Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    Videoarchiv    

obrazek
Dokument, Hudba / Literatura

Velká lidská stavba (29. prosince 2000).
O významu křesťanství a církve (2002)


Dlouhý popis
Mám napsat, co mě napadá nad koncem 20. století. Nějak je označit, ocenit je politicky, kulturně, mravně... Nic z toho se mi nechce, protože ono je známkované pořád. Nic nového se o něm nedá povědět, a přece něco - že se zlepšil život lidí, ale strašně zhoršil život zvířat. Dále ve srovnání s předchozími stoletími je na mapě Evropy skoro podrobně znát, jaký národ kde žije.

Z hrobu vstávají nečekaně i Keltové, rozvoj komunikací dosáhl katastrofální míry. Dává možnost skupinám lidí jednat s ostatními diktátorsky pod maskou svobody a nebude vidět, odkud to přichází. Záření všeho druhu jako přírodní jev začalo být modulováno vysílači, a stalo se něčím jako vodní oceán využívaný loděmi. Technika biologie a medicína velice rychle prodloužily životy lidí, ale ten se stal na nich závislejším. Za nejužitečnější vynález považuji elektrickou pračku. Ostatní elektrické stroje v domácnosti jsou nadbytečné.

Ale tím stoletím končí i jedno tisíciletí. Co o tom říct? Co je tu takového, že by bylo správné to vyzdvihnout? V tomto historickém období, za nejnešťastnější událost považuji objevení Ameriky. Též naše kroky v Africe a Asii byly tamním lidem k neprospěchu. Evropské chování a myšlení je útočné. Evropan přišel do cizích krajin lépe technicky vybaven, a to tamní lidi zmátlo. Mysleli si, že jsme dokonalejší, nebo že jsme posláni od bohů.

Hybnost našeho vývoje způsobila, že tamní život se jeví jako bez pohybu a směru. Ti lidé si dali vnutit myšlenku, že jsou pozadu, a proto opouštějí vlastní kulturu. To je případ Japonců. Civilizací a způsobu myšlení, jež určují vztahy mezi lidmi a vztah k bohu je více a jsou rovnocenné.

Opravdu je otázka, zda evropský názor na svobodu a jedince je jediný správný a souladný s Bohem? Jsou filozofie a víry, které zrovna tomu nedávají hlavní význam, a než jsme ty lidi s tím přišli rozčilovat, nebyli v tom nešťastnější, než jsme my. Lidí může být jen tolik, kolik se jich na své roli uživí. A když nám to vadí, musíme nadpočetné živit. Je to naše filozofie, náš názor na lidská práva, co rozpouští led na zemských pólech.

V posledním tisíciletí nejlepší událostí je vynález knihtisku, a na tom mělo zůstat. A protože výhledy do budoucna jsou dvojí, je možno toto všechno vyložit příznivě. Nepoznaně či nepřiznaně jsme dále podrobeni přírodnímu výběru, a domnívajíce se, že žijeme podle rozumu, žijeme podle instinktu. Náš elektrifikovaný instinkt nás připravuje na zánik země pro člověka a na přesídlení jinam. Lidstvo se prostřednictvím malé skupiny nevolených zástupců udrží při životě, když na zemi to dál už nepůjde. Nebo je to plán boží?

My jsme však i na konci našeho dvoutisíciletí. Ano, to je naše změřená časová vzdálenost, vše před tím je v bezměrnu a v odhadu. Neměla by být tedy posouzena i ona? To bych věru byl rád, kdyby o tom napsal úvahu někdo jiný, kdo to má promyšleno déle a líp, a kdo by mě utěšil nebo překvapil.

Nejvýznamnější událostí tohoto dvoutisíciletí zdá se mi být to, čím začalo, to je Kristovo narození, přičemž nerozhoduje, kdy se narodil, a zda byl synem Božím. Onou dějinnou silou je domněnka a faktu rovná víra, že se tak stalo. Hlavním rysem našeho letopočtu je vznik a vývoj křesťanství jako víry, filozofie, životního způsobu, civilizace. A když jsem dal najevo, že jiné civilizace nepovažuji za méněcenné a bez možností, dovolím si říct, že za největší lidské dílo, za naše 2000 let, považuji církev katolickou, reformované církve včetně.

Katolická církev je vynález, který člověku vyřešil vztah k jiným lidem a k Bohu. Je to veliká stavba, která má mnoho pater, chodeb, odboček i cel, kde každý člověk doleze tak vysoko, jak dokáže. Je to veliké výchovné zařízení i útulek pro nejroztodivnější duše. Tu najdou místo samotáři a asketi, sbory i sbormistři, meditátoři i hlasatelé, archeologové i astronomové. V této stavbě mají místo muži, co chtějí žít bez žen a ženy bez mužů. Prostý člověk s kancionálem se duševně sytí mší v kostele, badatel ve studovně. V církevních školách vznikla věda, poznání a diskuse o něm. A proto, že církev je dílo lidské, s pomocí Boží, dodávám pro některé přátele, mělo mnoho chyb. Například se v něm svobody dalo dosáhnout jen s určitou taktikou a psychologií.

Církev dokonce nevyžaduje a nekontroluje, aby člověk v Boha věřil. Stačí, když ho poslouchá. Však dobro z toho mají jen lidé. Určité vštěpované až vynucované rituály dávaly rytmus dnu, týdnu, roku, a jejich ztráta rozmazává dny i roky v šeď. Učením o hříchu a pokání církev dává lidem možnost začít každý den znovu a líp.

Toto geniální dílo bylo spravováno lidmi a trpělo všemi jejich chybami -ctižádostí, pýchou, zbabělostí. Zatímco jiná velká díla na tyto choroby zašla, církev trvá. Myslím, že je to způsobeno její velikostí a všeobecností. Je v ní současně možné mnohé a velice rozličné. Boj o dogma či za reformy, to je nic než projev dvou tendencí lidské mysli. Církev prostě byla dějištěm všeho, co člověk děje. A ještě našla lidi a materiál na stavby, které toto vše už tisíce let připomínají. Víte někdo o něčem větším?


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT2
Datum
Út. 4.8.2020
Čas
12.40 - 12.51
Délka
11 min.
Typ
dokument
Specifikace
skryté titulky

Podobne televizni porady

Cesta kolem světa s Ondřejem Sokolem a Lukášem Pavláskem (5)
Darwin a kakadu park: Lukášův australský deník Ondřej Sokol a Lukáš Pavlásek s humorem sob...
dnes 20.15
NAHRAT
ZDARMA
Prima Cool
Pohoda u krbu
Uklidňuje vás praskání dřeva v krbu? Pak si neváhejte zapnout prima noční pohodičku!
zítra 05.25
NAHRAT
ZDARMA
Prima
Boeing 787 Dreamliner
(The Great Boeing 787) Rychlejší, lehčí a lépe ovladatelný letoun nabitý revolučními techn...
zítra 09.55
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníPondělí 28. 9. 2020 Svátek má Václav
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz