne ve městě, v němž žije. Tentokrát však musí spolupracovat s iniciátorem loupeže vzácného francouzského zlatého žezla přímo z rozlehlé budovy montrealské celnice, mladíkem Jackem. Povahově rozdílní komplicové si od začátku nepadnou do oka. Vidina peněz je však spojuje a nakonec získají jeden ke druhému alespoň respekt. Jack však parťáka v rozhodujícím okamžiku podrazí. Až příliš pozdě zjistí, že zkušený lupič se proti němu pojistil.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Stárnoucí nick Wells žije dvojím životem. v tom jednom je majitelem vyhlášeného jazzového kliubu. V druhém je zkušeným profesionálním kasařem, který se úspěšnou kariéru chystá pověsit na hřebík a hodlá se usadit po boku černošské leušky Diany. Jednoho dne ho navštvíví dávný přítel, finanční partner a a překupník Max, který mu nabídne lákavý kšeft. Šlo by o krádež století, jež by Nickovi vynesla čtyři miliony dolarů.............................
Všechny komentáře k filmu 7+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky, Oficiální stránka, Česká oficiální stránka    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Kdo z koho

Profesionální zloděj Nick Wells je rozhodnut skončit s dosavadním způsobem obživy. Má už dost a je ve věku, kdy se chce usadit, žít v klidu se svojí přítelkyní Dianou a věnovat se svému koníčku - jazzovému klubu, který v Montrealu vlastní. Ale překupník Max, jeho přítel a finanční partner, dostal tip na krádež století. Nabídka je tak lákavá, že Nick je posléze ochoten vzdát se i obou zásad, jimiž se vždycky ve své nelegální profesi řídil. Až dosud pracoval jako sólista a nikdy ne ve městě, kde žije a těší se skvělé pověsti. Jenže montrealský celní sklad za mimořádných bezpečnostních opatření střeží skutečný poklad - zlaté žezlo z francouzského královského dvora. Všechny "vstupní informace" dodal Maxovi a posléze Nickovi mladý, nesmírně talentovaný zloděj Jack, který se chce účastnit velice složité a do detailu promyšlené akce, v níž nic nebylo ponecháno náhodě. Chce si zajistit rovný podíl na závratné sumě Zpočátku všechno probíhá podle společně propracovaného plánu a Nick dlouho netuší, že Jack má ještě jiný, svůj vlastní.


O natáčení

obrazek
Film ,,Kdo z koho" znamená rozhodující změnu ve tvorbě režiséra Franka Oze, jehož předchozí díla byla převážně komediální. Toto je drama - děj je utvářen jednotlivými charaktery postav na pozadí filmové loupeže. S natáčením se začínalo v květnu roku 2000 a Oz podnítil své představitele k úpravám scénáře, které by jim umožnily rozvinout a prohloubit jejich charaktery, ,,Opravdu věřím hercům. Vědí daleko víc o svých postavách, než kdokoli jiný," říká režisér Oz. ,,Máte-li v obsazení takové osobnosti jako je DeNiro, Brando, Norton a Bassettová, nemůžete jednoduše říci: ,Dobrá, odříkejte co je ve scénáři.' Spoléhal jsem na to, že moji herci přicházejí s vlastními představami, které vtělí do osnovy scénáře." Filmová hvězda Robert DeNiro prohlašuje: ,,Vždy rád improvizuji. V každém příběhu jsou určitá místa, která chcete vyjádřit po svém, ať je to cokoli. A to jsme také dělali. Byla zde pevná osnova, ale nad ní jsme měli volnost k improvizaci a toho jsme plně využili ve svůj prospěch."

obrazek
Výsledek tohoto procesu potěšil režiséra Franka Oze, protože scénáři se dostalo určitého jiskření. ,,Pro režiséra je potěšitelné, když toto jiskření mezi jednotlivými představiteli zažije. Cítí, jak to mezi nimi vře a že svými postavami opravdu žijí. V tomto filmu jsem to skutečně vychutnával." DeNiro představuje postavu Nicka, gangstera světové třídy, který se po dvacet let své činnosti dokázal vyhnout dopadení jen díky své úžasné opatrnosti. Nyní, když zestárl, rozhodl se žít jako počestný občan a tento závazek, který slíbil své přítelkyni, plní již po šest let. Aby zajistil slušnou úroveň jejich nového způsobu života, souhlasí navzdory svým předsevzetím s účastí na ještě jednom dobrodružném podniku, který má být završením jeho kariéry. ,,Zde, v DeNirově výkonu, není ani jediný nepřesvědčivý krok," říká producent Gary Foster. ,,Naopak přidává své postavě cit pro realitu, autentičnost a upřímnost. Mohl svou roli hrát rutinně a jít po povrchu, ale on našel cestu, jak proniknout Nickovi až do duše."

obrazek
Edvard Norton ztělesňuje Jacka, mladého zloděje, který chce udělat kariéru - možná se touží stát legendou, jakou byl Nick. Je sice velmi sebevědomý, ale respektuje svého staršího kolegu. Když se připravují na chystanou krádež století, Jack předstírá, že je jednoduchý člověk, který vykonává funkci hlídače v celním skladu. To Nortonovi poskytuje možnost hrát v průběhu jednoho filmu dva rozdílné charaktery, jako to už prokázal ve snímku ,,Prvotní strach", za který byl nominován na Oscara. Norton říká: ,,Myslím, že situace a vztahy mezi Jackem, Nickem a Maxem se vyostří podobně, jako tomu bylo mezi mnou Bobem a Marlonem ve filmu ,,Prvotní strach". Máme zde například scénu v Nickově jazzovém klubu, kde se mladší parťák ptá zkušeného kolegy, jak zvítězit ve hře, kterou právě hraje a ten mu odpovídá. Je to takřka stejná situace, jako ta, kterou jsem v minulém filmu vedl s Bobem. Naprosto reálná situace ze života."

obrazek
Marlon Brando představuje Nickova přítele a učitele Maxe, který je současně geniálním organizátorem loupeže v celním skladu. Obchodník s uměním a estét Max je také okouzlujícím manipulátorem, který z finančních důvodů zoufale potřebuje úspěšně uskutečnit tuto loupež. Brando je jedním z největších a nejcharismatičtějších herců a Oz ho popisuje takto. ,,Marlon pracuje s obdivuhodnou spontánností. Je naprosto soustředěn na to, co se děje právě nyní, v této chvíli." Producent Foster přirovnává vztahy mezi těmito třemi protagonisty k partii pokeru. ,,Je zde celá řada probíhajících manipulací. Každý chce velmi naléhavě něčeho dosáhnout, ale karty, které drží v ruce, nechce příliš brzy odhalit, protože ostatní by tyto informace mohli použít k jeho vyřazení ze hry."

obrazek
Angela Bassettová představuje Dianu, nezávislou, kosmopolitní ženu, která cestuje po celém světě jako letuška. Její milostný vztah s Nickem trvá už šest let, ale po celou dobu oba velmi pozorně respektují soukromí svého partnera. Jejich vztah by měl doznat podstatné změny v případě, zdaří-li se Nickovi jeho poslední podnik a konečně se odebere na odpočinek. ,,Diana je nezávislá a má smysl pro dobrodružství," říká Angela Bassettová o postavě, jíž ztvárňuje. ,,Nepotřebuje ani prstýnek ani společnou domácnost. Nick je pro ni přitažlivý, protože není konvenčním mužem, je záhadný, liší se od průměru a ztělesňuje i jisté zlo. Je to ale on a nikoli Diana, kdo si přeje, aby se jejich vztahy prohloubily a přiblížily k běžnému průměru."

O produkci

obrazek
První scény se začaly natáčet v květnu 2000 v Montrealu a tam se také realizoval celý film. Mnoho amerických produkcí natáčí v Montrealu, avšak využívají toto město jako zástupné exteriéry např. za New York. Film ,,Kdo z koho" je situován skutečně tam, kde byl natočen - v kosmopolitním městě, které v lecčem připomíná Evropu. Nick je Američan, který prováděl své loupežné akce v Americe i v Evropě a nyní se vrací do bezpečného zázemí svého milovaného Montrealu. A to je podle Oze jeden z důvodů, proč je plánovaná akce pro Nicka tak významná: poprvé se totiž chystá provést loupež ve svém domovském městě. Šťastná náhoda přivedla filmaře k rozhodnutí vybrat jako lokalitu chystaného vloupání zdejší celní sklad. Při hledání exteriérů v Montrealu režisér Oz se svým architektem projížděli starým Montrealem, a tam také celní sklad spatřili. Okouzlil je svou mohutností. To je přivedlo k rozhodnutí, že akce musí být provedena právě tam a nikoli v nějakém muzeu, jak původně předepisoval scénář.

obrazek
Nickův jazzový klub jménem NYC, byl intimním prostorem, který navrhl výtvarník filmu Jackson De Govia a byl vytvořen na montrealské scéně. Zde byly natáčeny například skutečné výstupy jazzových velikánů jako je Mose Alison a Cassandra Wilsonová. Pro producenta Fostera byly nejvýznamější scény, které probíhaly právě v jazzovém klubu, kdy na place byli pohromadě všichni legendární herci, kteří vytvářeli elektrizující atmosféru svými neobyčejnými hereckými výkony. ,,Marlon Brando, Robert DeNiro a Edward Norton byli při společném natáčení skutečně nadšeni svou prací," říká Foster. ,,Pozoroval jsem je a přitom jsem si říkal: Bože, jak to jen dokáží! Něco takového lze jen těžko znova uvidět." DeNiro byl stejným způsobem nadšený výkony svých spoluhráčů i režisérem: ,,Poté co jsem přijal roli, řekl mi Frank (Oz), že chce angažovat také Edwarda Nortona, a to mě nadchlo. Pak podepsala smlouvu Angela Bassettová. Je úžasná a velmi profesionální. A jako vrchol přišel Marlon Brando - skvělý ve všech svých filmech. Obsazení bylo stále lepší. Frankova spolupráce s námi byla skvělá, protože dokáže být velmi otevřený, co se týče nových nápadů a myšlenek. Všechno v procesu natáčení také zúročil."

O hercích

Robert De Niro
obrazek Začal svou filmovou kariéru ve snímku Briana De Palmy ,,Svatební hostina"; v roce 1969. Do roku 1973 získal dvakrát cenu newyorských filmových kritiků jako herec ve vedlejší roli s přihlédnutím k jeho oceňovaným výkonům ve filmech ,,Bubnuj pomalu", kde hrál smrtelně nemocného baseballového hráče Bruce Pearsona a ,,Bídné ulice" rež. Martina Scorseseho. V roce 1974 získal DeNiro Cenu Americké filmové akademie jako nejlepéší herec ve vedlejší roli za postavu Vita Corleona ve filmu ,,Kmotr II." V roce 1980 získal dalšího Oscara za hlavní roli. Bylo to ocenění jeho mimořádného výkonu při ztělesnění Jakea la Motty ve Scorseseho filmu ,,Zuřící býk". Nominace na Cenu Akademie získal DeNiro dále za role ve filmech ,,Taxikář" - (postava Travise Bicklea, režie Martin Scorsese), ,,Lovec jelenů" (role vietnamského veterána - režie Michael Cimino), ,,Čas probuzení" (role katatonického pacienta, režie Penny Marshallová - kamera Miroslav Ondříček), a v roce 1992 za film ,,Mys hrůzy" (postava Maxe Cadyho, který usiluje o pomstu - režisér M. Scorsese).

Edward Norton
obrazek Hrál ve filmech ,,Prvotní strach", ,,Všichni říkají: Miluji tě", ,,Lid versus Larry Flynt", ,,Rounders", ,,Americká historie X", ,,Kult hákového kříže", ,,Hráči" a ,,Klub rváčů" Jako režisér debutoval filmem ,,Rabín, kněz a krásná blondýna", který také produkoval a hrál v něm spolu s Benem Stillerem a Jennou Elfmanovou hlavní roli. Norton získal Cenu Filmové akademie jako nejlepší herec za svou roli ve filmu ,,Americká historie X" a jako nejlepší herec ve vedlejší roli ve filmu ,,Prvotní strach". Tato role mu též vynesla Zlatý globus. Patří mu také uznání za jeho práci ve sdružení filmových kritiků v Los Angeles, v Bostonu a v Texasu. Nedávno dokončil produkci filmu Danny deVita ,,Death to Smoochy", v němž hraje Robin Williams a Catherine Keenerová.

Angela Bassettová
obrazek Byla oceněna Zlatým Globem a nominací na Oscara za svou interpretaci Tiny Turnerové ve filmu ,,Tina Turner". Nedávno sehrála roli po boku Dany Glowera v dramatu Athola Fugarda ,,Boesman & Lena", za kterou byla rovněž oceněna časopisem. Motion Picture. Krátce na to dokončila těsně za sebou dva projekty. pro CBS ,,Píběh Rosy Parksové" a pod vedením režiséra Johna Saylese film ,,Sunshine State". V loňském roce hrála spolu s Jamesem Spaderem ve sci-fi thrilleru ,,Supernova" a po boku Meryl Streepové ve filmu Wese Cravena ,,Hudba v srdci". V roce 1998 vytvořila roli ve filmové adaptaci románu Terry McMillana ,,How Stella Got her Groove Back", spolu s Whoopi Goldbergovou. Mezi další úspěšné filmy, v nichž Bassettová hrála, patří např. ,,Contakt" s Jodie Fosterovou a film ,,Až si vydechnu", režírovaný Forestem Whitakerem. V roce 1995 vystoupila Bassettová ve filmu ,,Zvláštní dny" a sehrála po boku Eddie Murphyho hlavní roli ve filmu ,,Upír v Brooklynu". Hrála rovněž ve filmu Spikea Leeho ,,Malcolm X" a dále ve snímcích ,,Chlapci ze sousedství", ,,Policajt ze školky", ,,Město naděje", a ,,Innocent Blood". Narodila se v New Yorku a vyrostla v St. Petersburgu na Floridě. Obdržela stipendium na Yalské univezitě, kde získala magisterský titul v afroamerických studiích a titul MFA na prestižní Yale School of Drama. Mezi její nejúspěšnější divadelní role patří drama ,,Macbeth" v němž hrála po boku Aleca Baldwina v roce 1998 na newyorské scéně Public Theater Josepha Pappa.

Marlon Brando
obrazek Debutoval v roce 1950 ve filmu režiséra Stanleyho Kramera ,,Muži". Byl čtyřikrát nominován jako nejlepší herec na ocenění Cenou Americké filmové akademie za filmy ,,Tramvaj zvaná touha"" (1951), ,,Viva Zapata" (1952), ,,Julius Caesar" (1953 a ,,V přístavu" (1954). Za roli v posledním filmu získal nejen Oscara, ale také Cenu newyorských filmových kritiků a cenu na Canneském filmovém festivalu. V padesátých letech vynikl jako charismatický herec na divadle i ve filmu. Mladé obecenstvo ho uctívalo jako nekonfromního, rebelantského představitele tzv. beat generation, starší publikum v něm vidělo nezkrotitelnou antisociální hrozbu, ale jak obecenstvo, tak kritika souhlasně přiznávaly, že je to jedna z nejoriginálnějších a nejzajímavějších osobností, která se po dlouhém čase objevila na filmovém plátně. Začátek 70. let mu dal možnost zazářit ve dvou naprosto rozdílných rolích. Jeho přesvědčivá postava, kterou ztělesnil ve filmu Francise F. Coppoly ,,Kmotr" mu přinesla druhého Oscara, on ho však odmítl převzít na protest proti zacházení s původním americkým obyvatelstvem. Získal další oscarovou nominaci a jednomyslné uznání publika za sexem posedlého muže středních let ve filmu Bernarda Bertolucciho ,,Poslední tango v Paříži". Po dlouhé odmlce se v roce 1989 Brando vrátil na plátno a okamžitě získal další oscarovou nominaci za film ,,Bílé období sucha". Byl rovněž sedmkrát nominován na cenu Britské filmové akademie, z čehož ji třikrát získal za filmy. ,,Viva Zapata", ,,Julius Caesar", a ,,V přístavu". Z jeho ostatních filmů si uveďme: ,,Divoch", ,,Sayonara", ,,Mladí lvi", ,,Vzpoura na Bounty", ,,Ostrov v ohni", ,,Ošklivý Američan", ,,Štvanice", ,,Zastavení na Missouri", ,,Superman", ,,Apocalypsa", ,,Nováček", ,,Don Juan DeMarco" a ,,The Brave".

O tvůrcích

Frank Oz
Vystudoval žurnalistiku na Oakland City College v Kalifornii. Jako loutkář se podílel na populárních loutkových seriálech pro TV (šlo o zvláštní druh loutek zvaných muppets, které vystupovaly např. v Sezamové ulici a v Muppet Show). Později se jako samostatný tvůrce orientoval na komediální žánr. Za tvorbu pro televizi získal třikrát cenu Emmy. Účinkoval v řadě filmů též jako herec, např. ve snímku ,,Star Wars - Skrytá hrozba", ,,Návrat Jediho", ,,Kouzelný klíč", ,,Svatba naruby" a ,,Imperium vrací úder". V jeho režijní tvorbě nacházíme filmy jako ,,Malý krámek horrorů", ,,Prohnilí rošťáci", ,,A co Bob?", ,,Svatba naruby", ,,Indián ve skříni" a ,,Trhák pana Bowfingera".

Kario Salem
Získal cenu Emmy a cenu Peabody v roce 1998 za film pro HBO ,,Don King: Only in America". Tento film byl rovněž prohlášen nejlepším televizním snímkem roku. V roce 1999 získal Salem nominaci na cenu Emmy a PEN za film ,,The Rat Pack". (Z dalších nominací, které tento snímek obdržel, vyhrál tři ceny Emmy). Nedávno vytvořil, napsal a podílel se na produkci dramatu pro televizi ABC ,,The Beast", které mělo premiéru v červnu 2001. V současné době pracuje na adaptaci thrilleru ,,The Grid" (pracovní název), pro Universal Pictures.

Lem Dobs
Napsal různé scénáře, např. uznávaný ,,The Limey" a ,,Kafka", oba režíroval Steven Soderbergh. John Badham natočil podle jeho scénáře film ,,The Hard Way". jeho dalším prací je sci-fi thriller ,,Dark City", který kritik Roger Ebert označil jako nejlepší film roku 1998. Získal též cenu Saturn, jako nejlepší film a cenu Brama Stockera od Americeké asociace autorů horrorů za nejlepší scénář roku.

Scott Marshall Smith
Měl v mládí zálibu ve filmu. Navštěvoval Filmovou školu Newyorské univerzity, kde byl jeho učitelem autor prominentních newyorskýchg magazinů Jesse Kornbluth. Ten mu dodal odvahu, aby se stal scenáristou. Jeho prvním natočeným snímkem byl film ,,Men of Honor", v němž hráli Robert DeNiro, a Cuba Gooding jr. Dalším byl scénář filmu ,,Kdo z koho". Nejnovější scénář ,,The Expendables" natočí režisér Frank Marshall ještě v letošním roce.

Podobné filmy

Pozor, vizita!
Vážný i veselý příběh posledního světoběžníka. Tragikomedie na motivy knihy Adolfa Branald...
dnes 14.20
ČT1
Debbie a její parťačky
(Ocean's 8) Téměř šest let už Sandra Bullock připravuje největší loupež své impozantní kar...
dnes 20.00
Nova Cinema
Milenci a vrazi
Zlata Adamovská, Jiří Langmajer a Ondřej Vetchý ve filmové adaptaci slavného románu Vladim...
dnes 22.00
ČT1
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.


Stanice
Nova Cinema
Datum
Út. 6.6.2023
Čas
02.45 - 04.42
Délka
117 min.
Typ
film
Specifikace
širokoúhlé vysílání, HD


Registrace
PřihlášeníÚterý 3. 10. 2023 Svátek má Bohumil
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz