Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Hudba / Folk & lidové

Ohlédnutí za festivaly Džbáneček a Gorolski Święto i pokus o folkloristický rekord v magazínu pro milovníky lidové kultury (2012)


Dlouhý popis
Džbáneček
Již do 5. ročníku letos vstoupila v Tupesích na Uherskohradišťsku soutěž dětských zpěváků "O tupeský džbáneček". Účastní se jí děti ze základní školy v Tupesích a z oslovených sousedních základních škol v obcích Buchlovice, Zlechov, Polešovice, Nedakonice, Osvětimany, Jalubí a Velehrad. Soutěže se účastní každoročně dvě až tři desítky dětí. Přehlídka má název "Tupeský džbáneček" proto, že ručně malované džbánečky s motivem tupeské růže jsou hlavními cenami pro vítěze. Je nutno připomenout, že Tupesy jsou obcí proslavenou tradicí keramiky, zejména majoliky s tradičními lidovými vzory. Soutěž probíhá po dva dny v prostorách Muzea tupeské keramiky.

Foklorní rekord
Členům folklorního souboru Pálava se daří hned několik věcí na poli opatrování kulturního dědictví lidu. Udržují a znovuobjevují kulturu moravských Chorvatů, kteří po tři staletí žili na území Mikulovska a Drnholecka, podporují znovuobnovení tradic, ale hlavně jsou iniciátoři tvořivé zábavy. Před rokem například se jeden z jejích členů pokusil zrestaurovat Československou besedu tak, jak se tančila před II. světovou válkou. A to byl základ další "taškařice", kterou si Petr Ševčík vymyslel. Národopisný soubor Pálava je organizátorem mezinárodního festivalu Sousedé a tak se rozhodl, že v rámci jeho programu zorganizuje pokus o mezinárodní rekord v počtu krojovaných, kteří zatančí "besedu". Petr Ševčík je charismatická osobnost, která dokáže strhnout svoje okolí a tak není divu, že získal několik desítek svých folklorních soukmenovců, kteří se do přípravy na rekord pustili.

Goralski Święto
Tento festival v Jablunkově patří neodmyslitelně k českým folklorním událostem roku. Letos mají za sebou jubileum - konal se už po pětašedesáté. Věhlas a popularitu si svátek získal nejen svou dlouhou tradicí (od roku 1947), ale také specifickou atmosférou i programem. Ohlíží se za životem a kulturou tzv. beskydských Gorolů. Festival tak každoročně představuje jejich jedinečné zvyky a tradice - neopomíjí tance, písně, lidová řemesla, kroje ani nářečí. Folklorní soubory z regionu doprovází vystoupení zahraničních hostů. Letos to kromě Polska a Slovenska byli také Gruzie, Maďarsko nebo Albánie. Ne vždy tomu ale tak bylo, původně byl zaměřený pouze na region. Dnes jde o mezinárodní festival, který si každoročně nenechá ujít tisíce návštěvníků.


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT2
Datum
Pá. 25.9.2020
Čas
03.40 - 04.10
Délka
30 min.
Typ
dokument
Specifikace
stereo, širokoúhlé vysílání, skryté titulky

Podobne televizni porady

Jarošov nad Nežárkou
Putování Moniky Brindzákové za zajímavými lidmi, řemesly, recepty a tradicemi na různá mís...
zítra 04.35
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
...eště svaďba nebyla
Svatební tradice v proměnách času – krojovaná svatba ve Veselí nad Moravou (2009). Režie: ...
ne. 1.11. 03.15
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Na hranici tradic
Brněnské podzemí Zapomenutá historie Zelného trhu a labyrintu podzemních chodeb, míst, kd...
út. 3.11. 02.45
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníPátek 30. 10. 2020 Svátek má Tadeáš
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz