Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    Videoarchiv    

obrazek
Hudba / Folk & lidové

Ohlédnutí za ústředním kolem soutěže ve hře na lidový nástroj v Mikulově v magazínu pro milovníky lidové kultury (2012)


Dlouhý popis
ZUŠ Mikulov
Mladá generace muzikantů, která se věnuje v základních uměleckých školách lidové hudbě, sólově nebo v souborech, má příležitost prověřit své schopnosti jednou za tři roky formou postupové soutěže od základních kol přes regionální až po celostátní finále. Ten letošní ročník se konal v Mikulově a jeho účastníci v mnoha směrech pozitivně překvapili porotu.

Vylévání studánek
Málokterá místa se těšila u našich pohanských předků větší úctě než vodní prameny, studánky a jezírka. Od kronikáře Kosmy víme, že ještě v roce 1092 musel kníže Břetislav II. vydat zákaz provádět pověrečné zvyky, které konal prostý lid, napolo prý ještě pohanský. Mezi jmenovanými zvyky je také přinášení obětí pramenům. Prameny, tedy místa kde voda vyvěrá z temného nitra země, jsou vstupní branou do jiné říše tzv. dolního světa. Voda z pramene bývala považována za čistou, svatou a nezřídka jí byly přisuzovány i léčivé vlastnosti. Naši předkové vkládali k její poctě do studánek a jezírek obětní dary. Na některých místech se dodnes také uchoval zvyk zjara studánky takzvaně otevírat a čistit. Před východem Slunce vyrazili za modliteb ke studánce. Jedna z nich se vysvlékla do naha vstoupila přímo do studánky a připravenou nádobou všechnu vodu ze studánky vylila. Ostatní dívky následně studánku vyčistily. Za zajímavost jistě také stojí, že tento zvyk byl pouze pro "čisté" svobodné dívky. Nejprve si musely mezi sebou zvolit tu nejkrásnější, ta byla potom Královnou. Pak obcházejí či objíždějí na ozdobeném žebřiňáku všechny studny a studánky nejen ve vsi, ale i v okolí. Studánky a jejich okolí čistily, zaříkávají je od zlých mocí a jejich okraje nakonec ozdobily zelenými věnci na znamení své nevinnosti a panenské čistoty. Den končí studánkovou zábavou, které se již mohla zúčastnit všechna svobodná mládež.

Na Českém Horácku tento zvyk dodnes, byť v upravené formě, dochovává soubor Trnávka. Ten vznikl v roce 1980 a svůj název převzal od stejnojmenné říčky Trnávky.

Praha, srdce národů
Reportáž z letošního festivalu, který už po čtrnácté zorganizovali manželé Miňovi a jejich slovenské sdružení Limbora.


Komentáře k pořadu: 0 napiš prvníStanice
ČT2
Datum
Pá. 14.8.2020
Čas
03.45 - 04.11
Délka
26 min.
Typ
dokument
Specifikace
stereo, širokoúhlé vysílání, skryté titulky

Podobne televizni porady

Javorníček pod stanem
Na folklorním táboře s dětmi z brněnského souboru Javorníček (2008). Režie: L. Šmatelka
zítra 03.20
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Ta naša kapela
S Ivanou Slabákovou zavítáme do malebné jihomoravské obce Kobylí, abychom se dozvěděli, ja...
st. 30.9. 04.30
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Mistři obuvníci
Jak vyrábí krojovou obuv Svatopluk Hýža (2009). Režie: P. Hajn
čt. 1.10. 03.45
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníNeděle 20. 9. 2020 Svátek má Oleg
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz