Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Dokument / Historie

Po drahách hvězd.
Mečem i svatebním ložem k vládě nad celým světem. Láska a nenávist jako rodinný úděl. Praha se stává zářivým sídlem říše. Cyklus České televize o osudech, intrikách a soukromí slavného panovnického rodu (2015). Režie: E. Kopřiva


Dlouhý popis
Trvá více jak dvě generace, než střídavé výsledky bitev i svatebních obřadů mění mocenský poměr sil. Habsburkové se vracejí na císařský stolec v osobě Ferdinanda I., který se stává tvůrcem nové mocné tváře habsburské monarchie. V té době již patří do léna rodu i území Španělska a dnešního Beneluxu. Španělská linie vládne mořím celého známého světa. Dosud nikdy nebylo území, jemuž vládnou, tak velké. Velké území ale znamená také velké problémy. Před jeho synem Maxmiliánem I. stojí později nejen úkol ubránit říši před tureckými nájezdy, ale i vyřešení rostoucích konfliktů mezi katolíky a protestanty. Daří se mu to díky umění kompromisu a schopnosti předvídat vývoj.

Svatbou desetileté císařovy vnučky Marie a devítiletého Ludvíka Jagellonského v roce 1515 se vrací do habsburské náruče česká i uherská koruna. Stejně tak se mu daří zásobovat evropské královské a knížecí trůny potomky. Jedním z nich je i vnuk Karel V., který se stává prvním císařem světa, když vládne naráz 50 zemím všech tehdy známých kontinentů. Císařský dvůr v Madridu je přeplněn umělci, vědci a osobnostmi doby. Rozdělení obří říše po jeho smrti přinese mezi rodové linie dynastie prvek soupeření. S neskrývaným odporem přijal Maxmilián II. zprávy o průběhu tzv. Bartolomějské noci v Paříži a zavraždění tisíců protestantů. Do začátku třicetileté války zbývá 51 let.

Přichází doba moru, chaosu, hořících hranic inkvizice i brutality náboženských konfliktů. A tehdy, v roce 1576, nastupuje na trůn Svaté říše římské Rudolf II. vychovávaný na španělském dvoře. Vrací Praze slávu a z provinčního města učiní město sídelní. Proslaví se podporou věd, hlavně astronomie a umění, písemně se zaváže dodržovat náboženské svobody. Období jeho vlády je nazýváno rudolfínskou dobou. Miluje přepych, hry a poživačnost je jeho druhou přirozeností. Bohužel se však díky onemocnění syfilidou zhoršuje i jeho zdravotní a hlavně duševní stav. Císařský dvůr se hroutí do vznešeného chaosu. Nastává chvíle pro Rudolfova ctižádostivého bratra Matyáše. Nejprve tajně, později zcela nepokrytě s pomocí zákulisní podpory ostatních příslušníků rodu je na Rudolfa vyvíjen tlak volající po jeho abdikaci. Dojde ale jen k dohodě o rozdělení sfér vlivu, na trůn Matyáš usedá až po bratrově smrti. Je panovníkem váhavým a slabým. Proto již za jeho života jmenovaný následník Ferdinand II. má větší moc než sám panovník. Po nepřehledných tahanicích po smrti Matyáše se také nakonec ujímá vlády.

Habsburkové v tomto dílu
Maxmilián I. Habsburský císař Svaté říše římské

Karel V. Habsburský císař Svaté říše římské

Maxmilián II. Habsburský císař Svaté říše římské

Rudolf II. Habsburský císař Svaté říše římské

Matyáš Habsburský císař Svaté říše římské


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT2
Datum
Ne. 22.11.2020
Čas
09.30 - 10.00
Délka
30 min.
Typ
dokument
Specifikace
stereo, širokoúhlé vysílání, skryté titulky, HD

Podobne televizni porady

Mizející místa domova
Islámská Praha Prolínání islámské a křesťanské kultury v Praze minulých staletí svědčí o n...
dnes 13.00
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Hitlerův plán na zničení Paříže
Srpen 1944, osvobození Paříže se blíží. Čtyři roky německé okupace byly dlouhé a bolestné....
dnes 13.20
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Stavba Hitlerova superkanonu
Jak se stavěla tajná zbraň, která měla zničit Londýn? Britský dokument
dnes 20.00
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníÚterý 1. 12. 2020 Svátek má Iva
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz