Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Dokument / Architektura, Životní prostředí

(Saving Venice) Proslulé Benátky jsou v ohrožení, hladina moře rychle stoupá a město pravidelně sužují extrémní záplavy. Britský dokument


Dlouhý popis
Město se doslova drolí pod rukama, největším nepřítelem Benátek je sůl. Vědci a inženýři vyvíjejí nová řešení, aby město ochránili před stoupající hladinou moře. Cestu vidí od spojenectví s přírodou až po ochranný protizáplavový systém za mnoho miliard euro, průkopnický projekt, který má zachránit Benátky před dalším zaplavením. Mohou uspět a ochránit toto starobylé město s bohatými tradicemi, uměním a kulturou? Ale to, čím je město asi nejproslulejší, je voda. Lidé i zboží se v gondolách a dalších lodích převáží po vodě sítí kanálů. Tyto vodní cesty propojují město s mělkou přílivovou lagunou o rozloze téměř 550 kilometrů čtverečních. Tento přírodní přístav je od Jaderského moře oddělen řadou výběžků a ostrůvků, které ho chrání. Lodě mohou do laguny vplouvat a z ní vyplouvat pouze úzkými průlivy. V průběhu staletí Benátčané zpevnili tyto přírodní zábrany pomocí vlnolamů a hrází, v období klimatické změny ale tato ochranná opatření již nejsou dostatečná. Benátky pravidelně sužují náhlé záplavy, kterým se říká Acqua Alta, česky vysoká voda, způsobené tím, jak se mořská voda valí skrz zátoky. V takových situacích může voda během pár hodin zaplavit víc než tři čtvrtiny města a v nejníže položených oblastech může být její hladina skoro metr vysoko. Za celé dvacáté století bylo jen devět takových extrémních záplav. Za pouhá dvě desetiletí století jednadvacátého zasáhly podobné záplavy Benátky již šestnáctkrát.
Proslulé Benátky jsou v ohrožení, hladina moře rychle stoupá a město pravidelně sužují extrémní záplavy. Britský dokument (Premiéra)


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT2
Datum
Ne. 2.6.2024
Čas
23.35 - 00.30
Délka
55 min.
Typ
dokument
Specifikace
duální vysílání, širokoúhlé vysílání, skryté titulky, premiéra, HD

Podobne televizni porady

Zázraky lidského génia
(Ancient Engineering) Tajemství Angkor Vat Za vznikem dávných chrámů stojí strhující příb...
zítra 06.00
ČT2
Bydlení je hra
Konec knihoven v českých bytech? (2012). Magazín o kultuře bydlení
st. 26.6. 01.45
ČT1
Trampoty rodu Broušků
Hotel Broušek je neodmyslitelně spjat s historií výzkumů Moravského krasu (2011). Režie: J...
st. 3.7. 03.30
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníSobota 22. 6. 2024 Svátek má Pavla
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz