Informace o pořadu    Komentáře    Fotogalerie    Opakování / ostatní díly    Podobné pořady    

obrazek
Dokument / Historie

Fenomén Kašava a Karel Pavlištík.
Jak vznikl folklorní soubor Kašava a co pro něj znamenal etnograf působící v něm i přes zákaz činnosti. Režie: M. Rychlíková


Dlouhý popis
Jak vznikl folklorní soubor Kašava a co pro něj znamenal etnograf působící v něm i přes zákaz činnosti. Režie M. Rychlíková (Premiéra)
Vznikl v roce 1971 pod patronací JZD Lukov: z nedalekého Zlína byli přizvání manželé Perůtkovi, aby pomohli nacvičit lidové tance pro slavnost dožínek. Takové byly první události zrodu valašského folklorního souboru Kašava. Další podrobnosti se dozvíme z kronik uchovaných v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně, ve kterých je historie souboru zaznamenána a v jejichž zapisování pokračují i současní členové početného souboru Kašava. Jakmile zazní slovo Kašava, nelze nezmínit také jméno Karla Pavlištíka. Přestože v době největší slávy Kašavy museli členové souboru o jeho jméně mlčet, on mezitím souboru dodával obrovskou energii jako hlavní organizátor, režisér a choreograf. Karel Pavlištík měl za normalizace zakázanou činnost, vykázaný z práce v muzeu živil se různými dělnickými profesemi. V souboru Kašava pak působil anonymně nebo pod různými přezdívkami, a jako utajená vnitřní síla dovedl soubor do několika vítězných účastí v celostátních soutěžích. Kašava byla ostrůvkem přirozeného živoucího dění v normalizaci zahlcené oficialitami. Na konci sedmdesátých let se besed u cimbálu v Lukově účastnili nejen lidé z podhostýnských vrchů, ale i návštěvníci ze Zlína nebo až z Prahy, mimo jiné také Miroslav Zikmund, Pavlištíkův kamarád. V řadě společných setkání a v udržování živého folkloru pokračuje Kašava dodnes.


Komentáře k pořadu: 5 přečíst / napišStanice
ČT2
Datum
Ne. 5.4.2020
Čas
18.55 - 19.20
Délka
25 min.
Typ
dokument
Specifikace
stereo, širokoúhlé vysílání, skryté titulky, HD

Podobne televizni porady

Kaple - duše rodů (3/5)
Náměšť Proměny našich hradů a zámků z pohledu historie, architektury a duchovního života ...
dnes 05.00
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Druhá světová válka: Cena říše (1)
(World War 2: The Price of Empire) Mračna se stahují V průběhu druhé světové války se svě...
dnes 08.05
NAHRAT
ZDARMA
Prima
Hledání ztraceného času
Když byla v Praze neděle Karel Čáslavský představuje různé způsoby trávení volného času, ...
dnes 09.10
NAHRAT
ZDARMA
ČT2
Podobné pořady
Jestli se ti nelíbí naše nabídka podobných pořadů napiš nám.

Registrace
PřihlášeníNeděle 31. 5. 2020 Svátek má Kamila
Vyhrávej v casino.cz nebo na vyherni-automaty.cz   Prodávej s Plať-Mobilem.cz