Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Dokument, Hudba / Folk & lidové

Za tradicemi, které žijí a přinášejí užitek a radost. Rozezvučí se v nich nejen kostelní zvony, ale i bednářské nářadí (2013)


Dlouhý popis
Andělské zvony
Radek Rejšek dokumentuje zvony a zvonkohry, dvacet let dbá na chod zvonkohry na pražské Loretě, přezdívané Santa casa. Unikátní barokní zvonkohra ze 17. století, darovaná bohatým obchodníkem, původně povzbuzovala k modlitbě, což už je dnes spíš zapomenuto, ale budila a budí údiv jako něco řemeslně opravdu pozoruhodného. Jde o evropský unikát. Podobné hrací stroje jsou jen v Amsterodamu, Berlíně, Bruggách. Radek Rejšek vystudoval skladbu a řadu let byl na Loretě hlídačem, umí na zvonkohru (i na varhany) hrát, což nám ukáže a řekne, co to znamená.

Zdejší varhany jsou také naprosto unikátní, vytváří dojem, že hraje celá zadní strana kostela, díky specifické stavbě nástroje. Řeč bude i o zvukových vibracích, které vzbuzují zvonkohry i zvony. Podobně člověka ovlivňují např. tibetské mísy v buddhistických klášterech. Zvony byly odevždy součástí života obce, svolávaly k bohoslužbě, zvonily na poplach, oznamovaly konec života. Jsou Radkova láska, provozuje drobné opravy zvonů a čistění, což nám ukáže. Zná se s oběma rody, které zvony restaurují, jejichž práce jsou součástí archivu ČT. Spolupracuje s nimi při věších opravách.

Bednář
Josef Hrůza je bednářem, stejně jako jeho předkové. V dnešní době už není produkce sudů taková, jako před stoletím, ale stále se vyvíjí a jsou obory, které se bez sudů neobejdou. V tomhle klasickém řemesle se už nástroje moc dál neposunuly. Před každou prací musí přesně podle tabulek propočítat vše tak, aby měl sud pravidelný tvar a dřevo se při řezu dobře využilo.V minulosti se stavěly sudy ustálených rozměrů 25, 50 a 100 litrů, pro které byly už předem vypočítány rozměry jednotlivých dílů.


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT2
Datum
St. 13.1.2021
Čas
03.45 - 04.10
Délka
25 min.
Typ
dokument
Specifikace
skryté titulky

Podobne televizni porady

Design (1/17)
TGV, restart francouzské železnice. Okouzlující příběh elegantního vysokorychlostního vlak...
zítra 01.30
ČT2
Stavitelé lodí (4/6)
(World’s Biggest Shipbuilders) Zahájení stavby remorkéru drhne, tým se pokouší o zdvih zat...
zítra 05.10
ČT2
Nádherná americká města
(Aerial America - Cities 24) Den v Miami Putování jedním z nejbarvitějších měst USA. Amer...
zítra 13.40
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníNeděle 7. 3. 2021 Svátek má Tomáš
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz