Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    Videoarchiv    

obrazek
Dokument, Hudba / Literatura

Vůdce chřipky (8. října 1996).
Domnělé a skutečné pocty a domnělý a skutečný vliv (2002)


Dlouhý popis
Když mě Michael March obeslal na tento večer, tak jsem měl za povinnost vybrat si nějaký text. Ten text, který já zde přečtu česky, má přečíst G. Tarner anglicky. Požádal jsem jeho, aby on vybral z mých textů to, co za to stojí. On si vybral text ze série mých Posledních slov, který se jmenuje Vůdce chřipky.

Dostal jsem gratulaci - American Biografical Institute mi blahopřeje k tomu, že se rozhodl vyzvat mě, abych si podal žádost o zařazení mezi 500 vůdců vlivu. Mám vyplnit dotazník a poslat 300 - 500 nebo 800 dolarů, podle toho, jaký stupeň pocty si přeju.

Tato angloamerická ješitnostní industrie k nám vletěla na křídlech svobody hned po převratu. Několikrát jsem odmítl být mužem roku a dát si to za rámeček za 30 - 70 liber. Ignoroval jsem i výzvu známé encyklopedie Who is who, abych jim zpracoval své heslo. Řekl jsem si: Já vám budu zadarmo něco pracovat! Podepřel jsem si to i filozoficky - motýli taky nelezou sami do atlasu motýlů. Pár takových odmítnutí, to je taky všechno, co se mi od převratu podařilo prosadit, nepočítám-li odtržení Slovenska.

Co je vliv a nač je pocta? V této zemi je skoro nevýhodné být poctěn. Pocta a peníze jsou záviděny a většinou nepřicházejí včas, aby dotyčnému byly k životu. Bezpeněžní tituly jsou posmívané. Pomníky jsou výstrahou před příštím převratem, ulice jsou - kam vítr, tam plášť, čestné občanství je směšné v městě, kde ani normální občanství není výhodou. K smíchu je kritérium - kdo ještě nic nedostal, urážlivé je soutěžní hledisko - kdo už může umřít. Na mezinárodním poli je mi odporné vršení cen a doktorátů na módního muže. Ovšem jak odmítnout a neurazit? Takže pana Václava chápu.

Už v mládí mi bylo divné, že hrdina přijme například železný kríž s dubovou ratolestí druhé třídy. Druhá třída přece znamená, že hrdina nebyl stoprocentně statečný, nebo jeho bitva nebyla moc důležitá. Za neřád považuju dělení prvních
cen. Jsem dodnes uražený tím, jak v roce 1967 nakladatelství Československý spisovatel rozdělilo 20 tisíc mezi Sekyru a Žert.

Kdyby to dali celé mému soupeři, ani bych nevěděl, že jsme soupeřili, a myslel bych si, že je to v pořádku. A otázka vlivu - čím se měří? Samozřejmě výsledkem, účinkem. Přítomní čtenáři vědí, že jsem podal několik podání - žádná odpověď. Výsledek psaní - 0. Já vím, těší mě, když mi čtenáři píšou a říkají, že se mnou souhlasí, protože vyjadřuji i jejich postoj. To však není vliv, to je jen součet nevlivných postojů.

Samozřejmě budeme dále psát, číst, mluvit, jednat však dál budou jiní. Ten American Biografical Institute se mýlí, mám takový vliv, jako kdyby místo vliv napsali chřipka.


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT2
Datum
St. 8.7.2020
Čas
13.15 - 13.25
Délka
10 min.
Typ
dokument
Specifikace
skryté titulky

Podobne televizni porady

Narozeni 1918 – viděno šesti (4/7)
Zdeněk Ředina a Jan Matuška Unikátní dokumentární cyklus o podobách stoletých životů pohl...
dnes 05.05
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Pohoda u krbu
Uklidňuje vás praskání dřeva v krbu? Pak si neváhejte zapnout prima noční pohodičku!
dnes 05.30
NAHRAT
ZDARMA
Prima
Výjimečné projekty (6/8)
(Exceptional Engineering) Největší motocyklová továrna Jak vzniká motocykl o výkonu 99 ko...
dnes 14.41
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníČtvrtek 6. 8. 2020 Svátek má Oldřiška
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz