Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Dokument / Historie

Zajímavá výročí týdne uvádí Saskia Burešová


Dlouhý popis
„Všechen čas, který neprožívá srdce, je stejně ztracený jako pro slepce barvy duhy nebo jako pro hluchého ptačí píseň. Jen škoda, že jsou mezi lidmi slepá a hluchá srdce, která tlučou, a přece nic nevnímají.“ Napsal Michael Ende.

Jaká výročí v tomto týdnu uvidíte?

26. říjen 1900 – * Zdenek Rykr († 15. 1. 1940)

Zdenek Rykr se chtěl stát malířem, ale na AVU ho nevzali. A tak začal studovat dějiny umění a archeologii, přitom však pilně maloval dál. Inspiroval ho kubismus, surrealismus a orientální umění.

Když mu bylo pouhých jedenadvacet let, dostal pracovní nabídku, která ho překvapila – postarat se o vizuální podobu výrobků čokoládovny Orion. Nejprve ji považoval za vtip – čokoládu vůbec neměl rád, reklama ho nelákala a chtěl se zabývat vážným uměním. Ale nakonec kývnul. Začal jako návrhář, později se stal šéfem reklamy. Vytvořil design stovek obalů a reklamních plakátů a značku spojil se čtyřcípou hvězdou. Jedním z jeho prvních obalů čokoládových tyčinek byla Kofila – Rykrův mouřenín na ní sedí dodnes.

Rykr tvořil reklamní grafiky i jiným renomovaným podnikům, byl také scénografem Národního divadla v Praze, ilustroval knížky, psal fejetony... Byl by toho stihl ještě mnohem víc, kdyby jeho osud neskončil předčasně a tragicky. 15. ledna 1940 skočil pod vlak – patrně i díky tlaku nacistické okupace, ze strachu, aby se nedostal do rukou gestapa.

30. říjen 1920 – * Zdeněk Kryzánek († 24. 12. 1975)

Zdeněk Kryzánek začínal s herectvím jako nadšený jindřichohradecký ochotník. Pak vystřídal několik angažmá v oblastních divadlech, hostoval i v pražském Národním divadle. Kariéru měl našlápnutou hezky... Jenže to byla povaha výbušná a hlava horká. Rád si pouštěl pusu na špacír. Koncem 50. let minulého století kdesi v hospodě svým kolegům nadával do „marxleninských volů“. Vzápětí padlo obvinění: „Zdeněk Kryzánek soustavně... na různých místech v Plzni a jinde veřejně pronášel výroky nepřátelsky zaměřené proti republice a jejímu lidově demokratickému zřízení.“

Kryzánek byl odsouzen k pobytu ve vězení – dokonce na tři roky! Po návratu se živil jako výpravčí, stavební dělník nebo zámecký kastelán. K divadlu nakonec vrátil, krátký čas byl členem Vinohradského divadla a hereckého souboru Filmového studia na Barrandově. Filmové a televizní kamery ho zvěčnily v řádce menších, zato však výrazných rolí – převážně padouchů a nejrůznějších lumpů.

Zemřel 24. prosince pětasedmdesátého roku po běžné operaci břicha. Bylo mu pouhých 55 let.

31. říjen 1950 – * Zaha Hadid († 31. 3. 2016)

Zaha Hadid významná britská architektka a malířka iráckého původu vystudovala matematiku v Bejrútu a architekturu v Londýně.

Neuznávala pravé úhly, klasické tvary, dispozice ani členění. Její originální stavby stojí po celém světě a připomínají hříčky přírody či obrovské sochy umístěné do krajiny. Realizace jejího architektonického návrhu v oblasti Masarykova nádraží se dočká i Praha. Škála její tvorby byla velmi široká: skokanský můstek, terminál příměstské dopravy, lanovka, plavecký bazén, ale taky budova opery či muzea... Jako vůbec první žena obdržela prestižní Pritzkerovu cenu za architekturu a řadu dalších ocenění. Vyučovala na řadě prestižních škol, věnovala se návrhům interiéru a nábytku, designu a scénografii.

„Chci svým dílem zasáhnout každého, ne pouze intelektuální a kulturní elitu. Jsem si jistá, že bychom měli lidem přinášet trochu vzrušení do jejich životů, něco nečekaného,“ uvedla v jednom rozhovoru. Jedna z nejslavnějších architektek světa podlehla infarktu v pouhých pětašedesáti letech.
žolík – silonky

K čemu se nehodí silonky, viďte!? Jakou mají punčochy historii? Podle objevů archeologů sahají prapočátky výroby punčochového zboží až do starého Egypta. K punčochám a punčocháčům coby módnímu doplňku, jak je známe dnes, měly ale ještě na míle daleko.

Silonky jsou ryze českým vynálezem a zasloužil se o ně slavný tvůrce kontaktních čoček Otto Wichterle. Na způsob výroby syntetických vláken a spřádání polyamidové příze přišel zhruba ve stejné době, jako jeho američtí kolegové, kteří si zrovna lámali hlavy s nylonem. Wichterle začátkem roku 1940 přijal azyl před nacistickou perzekucí ve výzkumných chemických dílnách obuvnického impéria Baťa. V tamní laboratoři dostal volnou ruku pro vlastní výzkum. A už o rok později vyvinul příze, z nichž se utkaly první ponožky a punčochy. Osud Wichterleho vynálezu se ale neobešel bez komplikací. Firma Baťa se ho snažila utajit, aby nepadl do rukou nacistů. Komunisté, kteří přišli k moci po válce, zas nemohli názorově pevného vynálezce vystát, a tak se s výrobou silonu začalo až v roce 1950. Elite Varnsdorf pak několik desetiletí zásoboval silonkami celý bývalý socialistický komunistický blok i západní trhy.

Kdo to byl?

Prastará japonská legenda slibuje tomu, kdo složí z papíru tisíc jeřábů, splněné přání, věčné štěstí, dlouhý život nebo uzdravení.

Origami jeřáb se stal celosvětovým symbolem míru díky japonské dívce, která se narodila v Hirošimě v roce 1943. Ve dvou letech byla vystavena radiaci při výbuchu jaderné bomby. Devět let nato jí byla diagnostikována leukémie. Za pobytu v nemocnici začala skládat jeřáby. Bohužel, v jejím případě pověst lhala. Tehdy dvanáctiletá dívenka zemřela.

Na její památku byla v hirošimském Parku míru vztyčena socha dívky držící nad hlavou jeřába.

Příběh dívky, jejíž jméno máte určit, nastartoval také zájem o záchranu jeřába popelavého, kterému – ač je pro Japonce symbolem věčného života – hrozí vyhubení.

V rámci pravidel soutěže může stejný opakovaně soutěžící divák obdržet cenu jen jednou za kalendářní rok.


Komentáře k pořadu: 13 přečíst / napišStanice
ČT1
Datum
Ne. 25.10.2020
Čas
09.45 - 10.00
Délka
15 min.
Typ
dokument
Specifikace
stereo, širokoúhlé vysílání, skryté titulky, premiéra, HD

Podobne televizni porady

Život v časech "Panství Downton" (2/2)
(Manners of the Downton Abbey) Co všechno je zapotřebí, aby filmaři vytvořili dokonalou re...
dnes 10.35
NAHRAT
ZDARMA
ČT1
Jak proběhl Velký útěk?
(The Great Escape) Jaro 1944, 76 spojeneckých letců uniká z nacistického zajateckého tábor...
dnes 14.40
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Boží dar - příběhy českých potravin IV (4/6)
Vejce Dobrodružné příběhy o zrodu, historii a moderní současnosti českých potravin. Dozvím...
dnes 17.45
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníPátek 27. 11. 2020 Svátek má Xenie
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz