Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    Videoarchiv    

obrazek
Dokument, Hudba / Literatura

Život na slunku (4. srpna 1988).
O vizi idylického venkovského světa, prostého, morálního a ekologického (2002)


Dlouhý popis
Včera jsem zase jel k večeru západním směrem a prohlížel si slunko, stojící blízko. Zastřeno řídkým oblakem změklo a bylo přístupné lidskému zraku. Jednou jsem na něj takto hleděl a uviděl na jeho pravé dolní čtvrti malý černý kroužek. Představil jsem si, oč větší musí slunce být z povrchu té planety, a ten hrozný žár. Od té doby se takto na něj dívám, ale už nikdy se mi ten jev nezjevil.

Když jsem teď na to mírné slunce hleděl, představil jsem si je jako nějaký jiný svět. Povrch onoho světa je mírná kopcovina, protékaná průzračnými potoky, nad nimiž se sklánějí vrby, olše a javory. V mělké vodě jsou malé ryby, v tůních velké. V krajině není žádné město, tedy ani žádné hlavní město. Samé vesnice, jedna za druhou, co pár kilometrů. Čím výš proti vodě, jsou vesnice menší a dřevěnější. Tyto desky byly štípané z buku a mají falc - drážku. Jsou přibité na rám dřevěnými hřebíky. Čím výš proti vodě jsou vesnice menší a dřevěnější, až nakonec vám každá dolina končí javorovou roklí, kde najdete jednoduchý otevřený srub. Tam můžete přespat, abyste ráno šli zpátky. Ale jaký div, jdouce zpátky, nic nepoznáváte.

Všechno je z tohoto opačného úhlu jiné, a zas jaký div? Vy se nikdy nevrátíte, odkud jste vyšli. Tou zemí dá se jít jenom jinam, takže nikdy nenajdete, kde jste už byli. To však platí asi jen pro cizí lidi. Já jsem to zjistil za tři dny. Vesnice a všechno v nich je z kamene, hlíny a dřeva. Jenom kování a nářadí zemědělské a řemeslnické jsou železné. Nevím, mám tu připustit bicykly? Určitě tu není igelit. O vysoké kulturní úrovni obyvatel svědčí to, že tam nejsou žádné noviny. Všichni už všechno vědí, a dozvěděli se o tom přirozenější cestou. Jsou tam ovšem knihy, knihy o Zemi a o Bohu. Knihy o Zemi mají tak varovný obsah, že nikoho nenapadne se na Zem nijak drát.

Knihy o Bohu viděl jsem v kostele, tištěné českým švabachem, vázané v kůži s kovovými rohy a sponami. Obyvatelstvo se živí rolnictvím nebo řemeslem. A kdo to neumí, vždycky mu ještě zbyde nadání malovat obrazy nebo dělat sochy, a přitom okolo sebe pást ovce. Když unaveni vejdete do jakékoliv chalupy, dají vám oběd nebo večeři. To platí i pro vaši pozdní snídani. Ale vidím, že jsem pominul problém, jak tam vzniká noc. Sám bych to nebyl zjistil, usínal jsem a budil se vždy za světla. Zeptal jsem se děcek. To prý vždycky vyleze z haraburdí za chalupou velký černý pes, lehne si do dveří a je tma.

Toto všechno je kamufláž, abyste nenašli tu zemskou dědinu a v ní ten kostel se znakem kalicha. Kostel je pořád otevřený, a na lavici volně jsou staré náboženské knihy, tištěné švabachem a vázané v kůži. Protože lepší polovička z vás by to hned chtěla jít koupit. Zdálo se mi to, jak z jiného světa - najít ty knihy tak volně jako vodu ve studánce.


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT2
Datum
Čt. 6.8.2020
Čas
12.15 - 12.25
Délka
10 min.
Typ
dokument
Specifikace
skryté titulky

Podobne televizni porady

Mé jméno je prostata
Ačkoliv jde o jednu z nejrozšířenějších nemocí, málokdo si připustí její příznaky včas. Př...
dnes 17.20
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Po jedné stopě do Afriky
Po hřebenech Vysokého Atlasu Road movie dvou přátel, zkušeného cestovatele a motorkáře Ig...
dnes 21.30
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Letecké katastrofy
(Mayday 16) Kolize na Tenerife 27. března 1977. Po teroristickém útoku v Las Palmas na Ka...
dnes 21.55
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníStředa 30. 9. 2020 Svátek má Jeroným
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz