Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Dokument / Slavní lidé

Slavný spisovatel a jeho dílo mezi mýtem a skutečností. Nový dokumentární portrét světoznámého prozaika, od jehož úmrtí uplynulo právě včera 100 let. Režie: P. Šimák


Dlouhý popis
Slavný spisovatel a jeho dílo mezi mýtem a skutečností. Nový dokumentární portrét světoznámého prozaika, od jehož úmrtí uplynulo právě včera 100 let. Režie P. Šimák (Premiéra)
Kafkův mýtus má jen málo společného s Kafkou člověkem. Kafkovo dílo ovlivnilo generace čtenářů po celém světě a jejich představu o něm samém. Stejně jako postavu K. z románu Zámek nelze zaměnit za jeho tvůrce, je potřeba najít reálného Kafku za mystifikacemi a mýty. Dokumentární portrét slavného spisovatele přichází s nikdy nepublikovanými fakty a archivy o jeho životě a s novou interpretací vztahu díla a autora.
Záhadný samotář. Geniální podivín. Vizionář diktatur 20. století. To je vžitý obraz Franze Kafky, nikoliv reálného člověka, ale pouze Kafkova mýtu. Člověka za mýtem odhaluje dokumentární film režiséra Pavla Šimáka vzniklý v mezinárodní koprodukci ČT a Arte. Dokument přichází s demytizační interpretací předního odborníka na Kafkův život a dílo Reinera Stacha. Spolu s dalšími literárními historiky a odborníky z ČR a Francie odkrývá reálný obraz Kafky s mnohdy nečekanými objevy. Film ukazuje jeho smysl pro humor nebo to, že nebyl jen bezejmenným úřednickým kolečkem v soustrojí pojišťovny, ale právníkem s velkou důvěrou firmy. Důležitým tématem filmu je vliv Kafkovy tvorby na vznik kafkovského mýtu. Film hledá skrze jeho poslední a nedokončený román Zámek odpovědi na otázku, jak Kafka přetavoval realitu ve fikci svých románů. Při psaní Zámku totiž Kafka udělal nečekanou věc. Poté, co napsal celý úvod, najednou mění způsob vyprávění. Všude v již napsaném textu románu přeškrtal ich formu a nahradil jí er formou. Už nepoužívá já K. ale on K. Proč to udělal? Obával se snad toho, co se nakonec stalo? Toho, že celý svět zaměnil literární postavu K. za něj samého? Ze spisovatele se sice stala slavná literární superstar, ale vzdálená skutečnému člověku. Dokumentární film Pavla Šimáka je pokusem smazat tento dluh, který vůči Kafkovy máme. Pokusem přiblížit se k pravdě skutečného člověka.


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT2
Datum
Út. 4.6.2024
Čas
21.25 - 22.20
Délka
55 min.
Typ
dokument
Specifikace
stereo, širokoúhlé vysílání, skryté titulky, premiéra, HD

Podobne televizni porady

Příběh velké lásky - Marek Eben a Markéta Fišerová
Společně poodhalíme příběhy životních lásek populárních osobností
dnes 19.50
Barrandov
Snowdon & Margaret: skandální aféra
(Snowdon & Margaret: A Scandalous Affair) Za osudovou lásku se sestra královny Alžběty II....
dnes 20.00
ČT2
Tichý život Divé Báry
Skryté stránky života velké dramatické herečky Vlasty Fialové, spojené po většinu života s...
zítra 00.20
ČT1
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníPondělí 24. 6. 2024 Svátek má Jan
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz