Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Hudba / Folk & lidové

Vzpomínky na Janáčkův Lidový koncert horňáckých hudců a adventní rozjímání v Dolním Němčí v magazínu pro milovníky lidové kultury (2012)


Dlouhý popis
Babí léto
Ohlédnutí za jubilejním, desátým ročníkem festivalu ve Valašském Meziříčí.

Eště hudci hudú!
Před 120-ti lety, 20. listopadu 1892, uspořádal národopisný odbor v Brně pod vedením Leoše Janáčka tzv. "Lidový koncert". Ve dvoraně Besedního domu v Brně se odehrálo první velké veřejné vystoupení horňáckých hudců, zpěváků a tanečníků určené pro tehdejší městské posluchačstvo. Vystoupilo na něm pět hudců z Velké nad Veličkou a Hrubé Vrbky pod vedením legendárního primáše Pavla Trna a tři páry zpěváků a tanečníků. Hlavním záměrem koncertu, který se uskutečnil po 120letech v prosinci 2012 na stejném místě, tedy v Besedním domě v Brně, je připomenout si tuto významnou a ojedinělou událost, poukázat na její význam v souvislosti s přípravami velkolepé Národopisné výstavy českoslovanské v Praze konané v roce 1895 a s počátkem tzv. folklorního hnutí. Významný prostor dostane osobnost Leoše Janáčka, hlavního iniciátora Lidového koncertu, jeho činnost folkloristická a sběratelská vztahující se k národopisnému regionu Horňácka, i jeho spolupráce a přátelství se sběratelem a národopisným organizátorem Martinem Zemanem z Velké nad Veličkou.

Předvánoční koledování
Dolní Němčí je vesnice, která uchovává staré zvyky a dělá je živými dodnes. Nevelká obec se může pochlubit mužským pěveckým sborem, dětským souborem Dolněmčánek, Krůžkem a Tetičkami z Dolního Němčí. Ti jsou srdcem veškerého kulturního dění v obci a koncem roku - konkrétně 16. prosince, uskutečnili poslední letošní akci - Předvánoční koledování. To se na dvorku místního skanzenového domku odpoledne zapálí vatra u které všechny soubory vystoupí s vánočními zvyky. Jak říkají Tetičky - vypadnout z předvánočního stresu a užít si klidu, usebrání. A tak to má u adventu být.


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT2
Datum
Pá. 18.12.2020
Čas
03.35 - 04.00
Délka
25 min.
Typ
dokument
Specifikace
skryté titulky

Podobne televizni porady

Vítkovští sokoli
Skupina seniorů, kteří se tancem, zpěvem a lidovou muzikou udržují při stálém duševním mlá...
zítra 03.25
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Ta naša kapela
Pozvání Ivany Slabákové na lyžařský karneval v Němčičkách u Brna. Hrát a zpívat bude mladá...
zítra 03.50
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Folklorní výlety
Když děti najdou svoji partu ve folklorním souboru, jako jsou chrudimská Kuřátka, a žijí h...
st. 27.1. 04.10
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníNeděle 24. 1. 2021 Svátek má Milena
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz