Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Hudba / Folk & lidové

Vzpomínky na Janáčkův Lidový koncert horňáckých hudců a adventní rozjímání v Dolním Němčí v magazínu pro milovníky lidové kultury (2012)


Dlouhý popis
Babí léto
Ohlédnutí za jubilejním, desátým ročníkem festivalu ve Valašském Meziříčí.

Eště hudci hudú!
Před 120-ti lety, 20. listopadu 1892, uspořádal národopisný odbor v Brně pod vedením Leoše Janáčka tzv. "Lidový koncert". Ve dvoraně Besedního domu v Brně se odehrálo první velké veřejné vystoupení horňáckých hudců, zpěváků a tanečníků určené pro tehdejší městské posluchačstvo. Vystoupilo na něm pět hudců z Velké nad Veličkou a Hrubé Vrbky pod vedením legendárního primáše Pavla Trna a tři páry zpěváků a tanečníků. Hlavním záměrem koncertu, který se uskutečnil po 120letech v prosinci 2012 na stejném místě, tedy v Besedním domě v Brně, je připomenout si tuto významnou a ojedinělou událost, poukázat na její význam v souvislosti s přípravami velkolepé Národopisné výstavy českoslovanské v Praze konané v roce 1895 a s počátkem tzv. folklorního hnutí. Významný prostor dostane osobnost Leoše Janáčka, hlavního iniciátora Lidového koncertu, jeho činnost folkloristická a sběratelská vztahující se k národopisnému regionu Horňácka, i jeho spolupráce a přátelství se sběratelem a národopisným organizátorem Martinem Zemanem z Velké nad Veličkou.

Předvánoční koledování
Dolní Němčí je vesnice, která uchovává staré zvyky a dělá je živými dodnes. Nevelká obec se může pochlubit mužským pěveckým sborem, dětským souborem Dolněmčánek, Krůžkem a Tetičkami z Dolního Němčí. Ti jsou srdcem veškerého kulturního dění v obci a koncem roku - konkrétně 16. prosince, uskutečnili poslední letošní akci - Předvánoční koledování. To se na dvorku místního skanzenového domku odpoledne zapálí vatra u které všechny soubory vystoupí s vánočními zvyky. Jak říkají Tetičky - vypadnout z předvánočního stresu a užít si klidu, usebrání. A tak to má u adventu být.


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT2
Datum
Pá. 18.12.2020
Čas
03.35 - 04.00
Délka
25 min.
Typ
dokument
Specifikace
skryté titulky

Podobne televizni porady

Ta naša kapela
Sklepanka - pod vedením Václava Herzána - zahraje při tradičním svěcení vína v obci Kobylí...
út. 13.4. 03.35
ČT2
Komenský ze Strání
Portrét etnografa, gajdoše a zpěváka Pavla Popelky. Režie: M. Rychlíková
st. 14.4. 03.40
ČT2
Procházka po Strážnici
Průřez programem 62. ročníku Mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici, který je tř...
pá. 16.4. 03.40
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníNeděle 11. 4. 2021 Svátek má Izabela
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz