Informace    Fotky    Komentáře    Obsazení    Hodnocení    Ukázka    Podobné filmy    

57% 811 hlasů
film / drama, Životopisný, romantický, Francie/USA/Belgie/Itálie, , 103 min., od 12 let
Grace of Monaco
Kinopremiéra v ČR a SK 12.6.2014, DVD od 15.10.2014 Bontonfilm

Režie:
Herci: , , , , , více...


Ukázka
01:08Životní role hollywoodské hvězdy.
Příběh Grace Kelly je možná nejoslnivější romancí dvacátého století, film Grace of Monaco ale nepostrádá nosný a dramatický příběh. Zachycuje totiž období, kdy se Grace Kelly musí ještě jednou rozhodovat mezi Hollywoodem a svou životní rolí kněžny. Odehrává se roku 1962, šest let po aristokratické svatbě století, v době, kdy ji sám Alfred Hitchcock pozval zpátky k natáčení, aby si zahrála v jeho připravovaném filmu Marnie. Její muž Rainier III. a celé knížectví je v té době ve sporu s francouzským prezidentem de Gaullem a dokonce hrozí, že Monako bude Francií anektováno. Grace se v této vyhrocené době musí rozhodnout, zda půjde za svým osobním snem a vrátí se do Hollywodu, anebo vytrvá ve státnické roli, která se zdá být každým dnem obtížnější... Vyžaduje totiž podstoupit nesmlouvavý boj za osud a samotnou existenci malé, ale hrdé země.
Uprav informace o filmu

Komentář k filmu Další film, který není možné dopředu odhadnout podle hodnocení ČSFD.. Ve filmu je cítit nízký rozpočet a ne moc dobrý výběr hereckého obsazení (teda krom Kidmanky).. Rozhodně se nemělo jednat o zachycení pozlátka Hollywoodu nebo popisovat jak se panuje v Monaku, ale šlo jen a jen o životní zkoušku silné ženy.. Kdyby se film neobjevil na filmových plátnech, ale zůstal ve vodách televizních stanic, rozhodně by dosáhl na větší popularitu.. Takhle působí spíše jako laciná červená knihovna.. Silným koněm je rozhodně Nicole Kidman, která se role zhostila velmi profesionálně.. SPOILER: Na scénáři byl nejzajímavější příběh - zamilovaná žena se kdysi rozhodne provdat do šlechtické rodiny na druhé straně světa.. Musí se vzdát nejen práce, kterou miluje, slibné kariéry, ale přichází o rodinu a přátele.. Zprvu milující manžel se mění v uzavřeného týpka, který se snaží vůči ní vystupovat s hranou autoritou.. Ona má na výběr - buď se vrátit k životu, po kterém se jí stýská, ale bez dětí, nebo využít svůj herecký talent a silný intelekt, aby pomohla svým poddaným se zapeklitou politikou.. Grace Kelly si takové ztvárnění asi nezasloužila, ale když si místo ní představím no name postavu, tak za mě příjemnej průměr ;-)
Všechny komentáře k filmu 7+ Napiš komentář k filmu a získej DVD

Web: IMDB, Titulky    Videotéka: přidat si do ní film

Popis filmu Grace, kněžna monacká

Píše se rok 1956 a hollywoodská hvězda stříbrného plátna a nositelka Oscara, Grace Kellyová, se právě provdala za monackého knížete Rainiera III. Grace opouští vše, co dosud znala, aby začala nový a šťastný život v jiném světě. Být kněžnou monackou však s sebou přináší mnohá úskalí. Šest let po aristokratické svatbě století, v době krize mezi Francií a Monakem, její manžel Rainier řeší velmi náročný politický problém. Přichází s ní sám Alfred Hitchcock a pro kněžnu je návrat k milované práci pochopitelně velmi lákavý. Rainier tak v jednu chvíli bojuje s Francií i manželkou, která se v této vyhrocené době musí rozhodnout, zda půjde za svým snem a vrátí se do Hollywoodu, anebo vytrvá ve státnické roli, která se zdá být každým dnem obtížnější.


O filmu

obrazek
Její život připomíná pohádku. Grace Kelly ale nebyla naivní křehká blondýnka, mnohem spíše byla silnou, sebevědomou a cílevědomou dámou.

Samotný životní příběh Grace Kelly, z níž se v šestadvaceti letech stala Grace, Její Knížecí Jasnost Kněžna Monacká, má všechny atributy dokonalé hollywoodské podívané. Hlavní hrdinka jasně zazáří ve světě filmů a celebrit, získá Oscara, Hollywood i diváci jí leží u nohou. Hvězdný život ale z vlastní vůle navždy opustí a stane se první dámou monackého knížectví, hned po Vatikánu nejmenšího státu světa.

Film Oliviera Dahana Grace of Monaco se soustředí na jednu dramatickou a zásadní etapu jejího života. Grace je už šest let provdaná za monackého knížete Rainiera III., když dostane šanci se do Hollywoodu vrátit. Na dveře totiž zaklepe sám Alfred Hitchcock s nabídkou hlavní role v jeho nově připravovaném filmu Marnie. Grace váhá, návrat do světel reflektorů ji velmi láká, ale pro knížecího manžela ani pro jeho poddané něco takového nepřichází v úvahu. Copak by jejich kněžna mohla hrát psychicky vyšinutou kleptomanku?

Nabídka navíc přichází v krizové době, kdy se kníže Rainier dostává do sporu s mocnou Francií a francouzským prezidentem de Gaullem. Ohrožena je samotná budoucnost a existence knížectví. Je to i Grace, která se nelítostného boje o budoucnost malé hrdé Země zúčastní.

Kráska se slabým hlasem

Zdá se, že schopnost správně se rozhodovat měla Grace Kelly vetknutou už do své DNA. Pocházela z rodiny úspěšných sportovců: matka Margaret se stala první ženou v čele katedry tělesné výchovy na University of Pennsylvania, její otec Jack Kelly byl zase trojnásobným držitelem zlaté olympijské medaile ve veslování. Později prorazil jako stavitel a developer a jeden z nejbohatších lidí ve Philadelphii, kde Grace vyrůstala v jejich rodinné sedmnáctipokojové vile. Oba rodiče byli zároveň přísní katolíci (otec pocházel z Irska) a svým dětem tak kromě vynikajícího vzdělání předali i dobré starosvětské vychování, které Grace později umožnilo pohybovat se s lehkostí v jakékoli společnosti - i v té nejvyšší.

Jako dítě chodila do dívčí katolické školy a už ve dvanácti letech si zahrála hlavní roli ve školním představení. Školní ročenka z té doby informuje, že jejím filmovým idolem v té době byla Ingrid Bergman.

A i když její otec nebyl ani trochu nadšený z představy, že se z Grace stane herečka - „jen malý kousek nad pouliční šlapkou,“ komentoval její ambice - Grace začala studovat v New Yorku na American Academy of Dramatic Arts. Na studia si vydělávala jako modelka v tištěných reklamách a příležitostně hrála také v reklamách v televizi. Byla velmi pilnou studentkou: používala například diktafon, aby si zdokonalila svůj hlas. Záhy totiž bylo jasné, že právě slabý a vysoký hlásek se stane její brzdou při pokusech prorazit jako herečka na Broadwayi.

Dívka s noblesou

Zato kamera ji milovala. Její filmovou kariéru odstartovala kamerová zkouška na film Taxi, který natočila „v jakémsi studiu, které připomínalo stodolu, někde na západním okraji Manhattanu,“ jak později vzpomínala. A právě těchto pár metrů filmového pásu způsobilo, že si jí povšimli dva režiséři, pro její kariéru osudoví: John Ford a Alfred Hitchcock.

John Ford objevil Grace jako první. „Ta dívka má dobré vychování, úroveň a noblesu. Ta nám všem nakope zadek,“ prohlásil o ní a obsadil ji do filmu Mogambo - romantického dramatu s Clarkem Gablem a Avou Gardner, odehrávajícím se v Africe.

„Mogambo mělo tři věci, které mě zaujaly: Johna Forda, Clarka Gablea a cestu do Afriky s placenými výlohami. Kdyby se Mogambo točilo v Arizoně, nešla bych do toho,“ prohlásila Grace Kelly. Už tehdy, na samém začátku, se projevila její dokonalá schopnost sebeovládání, s níž měla svou kariéru pod kontrolou. Nestála o role za každou cenu, nepotřebovala se proslavit stůj co stůj. Když podepisovala sedmiletý kontrakt se studiem MGM, přistoupila na relativně nízký plat 850 dolarů týdně, výměnou za značnou osobní svobodu: vymínila si, že bude bydlet v New Yorku, a každý druhý rok dostane volno na účinkování v divadle. „Představa, že by mě studio vlastnilo, mě urážela,“ komentovala to.

<>Obrázek nenalezen<> Zasněžený vulkán

„Když je sex příliš prvoplánový, není v tom žádné napětí. Víte, proč do svých filmů tak rád obsazuji sofistikované blondýny? Jde mi o skutečné dámy, které se v ložnici promění v děvky,“ prohlásil režisér Alfred Hitchcock ve slavné knize Rozhovory Hitchcock-Truffaut. Přesně tuto kvalitu objevil také u Grace Kelly, když ji zahlédl v již zmíněné kamerové zkoušce na film Taxi. „Je jako zasněžený vulkán,“ řekl a obsadil ji do svého filmu Vražda na objednávku. Grace se tak vedle Ingrid Bergman, Kim Novak, Janet Leigh či Tippi Hedren stala jednou z „hitchcockovských blondýn,“ které režisér ve svých filmech tak rád vystavoval děsivým situacím.

Kvůli Hitchockovi dokonce krátce poté odmítla roli ve filmu V přístavu po boku Marlona Branda, za kterou její náhradnice Eva Marie Saint dostala Oscara. Namísto toho s Hitchcockem natočila j Okno do dvora s Jamesem Stewartem v roli novináře, který je kvůli zlomené noze uvězněn ve svém bytě a z okna pozoruje scénu vraždy.

Rok 1954 byl v Hollywoodu doslova „rokem Grace Kelly.“ Právě v tomto roce vystoupala její herecká hvězda nejvýše. Když začátkem roku 1955 dostala Oscara za film Country Girl, moderátor Bob Hope dokonce poznamenal: „Měli by dát zvláštní cenu za odvahu producentovi, který se odvážil natočit film bez Grace Kelly.“

Zbýval ještě jeden film pod Hitchcockovým vedením - Chyťte zloděje s Carym Grantem. Krátce poté už se měl v životě Grace Kelly odehrát zásadní zvrat...

Setkání v Cannes

Na jaře roku 1955 vedla Grace Kelly americkou delegaci na festivalu v Cannes, kde celá výprava dostala osobní pozvání od knížete Rainiera III. na fotografování v jeho paláci a brzy poté si s ním Grace začala soukromě dopisovat.

Nutno podotknout, že před tímto osudovým setkáním byl její milostný život poměrně pestrý. Její životopisci se poměrně dost rozcházejí v tom, s kterými hollywoodskými kolegy se během svých šesti let před kamerou zapletla, ale na seznamu možných kandidátů jsou všichni, kdo se s ní objevili před kamerou: Gary Cooper, Cary Grant, Clark Gable (upletla mu k Vánocům ponožky), Ray Millan (tomu téměř rozvrátila manželství), James Stewart, Bing Crosby i William Holden. Přitom však stále dokázala udržovat image laskavé a dokonale vychované mladé dámy, která se jí později v roli monacké kněžny tak hodila. „Každý jí chtěl při natáčení přinést šálek čaje, vyřídit jí nějakou pochůzku, udělat pro ni zkrátka cokoliv,“ vzpomíná jeden z Hitchcockových asistentů.

V prosinci 1955 přijel kníže Rainier na návštěvu do USA. Šuškalo se o tom, že zde hledá manželku. Ale vzápětí vyšlo najevo, že si už dávno vybral: navštívil rodinu Grace Kelly a po třech společně strávených dnech ji oficiálně požádal o ruku.

Svatba století

Na jaře 1956 následovala show, která vešla ve známost jako „svatba století“. Grace spolu se svou rodinou, družičkami a dalším doprovodem čítajícím 66 osob se nalodila na loď Constitution a vyplula z New Yorku na francouzskou Riviéru. O přístup na palubu požádalo na 400 reportérů, většina však byla odmítnuta. Do přístavu ji vyprovázely tisíce fanoušků a v Monaku ji vítalo na 20 tisíc budoucích poddaných.

19. dubna 1956 se pak uskutečnila samotná svatba. Svatební šaty pro Grace navrhla kostýmní výtvarnice studia MGM Helen Rose. Její kolegyně a konkurentka, další legendární výtvarnice kostýmů Edith Head, která Grace oblékala pro filmy Okno do dvora a Chyťte zloděje, byla bez sebe zuřivostí. „Studio MGM ty šaty zaplatilo. Zaplatil by je snad Paramount?“ zchladila ji Grace Kelly. Ještě téhož večera poté, co byla Grace oddána s Rainierem a stala se z ní Její Knížecí Jasnost kněžna monacká, odpluli společně na sedmitýdenní líbánky po Středozemním moři v jeho jachtě Deo Juvante II.

<>Obrázek nenalezen<> Poslední role

Ale všechno v novém knížecím životě nebylo tak růžové jako květiny v zahradách knížecího paláce. Ihned po svatbě totiž Rainier III. v Monaku zakázal promítání filmů, ve kterých jeho novomanželka hrála. Do budoucna měla - kromě role první dámy - své tvůrčí ambice zkrotit na občasné namlouvání komentářů k nevinným dokumentárním filmům. Grace se angažovala také v místních uměleckých institucích, anonymně podporovala začínající umělce, jako jedna z vůbec prvních celebrit podpořila ligu na podporu kojení, pořádala vánoční večeře pro sirotky a byla členkou zahradnického klubu.

Během líbánek poprvé otěhotněla a v následujících měsících často používala velkou kabelku od módního domu Hermes - tehdy známou jako „sac a depeches,“ na zamaskování těhotenského bříška. Tento ikonický a dodnes žádaný kousek je dnes znám jako Kelly bag... Grace Rainierovi porodila celkem tři děti: dceru Caroline, syna Alberta a nejmladší dceru Stéphanie.

Ale přesně nalinkovaná a sešněrovaná role kněžny ji zcela neuspokojovala. „Už teď vím, jak budu trávit každičký den po celý zbytek svého života,“ stěžovala si. Když se po letech dozvěděla, že jedna z jejích svatebních družiček žije v útulku pro bezdomovce, dala najevo něco jako zvláštní druh závisti. „Vím, že to asi zní hrozně a necitlivě, ale představa, že ráno jen tak vstanu a dělám, co mi zrovna ten den přinese, mi zní svým způsobem úžasně.“

Setkání jako svátek

Svou roli dokonalé princezny ale dohrála až do konce - do předčasného konce. 14. září 1982, když se s dcerou Stéphanií vracela z jejich venkovského domu na francouzské straně hranice, ji postihl menší infarkt, Grace ztratila kontrolu nad řízením a auto se zřítilo ze svahu. Obě utrpěly vážná zranění, ale Grace už se neprobrala a následující den v péči lékařů zemřela.

„Víte, měl jsem Grace Kelly moc rád,“ řekl na jejím pohřbu bývalý hollywoodský kolega James Stewart. „Ne proto, že byla princezna, ne proto, že byla herečka, ani ne jen proto, že byla moje přítelkyně, ale protože to byla ta nejpříjemnější dáma, jakou jsem kdy potkal. Grace vnesla do mého i do vašeho života laskavé, teplé světlo pokaždé, když jsem ji potkal, a setkání s ní bylo pokaždé jako svátek.“

<>Obrázek nenalezen<> Zajímavosti o Grace

Toužila prorazit v divadle, ale její poměrně slabý hlas jí to neumožnil.

Když v roce 1952 podepsala sedmiletou smlouvu se studiem MGM, dostala poměrně skromný plat 850 dolarů týdně.

Jako studentka divadelní fakulty hrála v reklamně na přípravek proti hmyzu. „Musela jsem se usmívat jako idiot a sprejovat jako ďábel,“ vzpomínala.

Její filmová kariéra trvala jen šest let a natočila během ní jedenáct filmů.

Odmítla roli v legendárním filmu V přístavu po boku Marlona Branda. Eva Marie Saint, která ji nahradila, za roli získala Oscara.

Sama Grace Kelly získala Oscara za roli ve filmu Country Girl z roku 1954. Největší favoritkou na zlatou sošku byla Judy Garland, nominovaná za film Zrodila se hvězda. V době předávání Oscarů byla Judy Garland v porodnici, kam se za ní vypravil filmový štáb, aby mohl na místě zachytit její reakci. Když ale dorazila informace, že vyhrála Grace Kelly, celý štáb se sbalil a Judy Garland neřekl ani slovo.

V roce 1955 pózovala jako první filmová hvězda bez make-upu, v přírodních kulisách, fotografu Howellu Conantovi na Jamajce. Výsledkem byla slavná fotografie Grace Kelly vynořující se z vody s mokrými vlasy, publikovaná na obálce časopisu Collier's.

Časopis Empire ji zařadil na páté místo nejvíc sexy hereček všech dob.

Jejím ikonickým módním doplňkem byly bílé rukavičky. I jinak už za svého působení v Hollywoodu zásadně nosila střízlivý, jednoduchý styl: rovné sukně, halenky, kabáty velbloudí barvy.

Zásnubní prsten, který dostala od knížete Rainiera, byl ozdoben diamantem o váze 10,47 karátů. Grace Kelly si s ním zahrála ve filmu Z nóbl společnosti.

Do Monaka dorazila s garderóbou čítající 80 kufrů.

Na jejích svatebních šatech pracovalo 30 švadlen po dobu 6 týdnů.

Před svatbou musel její otec Jack Kelly vyplatit knížeti Rainierovi věno ve výši 2 miliony dolarů.

Její svatební šaty navrhovala kostýmní výtvarnice studia MGM Helen Rose.

Svatební ceremonii sledovalo v televizi na 30 milionů lidí.

Každá žena, která ji přišla navštívit v Monaku, musela mít na hlavě klobouk.

Kdyby knížeti Rainierovi neporodila dědice, Monako by, podle dohody s Francií, ztratilo nezávislost a stalo by se součástí francouzské republiky.

Oblíbila si kabelku Hermes, kterou nosila zejména během svého prvního těhotenství, aby s ní zamaskovala své rostoucí bříško před paparazzii. Módní dům Hermes ji na její počest pojmenoval Kelly bag.

V Hitchcockově filmu Marnie, který musela odmítnout, aby dostála svým knížecím povinnostem, ji nahradila Tippi Hedren.

V roce 1993 se stala první americkou herečkou, jejíž tvář se ocitla na poštovních známkách. Známky s její podobiznou byly vydány jak v Monaku tak v USA.

V roce 2007 se její portrét objevil na dvoueurových mincích.

Podobné filmy

Zachraňte Willyho 4: Útěk z pirátské zátoky
(Free Willy: Escape from Pirate's Cove) Malá Kirra odjíždí ze svého australského domova, a...
dnes 08.15
Nova Cinema
Belle
Píše se rok 1769. Británie je koloniální velmoc. Důstojník britského královského námořnict...
dnes 10.15
Nova Cinema
King Kong
Naivní herečka Naomi Watts přijme nabídku bezohledného filmového producenta, který hledá p...
dnes 12.45
Nova Cinema
Podobné filmy
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.


Stanice
Nova Cinema
Datum
Čt. 6.10.2022
Čas
04.50 - 07.25
Délka
155 min.
Typ
film


Registrace
PřihlášeníPondělí 28. 11. 2022 Svátek má René
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz