Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    Videoarchiv    

obrazek
Dokument, Hudba / Folk & lidové

Za tradicemi, které žijí a přinášejí užitek a radost. Rozezvučí se v nich nejen kostelní zvony, ale i bednářské nářadí (2013)


Dlouhý popis
Andělské zvony
Radek Rejšek dokumentuje zvony a zvonkohry, dvacet let dbá na chod zvonkohry na pražské Loretě, přezdívané Santa casa. Unikátní barokní zvonkohra ze 17. století, darovaná bohatým obchodníkem, původně povzbuzovala k modlitbě, což už je dnes spíš zapomenuto, ale budila a budí údiv jako něco řemeslně opravdu pozoruhodného. Jde o evropský unikát. Podobné hrací stroje jsou jen v Amsterodamu, Berlíně, Bruggách. Radek Rejšek vystudoval skladbu a řadu let byl na Loretě hlídačem, umí na zvonkohru (i na varhany) hrát, což nám ukáže a řekne, co to znamená.

Zdejší varhany jsou také naprosto unikátní, vytváří dojem, že hraje celá zadní strana kostela, díky specifické stavbě nástroje. Řeč bude i o zvukových vibracích, které vzbuzují zvonkohry i zvony. Podobně člověka ovlivňují např. tibetské mísy v buddhistických klášterech. Zvony byly odevždy součástí života obce, svolávaly k bohoslužbě, zvonily na poplach, oznamovaly konec života. Jsou Radkova láska, provozuje drobné opravy zvonů a čistění, což nám ukáže. Zná se s oběma rody, které zvony restaurují, jejichž práce jsou součástí archivu ČT. Spolupracuje s nimi při věších opravách.

Bednář
Josef Hrůza je bednářem, stejně jako jeho předkové. V dnešní době už není produkce sudů taková, jako před stoletím, ale stále se vyvíjí a jsou obory, které se bez sudů neobejdou. V tomhle klasickém řemesle se už nástroje moc dál neposunuly. Před každou prací musí přesně podle tabulek propočítat vše tak, aby měl sud pravidelný tvar a dřevo se při řezu dobře využilo.V minulosti se stavěly sudy ustálených rozměrů 25, 50 a 100 litrů, pro které byly už předem vypočítány rozměry jednotlivých dílů.


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT2
Datum
St. 15.7.2020
Čas
03.45 - 04.15
Délka
30 min.
Typ
dokument
Specifikace
stereo, širokoúhlé vysílání, skryté titulky

Podobne televizni porady

Loskuták na výletě
Loskuták na výletě vám nabídne celou řadu skvělých tipů, kam se v létě vydat za krásami na...
dnes 14.15
NAHRAT
ZDARMA
Nova
Česko řeší klima (1/4)
Průvodce po příkladech dobré praxe v oblasti klimatických opatření. Seznamte se s projekty...
dnes 19.21
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Narozeni 1918 – viděno šesti (5/7)
Zdeněk Koníček Unikátní dokumentární cyklus o podobách stoletých životů pohledem šesti re...
zítra 13.10
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníSobota 8. 8. 2020 Svátek má Soběslav
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz