Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Dokument / Historie

Pád orlů.
Válka, která musela přijít. I smrt dostala nové jméno. Moc a vláda ztratily lidskou tvář. Cyklus České televize o osudech, intrikách a soukromí slavného panovnického rodu (2016). Režie: E. Kopřiva


Dlouhý popis
Císař František Josef I. vládne pevnou rukou, ale blížící se dvacáté století přináší tendence, o kterých předkové neměli nejmenší tušení a na počátku své vlády je neměl ani císař sám. Politické uspořádání Evropy nastolené kdysi Vídeňským kongresem a dalšími smlouvami je neudržitelné. Přichází století elektřiny a páry. Vytvářejí se zcela nové a ekonomicky silné třídy obyvatelstva. Sjednocuje se Německo. Jeho expanze mezi velmoci je prudká a nezastavitelná. O své se hlásí Rusko, zatímco Francie a Anglie nemíní ustoupit z pozic. A přes oceán se po světě rozhlíží Amerika. Svět potřebuje nové hranice. Je jasné, že dojde k novému zásadnímu střetu.

Připraveni jsou všichni. Čeká se jen na záminku či něčí chybu. Ta přichází v létě roku 1914. Podrobný příběh napětí na zadním dvorku Evropy, jak říkají Balkánu mocní doby, vyústí v dosud nevídanou katastrofu. Postupně se celý svět pouští do války, o níž netuší, že smete i své původce a iniciátory a že je i jejich poslední válkou. Nová doba přinese i novou podobu umírání. Tanky, letadla, kulomety, plyn. To přinese start dvacátého století.

Ještě čtyři roky je na trůnu František Josef I. Ale vládnou již jen generálové. Císař v roce 1916 umírá ve věku 86 let jako symbol končícího světa. Novým a posledním rakouským císařem a českým králem je arcivévoda Karel, prasynovec císaře Františka Josefa I. Ale je příliš pozdě. Jeho pokusy ukončit okamžitě válku a nastolit nový pořádek narážejí na nové mocenské zájmy a nezájem. Nikdo v Evropě sice už nechce válčit, ale ani jednat o zachování statusu quo. Hroutí se říše i trůny. Chaos, jak tomu ve vesmíru je vždy, vede k novým řádům. Jak se ukáže ne na dlouho, bohužel.

Habsburkové v tomto dílu
František Josef I. Habsburský císař rakouský a apoštolský král uherský

František Ferdinand d’Este rakouský, uherský a český korunní princ

Karel I. Habsburský poslední císař rakouský


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT2
Datum
Ne. 10.1.2021
Čas
05.30 - 06.00
Délka
30 min.
Typ
dokument
Specifikace
skryté titulky, HD

Podobne televizni porady

Apokalypsa: 2. světová válka (1/6)
(Apocalypse - World War 2) Bilance nejkrvavějšího konfliktu historie: léta 1933–1940. Fran...
dnes 12.30
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Válka stíhacích es 1917–1918 (2/2)
(The Aces War) V bitvách na obloze dochází k zásadnímu zvratu, Němci mění taktiku na boj v...
dnes 13.25
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Příběhy železné opony
S kulkou v zádech Proč Češi zabíjeli své krajany, kteří toužili po svobodě? (2006)
dnes 16.05
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníČtvrtek 25. 2. 2021 Svátek má Liliana
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz